Inflacja w ciągu ostatnich kilku miesięcy wzrosła do nowych, niespotykanych dawno poziomów (16,1 proc. w sierpniu 2022 r.), a wojna na Ukrainie jest bardzo poważnym zmartwieniem dla wielu Polaków (49 proc., pierwsza połowa 2022 r.).
– Nie jest więc zaskoczeniem, że 32 proc. polskich konsumentów uważa, że zakłócenia związane z inflacją i drożyzną będą utrzymywać się długo po 2023 r. – czytamy w komentarzu do badania Consumer Outlook, zrealizowanego przez NielsenIQ.
Badanie koncentruje się na tym, jak presja inflacyjna zmienia sposób, w jaki konsumenci planują swoje wydatki i jaki to będzie miało wpływ na ich zachowania zakupowe w przyszłości. Już teraz okazuje się, że 40 proc. kupuje niedrogie lub tańsze produkty, 38 proc. kupuje dowolną markę będącą aktualnie w promocji, a 23 proc. twierdzi, że kupuje więcej marek własnych.
Czytaj też: Rossmann rozdaje vouchery na tańsze zakupy produktów marki własnej
oraz: Drogerie Natura wprowadziły do oferty Natural Home Spa – nową markę własną kosmetyków naturalnych
– Wielu konsumentów całkowicie zmieniło swoje priorytety w porównaniu z tym, co uważano za ważne w 2019 roku, 37 proc. przewartościowało ważne życiowo sprawy, a to wszystko wpływa na decyzje zakupowe obecnie i w przyszłości – mówi Karolina Zajdel, dyrektor zarządzający NielsenIQ w Polsce.
Według niej 25 proc. polskich konsumentów całkowicie zmieniło swoje priorytety życiowe i inaczej teraz patrzą na to co w życiu naprawdę ważne. Wcześniejsze analizy wykazały, że konsumenci przyszłości w dużej mierze poszukują firm, które wysoko na swojej agendzie pozycjonują zrównoważony rozwój społeczny i kwestie zdrowotne.
Aktualne badanie wykazało, że wciąż najwyższe miejsca zajmują innowacje produktowe i inwestycje dostosowane do kwestii zrównoważonego rozwoju i dobrego samopoczucia. 54 proc. polskich konsumentów twierdzi, że dobre samopoczucie fizyczne jest bardzo ważnym elementem ich życia. Jednocześnie mają oni obawy finansowe i są ostrożni w codziennych wydatkach. 49 proc. czuje się niepewnie, jeśli chodzi o pokrycie codziennych potrzeb finansowych i decyduje się na zakup tańszych przedmiotów.
Czytaj też: Boots wprowadza asortyment dla klientów pragnących maksymalnie obniżyć koszty życia w kryzysie