Według analizy przygotowanej przez Macieja Gazdę, dyrektora działu prognoz i modelowania ekonometrycznego w firmie PMR, jednym z możliwych ze skutków trwającej wojny w Ukrainie będzie pogorszenie nastrojów konsumentów w Polsce. Za tym pójdzie zwiększona przezorność oraz zmiana w koszyku zakupowym polegająca na wzroście udziału wydatków na towary najbardziej podstawowe. To wydaje się być dobrą wiadomością dla marek higienicznych i kosmetycznych (może za wyjątkiem tych z kategorii makijaż i zapachy).
Analiza przygotowana przez PMR 1 marca wskazywała też, że konsumenci będą podejmować świadome decyzje o niekupowaniu towarów pochodzących z Rosji i Białorusi, z czym rzeczywiście mamy aktualnie do czynienia. Do bojkotu dołączyły się także detaliści – sieci spożywcze (np. Biedronka), drogeryjne (Rossmann, Kontigo, Natura, Hebe, Vica )i apteczne (Super-Pharm, Dr.Max, Gemini, Cosmedica, Ziko oraz DOZ).
Inne skutki wojny za wschodnią granica dla polskiej gospodarki to osłabienie złotego, wzrost cen surowców energetycznych i inflacji raz ograniczenie importu z Ukrainy (zboża i żelazo) oraz Rosji (paliwa, aluminium i drewno).
– Szczególnie odczuwalnym wstrząsem makroekonomicznym może okazać się zatrzymanie przesyłu gazu do Polski i Europy. Spowodowałoby to bardzo silny wzrost cen, zahamowało europejski przemysł oraz zdusiło konsumpcję oraz inwestycje – obawia się Maciej Gazda.
Spadek odnotuje tez eksport do Rosji, która zajmuje siódme miejsce na liście polskich partnerów eksportowych, z udziałem na poziomie około 3 proc. oraz z istotnym udziałem m.in. w sektorze chemicznym i maszynowym.
– Ograniczenie polskiego eksportu do Rosji i Ukrainy spowoduje spowolnienie wzrostu PKB, nawet pomimo tego, że producenci będą poszukiwać innych rynków zbytu – czytamy w analizie PMR.
Wojna w Ukrainie wpłynie też na nastroje inwestorów i postrzeganie Polski, co przełoży się na na wyższy koszt obsługi polskiego długu i ograniczenie bezpośrednich inwestycji zagranicznych.
Ograniczone też zostaną inwestycje wewnętrzne. Wskutek zwiększonych wydatków państwa i samorządów (m.in. na pomoc uchodźcom wojennym, pomoc humanitarną i militarną Ukrainie, potencjalnie zwiększone wydatki na obronność) możliwe jest ograniczenie przynajmniej części wydatków inwestycyjnych, co ograniczy tempo wzrostu gospodarczego.
Są jednak też dobre prognozy.
– Wzmożona migracja napływ uchodźców wojennych może skutkować osiedleniem się ich części w Polsce na dłuższy czas. Podniosłoby to potencjał siły roboczej, wsparło wzrost PKB i ograniczyło presję płacową i inflacyjną – uważa Maciej Gazda.
Analityk PMR zastrzega, że skala wpływu wojny za wschodnią granicą Polski jest obecnie trudna do określenia. Zależy przede wszystkim od dalszego przebiegu wojny, nakładanych w jej trakcie sankcji oraz czasu ich obowiązywania, jak i innych decyzji polityczno-militarnych.