Komentarz Karoliny Zajdel - Pawlak dotyczy wyników The Conference Board Global Consumer Confidence Survey czyli Indeksu Zadowolenia Konsumentów za trzeci kwartał 2019.
W trzecim kwartale 2019 roku 37 proc. z nas obawiało się wzrostu cen żywności, natomiast realna zmiana cen to +2,5 proc. dla całego koszyka FMCG (vs Q3’18, Cała Polska). Wyhamowanie optymizmu i wzrost obaw o ceny żywności widoczne były również w trzecich kwartałach poprzednich lat.
Możemy uznać, że obawy związane z cenami żywności nie powinny mieć wpływu na zakupy świąteczne. Szczególnie, że po zaspokojeniu wszystkich podstawowych potrzeb jedynie 13 proc. z nas deklaruje brak wolnej gotówki, co oznacza że niemal 90 proc. Polaków posiada środki na dodatkowe wydatki.
Poszukując oszczędności Polacy w pierwszej kolejności deklarują rezygnację z rozrywki poza domem (54 proc.), mniejsze zużycie prądu i gazu (45 proc.) oraz ograniczenie wydatków na ubrania (42 proc.) Natomiast dopiero na czwartym miejscu, jako kolejną formę oszczędzania, wymieniamy kupowanie tańszych produktów spożywczych (41 proc.)
The Conference Board Global Consumer Confidence Survey jest prowadzonym od 14 lat co kwartał międzynarodowym badaniem przygotowanym we współpracy z firmą Nielsen na próbie ponad 32.000 użytkowników Internetu w 64 krajach na wszystkich kontynentach. Dotyczy opinii respondentów na temat ekonomii, zwyczajów zakupowych, finansów i ich największych obaw.