Dzisiejszy konsument jest coraz bardziej zestresowany - 80 proc. niemieckich konsumentów jest zaniepokojonych finansami, 68 proc włoskich konsumentów pracą a 78 proc. hiszpańskich konsumentów swoimi relacjami - wynika z ankiety online przeprowadzonej przez Lightspeed i Mintel. Zdrowie również budzi obawy konsumentów (92 proc. konsumentów w Hiszpanii), a także jakość snu (64 proc. dorosłych w Niemczech).
W rozmowie z CosmeticsDesign-Europe Andrew McDougall, globalny analityk ds. urody i higieny osobistej w Mintel, powiedział, że stres i obawy związane z finansami, polityką, środowiskiem, samotnością i innymi problemami wyraźnie rosną, a świat piękna może pomóc w ich opanowaniu.
W jego opinii sektor beauty powinien stawiać na uważność i dobre samopoczucie, bo relaksacyjne piękno może dać wytchnienie konsumentowi i zrobić wiele dla jego nastroju, co jest ściśle powiązane z szerszym trendem wellness, który szybko ewoluuje. Zdaniem eksperta rynek kosmetyczny oraz rynek zdrowia i dobrego samopoczucia idą teraz w parze - wiele trendów w urodzie ma wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie.
- Z jednej strony istnieje wiele tych produktów, które mogą być multisensoryczne i stymulować pewne uczucia - produkty, które nakładasz na skórę, mogą być odświeżające lub relaksujące. W grę wchodzi również zapach, a wiemy, że zapach wpływa na nastrój i emocje. Drugim podejściem jest przyjrzenie się samej rutynie pielęgnacyjnej i produktom, które mogą odegrać rolę w emocjonalnej przestrzeni dobrego samopoczucia - powiedział Andrew McDougall. Dodał, że firmy mogą również otwarcie zająć się negatywnymi problemami związanymi ze stresem, zdrowiem psychicznym i izolacją, jeśli pasuje to do przekazu marki.
Wspomniał też, że konsument nadal pragnie fizycznie doświadczyć cech danego kosmetyku.
- Wchodzenie do sklepu może być dobre, gdy można dotknąć produktu, powąchać go, dotknąć opakowania, poczuć na skórze. Fizyczny kontakt jest nadal bardzo ważny z punktu widzenia odkrywania kosmetyków - powiedział. Ekspert przyznał jednak, że skuteczne kampanie beauty związane z nastrojem i samopoczuciem mogą być prowadzone online.
- Ludzie oczywiście nadal będą korzystać z sieci, bo jest duże zaufanie do zakupu kosmetyków przez internet. Myślę, że przestrzeń online będzie się powiększać. Jeśli chodzi o nastrój i emocje, dla samego produktu fizyczność sklepu jest nadal bardzo ważna, ale kampanie można prowadzić wirtualnie - podsumował Andrew McDougall.