Pandemia podzieliła Polaków na dwa typy kupujących, których postawy kształtuje sytuacja finansowa. 54 proc. to ci, którzy czują się osłabieni finansowo, 46 proc. to ci, którzy uważają, że ich sytuacja finansowa jest stabilna – wynika z badania NielsenIQ, Shopper Trends 2021.
Nasiliły się obawy Polaków o pracę i to wstrzymuje ich przed nieprzemyślanymi wydatkami. Jak szybko rosły nastroje pesymistyczne pokazuje zestawienie opinii z początku i z końca ubiegłego roku. W pierwszym kwartale 2020 r. procent 52 proc. Polaków oceniało, że następnych 12 miesięcy będzie dobre/doskonałe jeśli chodzi o perspektywy na rynku pracy. W drugim kwartale było to już tyko 16 proc. a w czwartym zaledwie 14.
Kupujący przede wszystkim poszukują jakości za dobrą cenę. Zawsze było to istotne i nie zmieniło się w czasie pandemii. 66 proc. kupujących deklaruje, że zna ceny wszystkich produktów i zauważa ich zmiany. 81 proc. aktywnie poszukuje promocji.
Pandemia nie zmieniła również dwubiegunowości cenowej, którą od lat obserwuje się na polskim rynku. Najdynamiczniej rozwijają się na rynku FMCG segmenty produktów najtańszych i premium.
Ubiegły rok zdecydowanie wzmocnił natomiast pozycję marek własnych. W przypadku rynku kosmetycznego ich sprzedaż wzrosła rok do roku o 8,5 proc., podczas gdy w przypadku kosmetyków markowych spadła o 2,7 proc.
W przypadku koszyka chemicznego, czyli artykułów chemii domowej, papierowych, sanitarnych dynamika sprzedaży marek własnych wyniosła 4,1 proc. przy 3,2 proc. dla produktów markowych.