StoryEditor
Rynek i trendy
19.02.2019 00:00

Perfumy z funkcją pielęgnacji skóry mogą być przyszłością kosmetyków

Oprócz łączenia przyjemności ze zmysłowością, zapach ma moc wyzwalania emocji i przywoływania wspomnień. Świat perfumerii nie ujawnił jeszcze wszystkich swoich sekretów.

Użycie perfum to jeden z naszych stałych, codziennych rytuałów. Dla konsumenta dobrze pachnieć oznacza czuć się swobodnie, być pewnym siebie a nawet uwodzić innych ludzi. Nie oczekuje jednak, że perfumy wygładzą skórę lub będą działać na zmarszczki. Jednak naukowcy i eksperci branży zastanawiają się czy można stworzyć perfumy z funkcjami kosmetyków i zastrzeżeniami identycznymi jak dla produktów do pielęgnacji skóry?

Zdaniem dermokosmetologa i eksperta naukowego Gérarda Redziniaka to pomysł, który zasługuje na uwagę. Istotna jest wiedza o tym, że zapach jest cząsteczką, która osadza się na receptorze. Ten ostatni wysyła wiadomość elektryczną do mózgu, która ją odszyfrowuje. Ten mechanizm jest również regulowany przez zapamiętywanie. Jako dzieci uczymy się kojarzyć słowa z zapachami i przez całe życie uczymy się nowych skojarzeń.

Czy perfumy mogą mieć taką samą moc jak krem przeciwzmarszczkowy? Dla naukowca koncepcja nie jest absolutnie szalona, wręcz przeciwnie - istniała już od zarania dziejów. 3,5 miliarda lat temu, zanim jeszcze istniał człowiek, zapachy rzeczywiście pomogły komórkom zbliżyć się do siebie. Podobnie jak zapach pomaga rozmnażać się gatunkom, bo feromony kierują mężczyznami w wyborze kobiet. Te chemiczne cząsteczki wywołują reakcję biologiczną

Jeśli koncepcja łączenia zapachu z pielęgnacją ma się pojawić pewnego dnia, to warto wiedzieć czego konsumenci mogą się spodziewać. Kremu o przyjemnym zapachu, którego perfumy działają na skórę czy perfum do bezpośredniego spryskiwania na dany obszar, który wymaga pielęgnacji? Jedno jest pewne, działanie na skórę nie byłoby natychmiastowe, wymagałoby trochę czasu. 

Kosmetyki jutra inspirowane nauką

Ten futurystyczny pomysł nie jest tak nierealny, jak mógłby się wydawać, bo naukowcy zaczęli już pracować nad sensorycznymi receptorami skóry. W 2011 roku badania Shiseido wykazały obecność receptorów zapachowych w skórze. Jedna z publikacji wykazała, że keratynocyty mają receptory węchowe.

Kiedy to zobaczyłem, zdałem sobie sprawę, że w końcu dotarliśmy do pełnego koła. Perfumy mogą wykraczać poza emocje i mają działanie fizjologiczne – wyjaśnia Gerard Redziniak.

Jednak takie produkty na pewno nie będą dostępne na rynku w najbliższym czasie. – Do tego potrzeba zespołu marzeń węchowych, musisz zmusić ludzi do siedzenia przy stole, ludzi, którzy budują pachnące struktury, takie jak biolodzy komórkowi i naukowcy CNRS – powiedział Redziniak w wypowiedzi dla cosmeticobs.com.

Czy perfumy pielęgnacyjne to szalony pomysł czy przyszłość piękna? Dzięki badaniom naukowym i nutce szaleństwa kosmetologów można sobie wyobrazić takie innowacyjne kosmetyki, które przełamią bariery dotychczasowych kategorii.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
10.04.2025 10:28
Marcowy skok w polskim e-commerce: BaseLinker Index na rekordowym poziomie
Canva

W marcu 2025 roku wartość BaseLinker Index, wskaźnika mierzącego kondycję polskiego e-commerce, osiągnęła rekordowe 153 punkty. Dla porównania, w lutym wynosiła ona 120 punktów, a w marcu 2024 roku – 136 punktów. Oznacza to nie tylko znaczący wzrost w skali miesiąca (o 27,7 proc.), ale także solidną poprawę rok do roku. Warto przypomnieć, że wartość wyjściowa indeksu, ustalona w styczniu 2022 roku, wynosiła 100 punktów.

image
BaseLinker
Wzrost sprzedaży w marcu w ujęciu miesięcznym to przede wszystkim efekt większej liczby zamówień – o 22,3 proc. więcej niż w lutym – oraz wzrostu średniej wartości zamówienia, która osiągnęła poziom 204,3 zł, co oznacza wzrost o 4,4 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca. Również dane roczne są pozytywne: liczba zamówień zwiększyła się o 8,5 proc., a średnia wartość zamówienia wzrosła o 3,2 proc.

Analiza danych z 3 tysięcy największych polskich sklepów internetowych pokazuje, że całkowita sprzedaż online w marcu 2025 roku była wyższa niż rok wcześniej o 12 proc. Co ciekawe, zarówno sprzedaż krajowa, jak i zagraniczna zanotowały wzrosty: odpowiednio o 11,3 proc. i 15,9 proc. Sprzedaż cross-border stanowiła 17,13 proc. całkowitej sprzedaży polskich e-commerce’ów.

Wśród najlepiej rozwijających się kategorii znalazły się te, które już wcześniej wykazywały wysoką dynamikę wzrostu: „supermarket”, „zdrowie i uroda” oraz „dom i ogród”. Dane za marzec potwierdzają utrzymujący się trend rosnącego zainteresowania konsumentów zakupami online w tych segmentach, co może być sygnałem do dalszego rozwoju oferty i logistyki w tych obszarach.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
09.04.2025 12:31
Francuski biznes alarmuje: amerykańskie cła mogą doprowadzić do recesji
(fot. Shutterstock)Shutterstock

Patrick Martin, przewodniczący francuskiego stowarzyszenia pracodawców Medef, ostrzegł w środę, że nowe amerykańskie cła mogą zahamować wzrost gospodarczy Francji i wprowadzić kraj w recesję. W rozmowie z radiem RTL podkreślił, że „istnieje ryzyko zatrzymania wzrostu i wejścia w recesję”, odnosząc się do wpływu ceł USA na francuskie przedsiębiorstwa. Nowe środki ogłoszone przez prezydenta USA Donalda Trumpa weszły w życie tego samego dnia – obejmują one m.in. 104-procentowe cła na towary z Chin, pogłębiając globalny konflikt handlowy.

Martin zaapelował o pilne działania mające na celu poprawę konkurencyjności francuskich firm. Według niego konieczna jest ochrona konsumpcji, co oznacza m.in. unikanie nadmiernego obciążania podatkami gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. W jego opinii, bez takich kroków francuska gospodarka może nie wytrzymać presji wynikającej z polityki handlowej USA.

Na słowa Martina odpowiedział minister przemysłu Marc Ferracci, który w rozmowie z Franceinfo przyznał, że temat jest aktualnie dyskutowany w parlamencie. Jak zaznaczył, chodzi m.in. o możliwość obniżenia podatków produkcyjnych, które od dawna uznawane są za jedną z barier dla konkurencyjności francuskiego przemysłu. Ferracci wezwał również francuskie firmy do wstrzymania inwestycji w Stanach Zjednoczonych ze względu na napięcia handlowe między USA a Europą.

Minister spotkał się we wtorek wieczorem z przedstawicielami francuskiego przemysłu, by omówić potencjalne skutki ceł w kluczowych sektorach – od lotnictwa, przez kosmetyki, po dobra luksusowe. Podkreślił, że odpowiedź Unii Europejskiej musi być „stanowcza i proporcjonalna”, by uniknąć dalszej eskalacji, która mogłaby zagrozić miejscom pracy.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
11. kwiecień 2025 03:17