Badania przeprowadzone przez Uniwersytet Aston wykazały, że użytkownicy kosmetyków nieświadomie narażają się na zdrowotne ryzyko. Dlatego autorzy badania wzywają producentów i organy regulacyjne, by zrobiły więcej w celu ochrony konsumentów. Uczelnia wezwała liderów branży do wyraźnego określenia terminów ważności i wymagań dotyczących czyszczenia kosmetyków na ich opakowaniach.
Okazało się, że blendery kosmetyczne, popularny rodzaj aplikatora podkładu, mają najwyższy poziom potencjalnie szkodliwych bakterii, a 93 proc. z nich nigdy nie było czyszczonych, mimo że zdarzyło się je upuścić na podłogę więcej niż 64 proc. użytkowniczek.
75 proc. konsumentów ryzykuje zdrowie, używając kosmetyków, których ważność wygasła. Po przetestowaniu 467 produktów naukowcy odkryli, że 77 proc. eyelinerów, 72 proc. blenderów kosmetycznych, 69 proc. tuszów do rzęs, 56 proc. szminek i 55 proc. błyszczyków zawiera bakterie gronkowcowe. Ponad jedna czwarta blenderów kosmetycznych i jeden na dziesięć produktów do ust zostały zanieczyszczone E. coli.
- Niewłaściwe praktyki higieniczne konsumentów, jeśli chodzi o stosowanie makijażu, szczególnie blenderów kosmetycznych, są bardzo niepokojące, jeśli weźmiemy pod uwagę, że znaleźliśmy bakterie, takie jak E. coli - związane z zanieczyszczeniem kałem - które rozmnażały się na testowanych produktach - powiedziała dr Amreen Bashir, główna badaczka na Uniwersytecie Aston.
- Należy zrobić więcej, aby pomóc edukować konsumentów i cały przemysł kolorówki na temat konieczności regularnego mycia blenderów i ich dokładnego suszenia, a także ryzyka związanego z używaniem produktów do makijażu po upływie ich terminu ważności.
W tym niechlubnym rankingu wyróżniono blendery kosmetyczne, ponieważ uważa się je za szczególnie podatne na zanieczyszczenia. Produkt ten często pozostaje wilgotny po użyciu, co stanowi idealną pożywkę dla szkodliwych bakterii. Tymczasem na całym świecie sprzedano już ponad 6,5 miliona takich modnych gąbek.