Polska Rada Centrów Handlowych (PRCH) opublikowała dziś dane dotyczące obrotów w centrach handlowych w sierpniu 2022 r. Były one o 19,9 proc. wyższe niż w sierpniu 2019 r., czyli przed wybuchem pandemii Covid.
Wszystkie kategorie obiektów handlowych mogą się pochwalić lepszymi wynikami. Największe galerie (powyżej 60 tys. mkw. GLA) osiągnęły wzrost 26,2 proc. Duże obiekty (40-60 tys. mkw. GLA) zwiększyły obroty o 14,6 proc., średnie (20-40 tys. mkw. GLA) o 13,6 proc., natomiast najmniejsze (5-20 tys. mkw. GLA) o12,6 proc.
W podziale na kategorie obroty rosły odpowiednio: gastronomia o 38,9 proc., wyposażenie domu z RTV i AGD o 28,1 proc., odzież o 12,4 proc.
– Obroty centrów handlowych pozostają wyższe niż przed pandemią. Ze wskaźnika Turnover Index wynika, że w sierpniu 2022 r. wzrosły o blisko 20 proc. w porównaniu do sierpnia 2019 r. Liczymy, że podobne wyniki utrzymają się także w nadchodzących miesiącach, które są kluczowe dla handlu – skomentował Krzysztof Poznański, dyrektor zarządzający Polskiej Rady Centrów Handlowych.
Dodał jednak, że na wyniki centrów handlowych mogą mieć wpływ czynniki gospodarcze, które determinują postawy zakupowe konsumentów.
– Z uwagą obserwujemy wciąż rosnącą inflację i w konsekwencji wzrastające koszty utrzymania, na które dodatkowo wpływają jeszcze ponadnormatywne koszty energii. Z pewnością są to czynniki, które mogą wpływać na postawy konsumentów – powiedział Krzysztof Poznański.
PRCH opublikowała także dane za wrzesień 2022 dotyczące tego, ilu klientów odwiedza centra handlowe. Tu widać wyraźnie, że wzrost obrotów w galeriach jest spowodowany głównie wzrostem cen, ponieważ odwiedzalność centrów handlowych we wrześniu 2022 r., mierzona liczbą klientów na 1 mkw. powierzchni najmu, była jedynie 0,7 proc. wyższa niż we wrześniu 2019 r.
Centra handlowe i ich najemcy poważnie ucierpieli podczas ograniczeń w handlu spowodowanych pandemią. 90 proc. lokali pozostawało zamkniętych, poza takimi jak sklepy spożywcze, drogerie, apteki, pralnie, których działalność prawodawca dopuszczał. Obecnie – jak podaje kancelaria DLA Piper – nasila się fala sporów pomiędzy najemcami a galeriami handlowymi. Najemcy domagają się renegocjacji czynszów w związku ze spadkiem koniunktury gospodarczej oraz wzrostem kosztów działalności.
Czytaj więcej: Najemcy galerii handlowych żądają obniżenia czynszów. Fala sporów będzie się nasilać
Coraz poważniejszą konkurencją dla wielkich obiektów handlowych stał się także e-commerce, ponieważ część klientów podczas pandemii zmieniła swoje zwyczaje zakupowe. Chodzenie po centrach handlowych przestali traktować jak rozrywkę. Robią w nich zakupy, jeśli muszą i nie spędzają w nich wolnego czasu. Dlatego, według analityków GfK Polonia, centra handlowe będą musiały zmienić profil swojej działalności, aby zahamować odpływ klientów.
Czytaj więcej: Centra handlowe muszą się zmienić aby zatrzymać odpływ konsumentów [OPINIA GfK]