30 proc. Polaków planuje ograniczyć podstawowe wydatki (na dobra codziennego użytku), jak zakupy spożywcze, kosmetyki, chemia gospodarcza, ale połowa utrzyma poziom wydatków na FMCG na stabilnym poziomie. 18 proc. planuje nawet wydawać więcej niż do tej – pokazuje raport Open Reserch podsumowujący badanie nastrojów konsumentów.
Respondenci biorący udział w badaniu nie chcą oszczędzać na tym, co jest związane ze zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Leki, wizyta u stomatologa, sport – na to muszą znaleźć się środki. Polacy odkładają natomiast na później większe wydatki, np. na AGD i elektronikę, ale także na odzież i obuwie. Oszczędności szukają też rezygnując z wyjść do restauracji, do kina lub z wyjazdów turystycznych.
Niezmiennie bardzo duże znaczenie w decyzjach zakupowych konsumentów mają cena oraz promocja. Co czwarty badany deklaruje, że świadomie wybiera tańsze produkty.
Na wybór produktów wpływa także ich skład. – Polacy czytają etykiety. Ważne są skład, data ważności, oznaczenia dotyczące pochodzenia produktów. Konsumenci coraz lepiej rozpoznają składniki produktów i uczą się świadomie dokonywać wyboru – komentują autorzy raportu.
Na etykietach kupujący poszukują informacji o naturalnych składnikach, zawartości substancji czynnych, o konserwantach. 60 proc. zapytanych przez Open Research twierdzi, że zwraca uwagę na skład produktów, dla 30 proc. nie jest to istotne.
Czytaj także: Spada znaczenie jakości produktów, promocje na pierwszym miejscu
Badanie Omnibus CAWI zostało przeprowadzone w marcu 2022 r. wśród 1044 i 1060 osób (dwie fale badania), reprezentatywnych pod względem płci, wieku, wykształcenia, miejsca zamieszkania.