StoryEditor
Rynek i trendy
31.08.2023 16:28

Nowy trend paznokciowy opanowuje Europę: Ukrainian manicure

Gładkie, maksymalnie wypielęgnowane i raczej krótkie paznokcie — oto Ukrainian manicure. / Ellie Eshaghi via Unsplash
Od kiedy ukraińskie specjalistki i specjaliści w stylizacji paznokci wrośli na stałe w krajobraz salonów urody w Europie na skutek kryzysu związanego z wojną w Ukrainie, nowy styl zaczął się popularyzować; Ukrainian manicure. Czemu tak zawładnął sercami klientek i czym różni się od np. manicure japońskiego czy popularnego frencha?

W świecie stylizacji paznokci co jakiś czas pojawiają się nowe trendy, które biją rekordy popularności w salonach - a co za tym idzie, w mediach społecznościowych takich jak TikTok czy Instagram. Najnowszymi trendsetterkami okazują się stylistki manicure z Ukrainy, które zaszczepiły Polkom, Niemkom i Francuzkom miłość do nowego wariantu dyskretnych, minimalistycznych paznokci, który stawia na precyzję wykonania i perfekcyjne zadbanie o skórki. Mowa o Ukrainian manicure. Hashtag #ukrainiannails, zawierający tutoriale typu „zrób to sam” i filmy „chodź ze mną do salonu”, ma 69,7 miliona wyświetleń na TikToku.

 

@reneesdays if youre tired of having to get your acrylics re done every week and a half then this is the manicure for you ?? go see my girl @Beauty Studio by Veronika and let her know you came from my tiktok #nails#rubberbase#russianmanicure#efilemanicure#ocnails ♬ All Night - Ndup

 

Co to jest Ukrainian manicure?

Ukrainian manicure to stylizacja paznokci, którą można nazwać kombinacją french manicure z japońskim. Stylistka lub stylista bardzo precyzyjnie usuwa narośnięte na płytkę paznokciową skórki za pomocą frezarki, a potem wykańcza swoje dzieło wycinając skórki dookoła paznokcia za pomocą zakrzywionych nożyczek. W ten sposób powstaje idealnie gładka "ramka" dla paznokcia. Jeśli na paznokcie nakładany jest tylko lakier, np. hybrydowy, to stylistka pilnuje, żeby dotarł od aż pod sam brzeg paznokcia, tuż przy skórze; w ten sposób stylizacja jest trwalsza. Podobnie lakier nakładany jest na końce paznokci, aby zapobiec nieestetycznym odpryskom.

Jeśli natomiast klientka zażyczy sobie nałożenia żelu, to stylistka aplikuje go pędzelkiem, a potem odwraca dłoń klientki, aby upewnić się, że grawitacja zadziała, a żel ułoży się optymalnie na paznokciu przed utwardzeniem.

 

 

Ukrainian manicure zazwyczaj jest jednokolorowy, jednak popularnym wariantem ozdobnym są kropki, serduszka lub cienie paski. Najczęściej wybierane do Ukrainian manicure kolory to nude i beże, ponieważ przy tak precyzyjnej aplikacji lakieru odrosty potrafią być bardzo długo niezauważalne dla otoczenia.

Manicurzyści oferujący Ukrainian nails zazwyczaj preferują lakier hybrydowy nie tylko dlatego, że utrzymuje się on znacznie dłużej niż zwykły lakier, ale także dlatego, że łatwo jest nim stworzyć wierzchołek (apex). Polega to na nałożeniu lakieru hybrydowego na najsłabszą część paznokcia (zwykle czubek), aby go wzmocnić. Według ukraińskich mistrzów manicure utworzenie apexu sprawia, że nierówne łożysko paznokcia wygląda na gładsze – podobnie jak przedłużanie paznokcia akrylem.

Typowy manicure żelowy utrzymuje się do trzech tygodni. Metoda ukraińska dyktuje, by usuwanie skórek było ekstremalnie precyzyjne, dzięki czemu lakier hybrydowy można nakładać znacznie bliżej nasady paznokcia, co może pozwolić klientce na dodatkowy tydzień noszenia manicure.

Czytaj także: Kolejny trend lat 90‘ powraca: Chanel wprowadza pierwszą oficjalną kolekcję naklejek do paznokci

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
20.12.2024 09:38
Blix: Blisko 46 proc. Polaków kupi prezenty pod choinkę hybrydowo — aż 61 proc. kupi pod choinkę kosmetyki.
Shutterstock

W tym roku Polacy zmieniają swoje zwyczaje zakupowe na święta. Chociaż wciąż dominują zakupy hybrydowe, ich popularność maleje. Rośnie natomiast znaczenie tradycyjnych zakupów stacjonarnych, a jednocześnie Polacy coraz częściej wybierają praktyczne i wartościowe prezenty.

Według badania Grupy BLIX, najwięcej Polaków (45,8 proc.) planuje zakupy świąteczne zarówno online, jak i w sklepach stacjonarnych. Jednak metoda ta straciła 12 punktów procentowych w stosunku do ubiegłego roku, podczas gdy zakupy w fizycznych placówkach zyskały na popularności, osiągając poziom 31,3 proc. (wzrost o 13,9 p.p. rdr.). Zakupy wyłącznie przez internet wybiera 17,8 proc. Polaków, co oznacza spadek o 3,2 p.p. w relacji rocznej. Eksperci zauważają, że wzrost znaczenia tradycyjnych zakupów może wynikać z potrzeby obejrzenia produktów przed zakupem oraz ograniczonego zaufania do terminowości dostaw w okresie świątecznym.

Kto, ile i za ile?

Najczęściej Polacy kupują prezenty dla 4–5 osób – tak deklaruje 28,2 proc. respondentów, co niemal dokładnie odpowiada wynikom z zeszłego roku (28,4 proc.). Największy odsetek ankietowanych planuje wydać na pojedynczy upominek 51–100 zł (40,5 proc.), co również jest zbliżone do wyników sprzed roku (42,9 proc.). Zmiana zauważalna jest w przedziale 201–300 zł, który zyskał 2,9 p.p. i wynosi obecnie 10,2 proc. Wysokość wydatków odzwierciedla chęć łączenia jakości z rozsądnymi cenami.

Wśród najczęściej wybieranych prezentów dominują kosmetyki (61,6 proc.), choć ich popularność spadła o 7,9 p.p. rdr. Na kolejnych miejscach znajdują się zabawki (56,1 proc.) i słodycze (44,7 proc.). Zyskały natomiast kategorie takie jak odzież (wzrost o 2,9 p.p.) oraz elektronika (wzrost o 3,9 p.p.). Eksperci wskazują, że zmiany w preferencjach zakupowych wynikają z rosnących cen książek i większej dostępności treści cyfrowych, podczas gdy elektronika staje się coraz bardziej przystępna cenowo. Decyzje konsumentów odzwierciedlają rosnącą świadomość w planowaniu budżetu oraz dążenie do zrównoważonych i praktycznych wyborów.

Czytaj także: Ekspert podatkowy radzi: ostrożnie ze świątecznymi prezentami!

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Apteki
19.12.2024 11:44
Drogerie DM chcą sprzedawać OTC online, ale najpierw... w Czechach
Szefowie DM wyjaśniają, że apteka internetowa jest odpowiedzią na spodziewane zmiany na niemieckim rynku opieki zdrowotnej.    fot. DM mat. prasowe

Niemiecka sieć drogerii, która w Polsce rozwija się dopiero drugi rok, przygotowuje się do uruchomienia apteki internetowej z lekami bez recepty. Na początek OTC będą dostarczane klientom z Niemiec za pośrednictwem apteki internetowej DM w Czechach.

Sprzedaż wysyłkową leków bez recepty DM chce rozpocząć już w przyszłym roku za pośrednictwem własnej apteki internetowej. Zdaniem sieci sprzedaż wysyłkowa OTC to najszybciej rosnący sektor rynku. 

Kiedy start apteki z OTC?

Dokładna data startu projektu nie została przez DM potwierdzona. Szefowie DM wyjaśniają, że apteka internetowa jest odpowiedzią na spodziewane zmiany na niemieckim rynku opieki zdrowotnej. Czekając na nowe regulacje prawne tego sektora w Niemczech (spodziewane w nadchodzącym roku), firma spełniła tymczasem wymogi prawne, pozwalające na uruchomienie internetowej apteki w Czechach, gdzie DM również prowadzi swoje drogerie.

DM prowadzi obecnie rozmowy z producentami i dostawcami OTC, a także z firmami start-up’owymi, które pomogą “wnieść nowe pomysły i bodźce na rynek ochrony zdrowia.

Niemcy opóźnione cyfrowo, nadganiają inne kraje

Warto przypomnieć, że Niemcy pozostają na tle krajów europejskich w tyle, jeśli chodzi o cyfryzację w ochronie zdrowia. Przedsięwzięcie podobne do polskiego Internetowego Konta Pacjenta (działającego u nas od 2018 roku) Niemcy zaczęli wdrażać dopiero w połowie Niemcy bieżącego roku, a start systemu przewidziany jest na styczeń 2025.

Jak przyznał federalny minister zdrowia Karl Lauterbach, Niemcy czekały za długo z tymi zmianami. Dlatego przyszły rok będzie czasem rewolucyjnych zmian w niemieckim systemie opieki zdrowotnej, gdy zostaną uruchomione takie usługi jak wystawianie e-recept czy cyfrowa dokumentacja pacjenta. 

Jedna apteka mniej każdego dnia

Z danych statystycznych wynika, że każdego dnia w Niemczech zamykana jest co najmniej jedna apteka. W ciągu ostatniej dekady liczba aptek stacjonarnych spadła z ponad 20 tys. do niecałych 17,3 tys. Spada też gwałtownie liczba lekarzy pierwszego kontaktu. Szacuje się, że w ciągu najbliższej dekady ponad połowa (60 proc.) wszystkich lekarzy pierwszego kontaktu przejdzie na emeryturę – wskazują managerowie drogerii DM, tłumacząc wprowadzanie OTC do oferty sieci.

image
Zdaniem DM kwestie zdrowia to “megatrend”, który wywrze duże zmiany w strukturze rynku
fot. DM mat. prasowe

Rynek OTC i suplementów przechodzi do internetu - to megatrend

Jak podaje federalne Stowarzyszenie Przemysłu Farmaceutycznego, łączna sprzedaż leków dostępnych bez recepty i suplementów diety w 2023 roku wyniosła 11,2 mld. Z tego prawie jedna czwarta (2,54 mld euro) zostało sprzedane przez internet, a apteki stacjonarne coraz bardziej tracą udziały rynkowe w OTC na rzecz aptek internetowych.

Apteki wysyłkowe, mające najwyższą sprzedaż w Niemczech, to Doc Morris i Shop Apotheke (firmy z siedzibami w Holandii).

Już pod koniec 2023 roku szefowie DM podkreślali, że kwestie zdrowia to “megatrend”, który prędzej czy później wywrze duże zmiany w strukturze rynku.

Czytaj też: Sieć DM otworzy tuż przed Świętami 50. drogerię w Polsce

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
22. grudzień 2024 11:14