StoryEditor
Rynek i trendy
26.12.2018 00:00

Pikantnie i zmysłowo, czyli perfumy zimą

Gdy spadają temperatury, powoli zaczyna zmieniać się również zawartość naszych torebek i toaletek. Z każdym chłodniejszym tygodniem podświadomie sięgamy po mocniej rozgrzewające nuty i szukamy perfum o otulających zapachach.

Zimą uwielbiamy woń mandarynki, piernika, goździka, cynamonu, czyli bukietów kojarzonych ze świętami. Woń czekolady, wanilii, karmelu to smakowite nuty z rodziny gourmand. Kadzidło, mirra i kurkuma to esencje Orientu, a drzewo sandałowe, paczula to drzewne, zmysłowe aromaty. Jaśmin i tuberoza to białe kwiaty o odurzającym i narkotycznym zapachu, w duecie pachnące najpiękniej. Te otulające kompozycje będą często pojawiać się w nowych kompozycjach perfum, zaskakując i zniewalając.

Silna kobieta

Czeka nas mnóstwo nowości w zapachach. Wśród damskich nie zabraknie akordów mocnych, wyrazistych, przypominających nieco męskie, ale odnajdziemy też bardziej subtelne, bazujące na kwiatowych nutach.

Tegoroczne jesienno-zimowe kompozycje zapachowe to aromatyczny miks pikantnych przypraw i nut korzennych, a także orientalnych akcentów w postaci kadzidła czy mirry. Pojawiają się zapachy prażonego jęczmienia, drzewa sandałowego czy kawy, jednak na pierwszy plan wysuwają się nuty cytrusów typowe dla letnich barw, które tym razem zostaną z nami na dłuższy czas i zdominują zimowe kompozycje, dodając im świeżości i przywołując wakacyjne wspomnienia.
Co szczególnie ciekawe, kobieca delikatność i subtelność tej jesieni odejdzie nieco do lamusa. Perfumy damskie w tym okresie to przede wszystkim zapachy ekspresyjne, dosadne.

Pamiętaj!

Zapach kosmetyku to dla każdego bardzo indywidualna sprawa. Każdy kieruje się innymi zasadami przy jego doborze.

Angielski arystokrata

Jeśli popatrzymy na trendy w zapachach męskich, to zobaczymy, że na pierwszy plan wybija się połączenie silnego aromatu cygar przełamanego cytrusową świeżością. Jesienne perfumy są ciężkie, duszące, otulające, a przede wszystkim stanowcze, doniosłe. Zaskakują kompozycje, w których możemy znaleźć zarówno kwiat róży damasceńskiej, wanilię, jak i tytoń, skórę. Myśląc o jesiennym mężczyźnie, widzimy elegancję inspirowaną stylem angielskiej arystokracji. Zapachy ziołowo-korzenne, bazylia, rozmaryn, kwiat lawendy, a także wyczuwalny cedr, goździki, drzewo sandałowe, tytoń oraz wetyweria to kompozycje, które doskonale sprawdzą się w chłodniejsze, zimowe dni.

Co zrobić, żeby pachniały najpiękniej?

Perfumy nakładamy bezpośrednio na skórę, na nadgarstki, zgięcia łokci, szyję lub dekolt. W tych miejscach krew krąży szybciej, wydobywają się najpiękniejsze nuty. Nie pocieramy tych miejsc, nie ogrzewamy perfum dłonią, tylko pozwalamy im stopniowo uwalniać się i rozwijać.

Iwona Hrapkowicz, dyrektor handlowy, JFenzi Perfume

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
10.04.2025 10:28
Marcowy skok w polskim e-commerce: BaseLinker Index na rekordowym poziomie
Canva

W marcu 2025 roku wartość BaseLinker Index, wskaźnika mierzącego kondycję polskiego e-commerce, osiągnęła rekordowe 153 punkty. Dla porównania, w lutym wynosiła ona 120 punktów, a w marcu 2024 roku – 136 punktów. Oznacza to nie tylko znaczący wzrost w skali miesiąca (o 27,7 proc.), ale także solidną poprawę rok do roku. Warto przypomnieć, że wartość wyjściowa indeksu, ustalona w styczniu 2022 roku, wynosiła 100 punktów.

image
BaseLinker
Wzrost sprzedaży w marcu w ujęciu miesięcznym to przede wszystkim efekt większej liczby zamówień – o 22,3 proc. więcej niż w lutym – oraz wzrostu średniej wartości zamówienia, która osiągnęła poziom 204,3 zł, co oznacza wzrost o 4,4 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca. Również dane roczne są pozytywne: liczba zamówień zwiększyła się o 8,5 proc., a średnia wartość zamówienia wzrosła o 3,2 proc.

Analiza danych z 3 tysięcy największych polskich sklepów internetowych pokazuje, że całkowita sprzedaż online w marcu 2025 roku była wyższa niż rok wcześniej o 12 proc. Co ciekawe, zarówno sprzedaż krajowa, jak i zagraniczna zanotowały wzrosty: odpowiednio o 11,3 proc. i 15,9 proc. Sprzedaż cross-border stanowiła 17,13 proc. całkowitej sprzedaży polskich e-commerce’ów.

Wśród najlepiej rozwijających się kategorii znalazły się te, które już wcześniej wykazywały wysoką dynamikę wzrostu: „supermarket”, „zdrowie i uroda” oraz „dom i ogród”. Dane za marzec potwierdzają utrzymujący się trend rosnącego zainteresowania konsumentów zakupami online w tych segmentach, co może być sygnałem do dalszego rozwoju oferty i logistyki w tych obszarach.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
09.04.2025 12:31
Francuski biznes alarmuje: amerykańskie cła mogą doprowadzić do recesji
(fot. Shutterstock)Shutterstock

Patrick Martin, przewodniczący francuskiego stowarzyszenia pracodawców Medef, ostrzegł w środę, że nowe amerykańskie cła mogą zahamować wzrost gospodarczy Francji i wprowadzić kraj w recesję. W rozmowie z radiem RTL podkreślił, że „istnieje ryzyko zatrzymania wzrostu i wejścia w recesję”, odnosząc się do wpływu ceł USA na francuskie przedsiębiorstwa. Nowe środki ogłoszone przez prezydenta USA Donalda Trumpa weszły w życie tego samego dnia – obejmują one m.in. 104-procentowe cła na towary z Chin, pogłębiając globalny konflikt handlowy.

Martin zaapelował o pilne działania mające na celu poprawę konkurencyjności francuskich firm. Według niego konieczna jest ochrona konsumpcji, co oznacza m.in. unikanie nadmiernego obciążania podatkami gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. W jego opinii, bez takich kroków francuska gospodarka może nie wytrzymać presji wynikającej z polityki handlowej USA.

Na słowa Martina odpowiedział minister przemysłu Marc Ferracci, który w rozmowie z Franceinfo przyznał, że temat jest aktualnie dyskutowany w parlamencie. Jak zaznaczył, chodzi m.in. o możliwość obniżenia podatków produkcyjnych, które od dawna uznawane są za jedną z barier dla konkurencyjności francuskiego przemysłu. Ferracci wezwał również francuskie firmy do wstrzymania inwestycji w Stanach Zjednoczonych ze względu na napięcia handlowe między USA a Europą.

Minister spotkał się we wtorek wieczorem z przedstawicielami francuskiego przemysłu, by omówić potencjalne skutki ceł w kluczowych sektorach – od lotnictwa, przez kosmetyki, po dobra luksusowe. Podkreślił, że odpowiedź Unii Europejskiej musi być „stanowcza i proporcjonalna”, by uniknąć dalszej eskalacji, która mogłaby zagrozić miejscom pracy.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
11. kwiecień 2025 03:39