Podczas gdy skromne 10 proc. polskich konsumentów wierzy, że COVID będzie miał na nich wpływ jedynie w 2022 r., o wiele większy odsetek – 65 proc. – uważa, że długoterminowe skutki pandemii będą odczuwalne w 2023 roku i przez kolejne lata. Według najnowszego badania przeprowadzonego przez NielsenIQ, które analizuje nastroje konsumentów w 17 krajach na świecie, staje się jasne, że konsumenci obawiają się, iż skutki pandemii będą nadal wywierać wpływ na ich codzienne życie.
Presja inflacyjna odczuwana jest na różnych poziomach na całym świecie, a polscy konsumenci już doświadczają wzrostów cen bardziej niż inne rynki w Europie (np. we Włoszech jest to 31 proc. konsumentów, a we Francji 54 proc.).
– 75 proc. polskich kupujących deklaruje, że już mają do czynienia z wyższymi cenami, a 62 proc. przewartościowało swoje priorytety dotyczące tego, co dla nich ważne oraz planuje zmianę swoich przyszłych zachowań zakupowych – mówi Karolina Zajdel, dyrektor zarządzająca NielsenIQ w Polsce.
W miarę jak społeczeństwo radzi sobie z wariantem Omikron, badanie definiuje 3 trajektorie powrotu, w których uwarunkowania społeczne są bezpośrednio powiązane z wpływem COVID-19 na sytuację branży FMCG:
- Wariant Lite: ogólna poprawa związana z malejącym wpływem COVID-19 oraz wysokim poziomem zaszczepieni. Efektem będzie wzrost znaczenia sklepów stacjonarnych oraz spowolnienie tempa wzrostu sprzedaży online.
- Wariant Mid: scenariusz trwającego wpływu COVID-19 i funkcjonowania pewnych restrykcji. W efekcie wzrośnie sprzedaż online.
- Wariant Max: scenariusz przyspieszającego wpływu COVID-19 z zaostrzonymi restrykcjami. Rezultat to spolaryzowane otoczenie, w którym konsumenci przekierowują wydatki na konsumpcję „w domu” oraz na FMCG, ale w ramach ograniczonych finansowo zachowań.
Nie ma obecnie pewności w która stronę zmierza sytuacja, co wymusza na firmach FMCG, by dokładniej przyglądały się zmieniającym się zachowaniom konsumentów.
– Myśląc o nadchodzącym czasie, marki i detaliści, którzy wezmą pod uwagę scenariusze wychodzenia z kryzysu związanego z pandemią COVID-19, będą miały tę przewagę, że z wyprzedzeniem zareagują na zmieniające się potrzeby i priorytety wśród konsumentów – podsumowuje Karolina Zajdel.