StoryEditor
Rynek i trendy
28.06.2024 11:41

Palo santo powraca w perfumach jako trendująca nuta zapachowa

Palo santo to nie tylko składnik perfum, ale także element bogatej tradycji i kultury. / Getty Images
W ostatnich latach w świecie perfum i wód toaletowych można zaobserwować rosnące zainteresowanie nutami zapachowymi pochodzącymi z natury. Jednym z takich składników, który zyskuje na popularności, jest palo santo. Ten unikalny zapach przyciąga uwagę nie tylko ze względu na swoje właściwości aromatyczne, ale również z powodu rosnącego znaczenia duchowości alternatywnej w naszym społeczeństwie.

Wzrost popularności palo santo jako składnika perfum można częściowo przypisać rosnącemu zainteresowaniu duchowością alternatywną. Współczesne społeczeństwo coraz częściej poszukuje sposobów na poprawę samopoczucia, redukcję stresu i osiągnięcie wewnętrznej równowagi. Palo santo, ze swoimi właściwościami oczyszczającymi i relaksacyjnymi, idealnie wpisuje się w te potrzeby.

Czym jest palo santo?

Palo santo, czyli „święte drzewo”, to gatunek drzewa z rodziny burserowatych, rosnący naturalnie w tropikalnych rejonach Ameryki Południowej, zwłaszcza w Peru, Ekwadorze i Wenezueli. Nazwa ta odnosi się do długiej historii używania tego drzewa w ceremoniach religijnych i rytuałach duchowych. Drzewo palo santo osiąga dojrzałość po około 50-70 latach. Jego drewno charakteryzuje się intensywnym zapachem, który jest szczególnie wyczuwalny po spaleniu. Olejek eteryczny z palo santo, używany w perfumach, pozyskiwany jest z obumarłych drzew i gałęzi, co jest zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Palo santo ma głębokie korzenie w kulturach rdzennych Ameryki Południowej. Inkowie oraz inne plemiona używały tego drzewa w ceremoniach religijnych, wierząc, że jego dym ma właściwości oczyszczające i ochronne. Palo santo było palone podczas rytuałów, aby odpędzać złe duchy, negatywną energię oraz przyciągać dobrobyt. Współczesne społeczności andyjskie kontynuują te tradycje, używając palo santo podczas ceremonii duchowych, takich jak Inti Raymi (Święto Słońca). Olejek eteryczny z palo santo jest również stosowany w medycynie ludowej, gdzie przypisuje mu się właściwości lecznicze, takie jak łagodzenie bólu i stanów zapalnych.

Palo Santo w świecie perfum

image
Zapachy z nutą palo santo. Od lewej do prawej: This Is Really Him! Zadig & Voltaire, Magic Energy Charlotte Tilbury, Benzin Rammstein, Eau de Californie Celine.
Wiadomości Kosmetyczne
Nuty zapachowe palo santo są opisywane jako drzewne, cytrusowe, z lekkimi akcentami mięty i sosny. Ten unikalny profil zapachowy sprawia, że palo santo jest idealnym składnikiem zarówno dla męskich, jak i damskich kompozycji zapachowych. Perfumy z nutą palo santo często łączą ten składnik z innymi naturalnymi esencjami, takimi jak kadzidło, mirra, lawenda, czy drzewo cedrowe. Dzięki swoim właściwościom oczyszczającym i uspokajającym, palo santo w perfumach może nie tylko dostarczać przyjemnych doznań zapachowych, ale także wspomagać medytację i relaksację.

W ostatnich latach palo santo znalazło się w kompozycjach zarówno niszowych marek, jak i dużych domów perfumeryjnych; na półkach pokazały się takie zapachy jak np. Reflecting Celebrations od Zary, Eilish No 2 by Billie Eilish, Vintage Radio od Lattafa Perfumes, Ébène Fumé Toma Forda czy Good Fortune Elixir Intense od Viktor&Rolf.

Czytaj także: Światowej sławy trupa Cirque du Soleil prezentuje swój pierwszy zapach

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
28.06.2024 10:56
GfK: Siła nabywcza Polaków i Polek wciąż jest znacznie niższa niż w najbogatszych krajach zachodnioeuropejskich
Siła nabywcza Polaków i Polek pozostaje niewielka.Unsplash
Raport „GfK Retail Purchasing Power Europe” ukazuje znaczące różnice w sile nabywczej pomiędzy Polską a krajami zachodnioeuropejskimi. Statystyczny Polak ma rocznie do wydania w sklepach nieco ponad 4 tys. euro. Dla porównania, mieszkaniec Luksemburga dysponuje kwotą 12 tys. euro, Szwajcar – 11,6 tys. euro, a Duńczyk – 9,5 tys. euro. Nawet kraje naszego regionu mają wyższe wskaźniki, za Polską w zestawieniu znalazły się tylko Serbia, Bułgaria i Rumunia.

Eksperci podkreślają, że polscy konsumenci wydają na handel detaliczny znaczącą część swoich dochodów netto. Na Węgrzech jest to nawet ponad połowa. Mieszkańcy Europy Wschodniej mają niższe dochody, co skutkuje wyższym udziałem wydatków na handel detaliczny w całkowitej sile nabywczej. W Szwajcarii, Wielkiej Brytanii czy Niemczech udział tych wydatków jest stosunkowo niski. Średnia siła nabywcza dla handlu detalicznego wynosi dla Europejczyka ponad 6,5 tys. euro, a 13 z 25 analizowanych krajów ma ponadprzeciętną siłę nabywczą na zakupy w handlu detalicznym.

Zwraca się uwagę na różnice w cenach usług między krajami. Ceny towarów w poszczególnych krajach aż tak bardzo się nie różnią, ale już usług zdecydowanie tak. Dlatego mieszkając w Polsce, nie odczuwamy tego, dopiero gdy wyjedziemy, widać, że nasza siła nabywcza jest zdecydowanie niższa. Zmiany w tej kwestii będą następować powoli, w miarę rozwoju kraju i zwiększenia eksportu. Jednak takie procesy zajmują dekady. Szanse na szybkie zmniejszenie dystansu są niewielkie, a dogonienie czołówki zajmie nam 20-30 lat, pod warunkiem sprzyjających warunków.

Poziom konsumpcji zależy od bieżącego dochodu, który jest pochodną wydajności pracy, czyli PKB na mieszkańca. Tutaj wciąż mocno odstajemy od Zachodu. Ogólny poziom wypracowanego dochodu na mieszkańca, czyli PKB per capita, nie mówi jednak, ile środków trafia do gospodarstw domowych na konsumpcję. Polska ma niski udział płac w PKB, wynoszący 39,1 proc., co jest niższe niż na Węgrzech (41 proc.), Słowacji (41,7 proc.) czy Czechach (44 proc.). To tłumaczy niższy poziom konsumpcji w Polsce, mimo wyższego PKB per capita.

W porównaniu z Zachodem, Polska ma niższy PKB per capita i mniejszy udział płac w dochodzie narodowym, co przekłada się na niższy poziom życia i konsumpcji. Ten dystans się zmniejsza, bo nasza gospodarka rośnie szybciej, ale jest to w dużej mierze skutkiem niskich płac w Polsce, więc faktycznie można mieć powody do frustracji.

Czytaj także: Marki luksusowe ruszają na podbój Warszawy. Siła nabywcza mieszkańców stolicy rośnie

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
28.06.2024 10:07
TOP 10 czerwca 2024: Jakub Biel i afera z Biedronką, nowy park handlowy pod Warszawą i skandal z pracą niewolniczą dzieci na plantacjach jaśminu
Wiadomości Kosmetyczne
W na zmianę gorącym i deszczowym czerwcu naszych Czytelników i Czytelniczki zajmowała kontrowersja związana z Jakubem Bielem i Biedronką, doniesienia dotyczące pracy dzieci na plantacjach jaśminu, planowany park handlowy na granicy z Konstancinem-Jeziorną ... i co jeszcze?
  1. Nowy park handlowy pod Warszawą: na granicy z Konstancinem powstanie nowy obiekt

    Pod Warszawą, przy granicy Konstancina-Jeziorny, planowana jest budowa nowoczesnego centrum handlowego Quick Park. Inwestycja ta, obejmująca 35 sklepów na 5000 m², ma zaspokoić potrzeby mieszkańców i lokalnych przedsiębiorców. Centrum ma przyciągnąć nie tylko mieszkańców z okolicy, ale również kupujących z pobliskich miejscowości i dzielnic, takich jak Góra Kalwaria, Ursynów i Piaseczno, dzięki dogodnemu dostępowi i szerokiej ofercie handlowej.
     
  2. Biedronka nie doceniła żartów Jakuba Biela o „paletozie”; dział prawny wezwał do usunięcia viralowych grafik z sieci

    Jakub Biel, twórca internetowy specjalizujący się w analizie treści marketingowych i konsultant, opublikował w sieci film, w którym sugeruje, że sieć dyskontów Biedronka zażądała usunięcia z jego profili w mediach społecznościowych zabawnych grafik. Grafiki te wyśmiewały "paletozę" – czyli ciągłe blokowanie alejek w sklepach paletami.
     
  3. Paweł Matecki i Marcin Jaskólski w zespole Notino

    Zespół Notino powiększył się o dwóch doświadczonych menedżerów: Pawła Mateckiego, Assortment Director, i Marcina Jaskólskiego, Division Director. Paweł Matecki wcześniej pracował w Reckitt Benckiser jako dyrektor trade marketingu oraz w L’Oreal jako sales channel manager food, odpowiadając za 18 klientów detalicznych. Marcin Jaskólski przez ponad 5 lat pełnił funkcję Head of eCommerce & Omnichannel Sales w L’Oreal, a także jest współwłaścicielem i dyrektorem rozwoju biznesu w start-upie Beztroska, oferującym ręcznie robione produkty dla dzieci.
     
  4. L’Oréal: Podjęliśmy natychmiastowe działania w związku z wykorzystywaniem pracy dzieci na plantacjach

    Koncern L’Oréal wydał oświadczenie w odpowiedzi na film dokumentalny BBC „Perfume’s Dark Secret”, który ukazał dzieci pracujące na egipskich polach kwiatowych, a wybrany jaśmin powiązał z dwoma luksusowymi domami perfumeryjnymi, w tym Lancôme. L’Oréal podkreślił, że „zawsze działa natychmiast” po zidentyfikowaniu problemów w łańcuchu dostaw i zaznaczył, że już w październiku ubiegłego roku ich bieżący proces monitorowania wykrył potencjalne naruszenia praw człowieka w Egipcie, zanim skontaktowała się z nimi BBC.
     
  5. Pierwszy w Europie pop-up Armani Power of Beauty został otwarty w Warszawie

    Marka Armani Beauty otworzyła swój pierwszy pop-up w Europie w warszawskiej galerii Westfield Arkadia. Uroczyste otwarcie Armani Power of Beauty odbyło się 5 czerwca, przyciągając wielu gości. Pop-up prezentował nowości, bestsellery oraz przykładowe looki wykonane produktami Armani Beauty. Podczas otwarcia, Marta Majcherek, brand business director Armani & Valentino HUB w L’Oréal, zapraszała do odkrywania świata marki.
     
  6. Czy kupujący kosmetyki kierują się trendami i czy ufają influencerom?

    Gdzie Polacy kupują kosmetyki, ile na nie wydają, i czy influencerzy wpływają na ich wybory, czy też bardziej ufają rekomendacjom sprzedawców w drogeriach? Na te pytania szukali odpowiedzi autorzy badania i raportu na temat zakupów kosmetyków. Zespół Selectivv Data Tank przeprowadził badanie, zadając respondentom kilkanaście pytań dotyczących ich zwyczajów, wyborów oraz czynników wpływających na decyzje zakupowe.
     
  7. Super-Pharm uruchomił drugi sklep Skin & Beauty [FOTOREPORTAŻ]

    Skin & Beauty by Super-Pharm to nowy koncept sklepów znanej sieci drogeryjno-aptecznej, który po długim oczekiwaniu otworzył swoją drugą placówkę w centrum handlowym Elektrownia Powiśle. Ta zabytkowa przestrzeń została przekształcona w kompleks handlowy, łączący sklepy, restauracje, apartamenty, biura i hotel, harmonijnie wpisując się w klimatyczną przestrzeń Warszawy.
     
  8. Beauty coLAB – aplikacja i platforma L’Oréal dla influencerów ruszyła

    Beauty coLAB to innowacyjna platforma stworzona przez grupę L’Oréal dla influencerów, oferująca konkursy, szkolenia i nowe możliwości współpracy z czołowymi markami kosmetycznymi. Obecnie dostęp do platformy możliwy jest wyłącznie na specjalne zaproszenie.
     
  9. WiseEuropa i Kosmetyczni [RAPORT]: Polskie firmy kosmetyczne są ponadprzeciętnie rentowne i odporne na kryzysy

    „Kosmetyczna Polska. Raport o stanie branży 2024” to publikacja przygotowana przez analityków z think tanku WiseEuropa na zlecenie i we współpracy z Polskim Związkiem Przemysłu Kosmetycznego, oparta na danych z polskiego i europejskiego rynku. Raport wkrótce zostanie opublikowany, a my jako pierwsi przedstawiamy niektóre z jego wniosków na podstawie premierowej prezentacji fragmentów.
     
  10. Dlaczego kupujecie toksyczne kosmetyki na chińskich platformach? Influencerzy zaczynają edukować konsumentów

    Toksyczny makeup z Temu i Shein w Europie - kto na to pozwolił? - pyta Anna Gemma, internetowa twórczyni zajmująca się minimalizmem i etycznymi wyborami. Jej film, opublikowany na TikToku i YouTube, zdobył tysiące wyświetleń. Być może influencerzy, dzięki swoim zasięgom, będą w stanie uświadomić konsumentom szkodliwość produktów z chińskich platform. Mogą również zwrócić uwagę organów nadzoru, pytając: dlaczego te szkodliwe produkty trafiają na rynek i co robicie, aby chronić nas, konsumentów?
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
02. lipiec 2024 02:15