StoryEditor
Rynek i trendy
06.11.2018 00:00

Perfumy w nowej postaci zdobywają młode pokolenie

W sztyfcie, żelu, wosku, olejku, mgiełce albo koncentracie. Aby urzec młodych ludzi, przemysł perfumeryjny wprowadza innowacje w sposobie perfumowania się. Perfumy mają zachęcać do dotyku, kojarzyć się z pieszczotą, sensualnością i intymnością.

Millenialsi inaczej się perfumują, uznali eksperci  z branży beauty i postanowili zakończyć dyktaturę perfum w formie rozpylacza. Klasyczne spraye, tradycyjne fragrance, wody perfumowane i toaletowe ustępują miejsca lekkim mgiełkom, olejkom do ciała, perfumowanym żelom na dekolt czy włosy. Specjalizują się  w tym zwłaszcza firmy Dior i Chanel, która wypuścił na rynek 1 czerwca tego roku perfumy do włosów - Parfum Cheveux Coco Noir.

W żelu lub mgiełce

Marki luksusowe tworzą nowe tekstury - bardziej delikatne i dopieszczające ciało. Chance Eau Tendre Touche de Douceur Parfumée pozwala się dyskretnie wyperfumować za uszami, na dekolcie, nadgarstkach czy kolanach przy użyciu gąbeczki nie rozpylając niczego wokół. Również Kenzo stworzył Flower by Kenzo Le Cushion, czyli wodę perfumowaną w żelu.

Największym powodzeniem cieszą się jednak mgiełki – ich szybka aplikacja święciła trumfy tego lata wśród młodych ludzi. Z dodatkiem gliceryny roślinnej, kwasu hialuronowego i lekkiego nawilżenia sprawiają, że skóra jest nie tylko pachnąca, ale też miła i delikatna w dotyku. Chanel proponuje z tej kategorii swój N°5 L’Eau All-Over Spray a Dior J’adore Body Mist Brume Précieuse pour le Corps.

Amerykańska marka Hollister przedstawiła z kolei mgiełkę Wave for Her Brume pour le corps aux arômes de fruits rouges. Sephora wydała kolekcję pięciu mgiełek perfumowanych do ciała - Collection 5 Brumes parfumées pour le corps.

Ręce – nowe terytorium perfumiarzy

Roger & Gallet proponuje żel higieniczny do rąk w wersji perfumowanej (Gel Purifiant Mains & Ongles). Chanel dodała do swej oferty perfumowany krem do rąk N°5 l’eau On Hand Cream. Perfumy występują także w kulce lub perełkach – np. Miss Dior (Miss Dior Blooming Bouquet Roller-Pearl).

Absolutną nowością są perfumy w formie stałej. „Dać perfumom nowe ciało” to credo Isabelle Masson-Mandonnaud, kreatorki Sabé Masson, która nawiązuje do starej tradycji perfum tworzonych w formie stałej. Jej Soft Perfume Solides nie mają w sobie alkoholu za to woski, masła i oleje roślinne - wszystko  w ekologicznych opakowaniach.

Przestarzałe spraye zastępuje też aplikacja w formie kropli. Na Boże Narodzenie firma Nuxe wypuści prawdopodobnie na rynek swój kultowy Élixir Prodigieux o doskonałej trwałości, bo jego użytkowniczki twierdziły, że nie trzyma się odpowiednio długo.

 

Joanna Rokicka
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
10.04.2025 10:28
Marcowy skok w polskim e-commerce: BaseLinker Index na rekordowym poziomie
Canva

W marcu 2025 roku wartość BaseLinker Index, wskaźnika mierzącego kondycję polskiego e-commerce, osiągnęła rekordowe 153 punkty. Dla porównania, w lutym wynosiła ona 120 punktów, a w marcu 2024 roku – 136 punktów. Oznacza to nie tylko znaczący wzrost w skali miesiąca (o 27,7 proc.), ale także solidną poprawę rok do roku. Warto przypomnieć, że wartość wyjściowa indeksu, ustalona w styczniu 2022 roku, wynosiła 100 punktów.

image
BaseLinker
Wzrost sprzedaży w marcu w ujęciu miesięcznym to przede wszystkim efekt większej liczby zamówień – o 22,3 proc. więcej niż w lutym – oraz wzrostu średniej wartości zamówienia, która osiągnęła poziom 204,3 zł, co oznacza wzrost o 4,4 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca. Również dane roczne są pozytywne: liczba zamówień zwiększyła się o 8,5 proc., a średnia wartość zamówienia wzrosła o 3,2 proc.

Analiza danych z 3 tysięcy największych polskich sklepów internetowych pokazuje, że całkowita sprzedaż online w marcu 2025 roku była wyższa niż rok wcześniej o 12 proc. Co ciekawe, zarówno sprzedaż krajowa, jak i zagraniczna zanotowały wzrosty: odpowiednio o 11,3 proc. i 15,9 proc. Sprzedaż cross-border stanowiła 17,13 proc. całkowitej sprzedaży polskich e-commerce’ów.

Wśród najlepiej rozwijających się kategorii znalazły się te, które już wcześniej wykazywały wysoką dynamikę wzrostu: „supermarket”, „zdrowie i uroda” oraz „dom i ogród”. Dane za marzec potwierdzają utrzymujący się trend rosnącego zainteresowania konsumentów zakupami online w tych segmentach, co może być sygnałem do dalszego rozwoju oferty i logistyki w tych obszarach.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
09.04.2025 12:31
Francuski biznes alarmuje: amerykańskie cła mogą doprowadzić do recesji
(fot. Shutterstock)Shutterstock

Patrick Martin, przewodniczący francuskiego stowarzyszenia pracodawców Medef, ostrzegł w środę, że nowe amerykańskie cła mogą zahamować wzrost gospodarczy Francji i wprowadzić kraj w recesję. W rozmowie z radiem RTL podkreślił, że „istnieje ryzyko zatrzymania wzrostu i wejścia w recesję”, odnosząc się do wpływu ceł USA na francuskie przedsiębiorstwa. Nowe środki ogłoszone przez prezydenta USA Donalda Trumpa weszły w życie tego samego dnia – obejmują one m.in. 104-procentowe cła na towary z Chin, pogłębiając globalny konflikt handlowy.

Martin zaapelował o pilne działania mające na celu poprawę konkurencyjności francuskich firm. Według niego konieczna jest ochrona konsumpcji, co oznacza m.in. unikanie nadmiernego obciążania podatkami gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. W jego opinii, bez takich kroków francuska gospodarka może nie wytrzymać presji wynikającej z polityki handlowej USA.

Na słowa Martina odpowiedział minister przemysłu Marc Ferracci, który w rozmowie z Franceinfo przyznał, że temat jest aktualnie dyskutowany w parlamencie. Jak zaznaczył, chodzi m.in. o możliwość obniżenia podatków produkcyjnych, które od dawna uznawane są za jedną z barier dla konkurencyjności francuskiego przemysłu. Ferracci wezwał również francuskie firmy do wstrzymania inwestycji w Stanach Zjednoczonych ze względu na napięcia handlowe między USA a Europą.

Minister spotkał się we wtorek wieczorem z przedstawicielami francuskiego przemysłu, by omówić potencjalne skutki ceł w kluczowych sektorach – od lotnictwa, przez kosmetyki, po dobra luksusowe. Podkreślił, że odpowiedź Unii Europejskiej musi być „stanowcza i proporcjonalna”, by uniknąć dalszej eskalacji, która mogłaby zagrozić miejscom pracy.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
13. kwiecień 2025 02:06