Wartość rynku FMCG (szybkozbywalne dobra konsumpcyjne) wzrosła o 5 proc. rok do roku w lutym, zwiększając się o 2,8 proc. w ujęciu wolumenowym, co znacznie odbiega od trendów z wcześniejszych lat, kiedy wzrost cen był głównym czynnikiem zwiększający wartość rynku. W kontraście, w lutym 2023 roku wzrost wynosił 17,1 proc., głównie z powodu wyższych cen, a wolumen sprzedaży zmniejszył się o 0,5 proc.
Wybuch pandemii i następujący po nim szybki wzrost inflacji zintensyfikowały działania oszczędnościowe wśród polskich konsumentów, które najczęściej objawiały się zmniejszeniem ilości kupowanych produktów. Przed kryzysem taką strategię stosowała jedna czwarta mieszkańców Polski. Dwa lata temu, w odpowiedzi na wzrost cen, już co trzeci Polak planował kupować mniej. W zeszłym roku liczba osób stosujących oszczędności jeszcze wzrosła.
W najnowszym badaniu Shopper Trends firmy NIQ podano, które kategorie produktów zanotowały największe zmiany w wartości sprzedaży w ciągu ostatnich 12 miesięcy (do lutego 2024) i ostatnich 6 miesięcy (od września 2023 do lutego 2024). Zmiany te różniły się w zależności od kategorii. Wśród produktów chemicznych, które odnotowały wzrosty wolumenowe, znajdują się środki do pielęgnacji twarzy, żele pod prysznic i papier toaletowy, natomiast spadki dotknęły detergenty, szampony, pieluchy i pasty do zębów.
Zdaniem ekspertów z NIQ, mimo pozytywnych zmian, polscy konsumenci nadal pozostają ostrożni. Nie obserwujemy jeszcze hurraoptymizmu na rynku detalicznym, ale raczej stabilne i stopniowe zwiększanie wolumenu zakupów. To pokazuje, że choć sytuacja ekonomiczna zaczyna się stabilizować, to długotrwałe skutki pandemii i inflacji nadal wpływają na decyzje zakupowe Polaków, którzy starają się kupować mądrze, wybierając produkty, które są dla nich najbardziej wartościowe.
Czytaj także: Już prawie połowa konsumentów korzysta z social commerce