
W ostatnich siedmiu miesiącach najczęściej likwidowane były sklepy z artykułami biurowymi i piśmienniczymi, jak również z artykułami używanymi, obuwiem i galanterią, a także tytoniem i wyrobami mięsnymi. Wśród najszybciej kurczących się sektorów są także apteki, których zamknięto 164 – czytamy na portalu internetowym Rzeczpospolitej.
– Pojawia się minimalna liczba nowych aptek, dwie trzecie z nich otwieranych jest na podstawie wniosków złożonych jeszcze przed wejściem w życie „apteki dla aptekarza", więc ta pula będzie się wyczerpywać. Zaledwie co trzecia nowa apteka otwiera się na podstawie wniosku złożonego pod rządami nowej regulacji. Jej zapisy są tak restrykcyjne, że nowych aptek nie ma ani kto, ani gdzie otwierać – mówi Marcin Piskorski, prezes Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET.
Prezes podkreśla, że rynek się kurczy i znacznie więcej aptek jest zamykanych, co obserwowano już od lat, ale ustawa w zasadzie wyłączyła opcję otwarcia nowej placówki. W związki z tym przybywa gmin, w których nie działa już ani jedna apteka.
Spada też liczba drogerii czy sklepów spożywczych, ale nie dotyczy to głównych graczy rynkowych. Jakub Jankowski z biura prasowego Rossmanna wylicza, że od stycznia do czerwca sieć otworzyła 36 sklepów. Do końca roku ma uruchomić w sumie 100 nowym placówek.