Marki własne coraz częściej traktują inicjatywy związane ze zrównoważonym rozwojem jako część swoich podstawowych strategii, odpowiadając na rosnące zapotrzebowanie konsumentów na produkty przyjazne dla środowiska – czytamy w opracowaniu NielsenIQ, w którym firma skupia się na analizie powodów wzrostu popularności marek własnych.
Jak podaje NielsenIQ już 69 proc. konsumentów twierdzi, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważniejszy niż dwa lata temu. Marki własne odpowiadają na to przyjmując praktyki zrównoważonego pozyskiwania surowców, stosowaniu opakowań przyjaznych dla środowiska i zaangażowaniu w zmniejszenie całkowitego śladu węglowego swoich produktów.
Marki sięgają po składniki posiadające certyfikaty organiczne, sprawiedliwego handlu i zbierane w sposób odpowiedzialny.
– Takie podejście nie tylko uwzględnia ekologiczne obawy współczesnych konsumentów, ale także pozycjonuje marki własne jako liderów w ruchu w kierunku bardziej zrównoważonych wzorców konsumpcji – uważają analitycy NielsenIQ.
Marki własne wprowadzają także innowacje w dziedzinie opakowań, wybierając materiały nadające się do recyklingu, biodegradowalne lub wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu. Wysiłki te mają na celu ograniczenie ilości odpadów i promowanie gospodarki o obiegu zamkniętym, w której materiały opakowaniowe są stale ponownie wykorzystywane, a nie trafiają na wysypiska śmieci.
Marki należące do sieci handlowych poszukują także innowacyjnych rozwiązań w zakresie opakowań, które np. wydłużają okres przydatności produktów do spożycia, ograniczając w ten sposób marnowanie żywności.
– Integrując zrównoważony rozwój z procesami rozwoju produktów i łańcucha dostaw, marki private label nie tylko spełniają wymagania świadomych ekologicznie konsumentów, ale także wyznaczają nowe standardy w branży w zakresie zrównoważonych praktyk biznesowych – podkreślają analitycy NielsenIQ.
Jest to możliwe, ponieważ sieci handlowe, rządzą dziś rynkiem i decydują o tym, jakie produkty znajdą się na ich półkach. Mają do dyspozycji szereg firm produkujących marki własne, które są w stanie zaoferować produkty bardzo dobrej jakości. Jak łatwo jest dużym detalistom pozyskać do współpracy producentów wytwarzających kosmetyki pod ich brandem pokazuje artykuł: Kto produkuje kosmetyki marki Be Beauty?
Sieć handlowa szybko podejmuje decyzje dotyczące marki własnej i może szybko reagować na rynkowe trendy, a zlecenie produkcji zewnętrznej firmie jest łatwiejsze niż przestawienie własnej produkcji przez producenta, który nie ma pewności, czy rynek przyjmie jego produkty. Sieć handlowa ze swoimi markami własnymi może tu eksperymentować z mniejszym ryzykiem.
Obserwujemy to również w kategoriach kosmetycznych. Rozwój asortymentu marek własnych jest coraz szybszy zarówno w sieciach drogeryjnych, jak i dyskontowych, które według wszelkich prognoz są jednym z dwóch najszybciej rozwijających się kanałów sprzedaży kosmetyków.
Czytaj także: GfK: Jeszcze więcej Polaków chce kupować marki własne sieci handlowych. Czy także chodzi o kosmetyki?