Choć polscy konsumenci są uważani za nielojalnych wobec marek kosmetyków, co jest związane m.in. z przesyceniem rynku i ogromną liczbą nowości, z danych PMR wynika, że to, jakie logo znajduje się na opakowaniu produktu, ciągle jest istotne dla kupujących.
Według badania, które PMR przeprowadziło na ogólnopolskiej próbie Polaków, marka ma największe znaczenie w przypadku kosmetyków do pielęgnacji twarzy. 37 proc. respondentów wskazało na tego typu kosmetyki. To nie dziwi, ponieważ to tzw. kategoria wrażliwa – wracamy do produktów dopasowanych do naszego rodzaju cery, sprawdzonych i skutecznych, wiarygodnych w naszej ocenie.
Na kolejnych miejscach pod względem przywiązania do marek znalazły się produkty do higieny jamy ustnej oraz perfumy. To też jest zrozumiałe. Rynek produktów do higieny jamy ustnej wyspecjalizował się w produktach ukierunkowanych na określone problemy ze stanem zębów czy dziąseł. Natomiast do nuty perfum przywiązujemy się, ponieważ wiążą się one z emocjami. Trzeba jednak zaznaczyć, że tu odsetek zwracających uwagę na markę jest już niższy – niespełna jedna trzecia wskazań.
Pomiędzy kobietami i mężczyznami występują różnice jeśli chodzi o znaczenie marek w poszczególnych kategoriach.
Mężczyźni największe przywiązanie do marki deklarują w ramach produktów do golenia, higieny jamy ustnej, perfum oraz do kąpieli. Dla kobiet rola marki jest krytyczna w kontekście wyboru kosmetyków do pielęgnacji twarzy. W mniejszym stopniu, ale nadal dość istotna jest przy wyborze kosmetyków do koloryzacji włosów oraz makijażu.
Osoby w wieku 35+ są bardziej niż najmłodsi konsumenci przywiązani do marek kosmetyków do higieny jamy ustnej, perfum/wody toaletowej oraz produktów do koloryzacji włosów. Osoby poniżej 55 r.ż. bardziej przywiązane są do marek kosmetyków do makijażu.
Czytaj także: Dobrze zarządzany biznes musi analizować każdy centymetr półki. Jak producenci kosmetyków powinni pracować z handlem?