Zadbane ciało, to dla większości Polaków podstawa dobrego samopoczucia. Chcemy wyglądać dobrze dla siebie i dla innych. Pielęgnacja to nie tylko używania kosmetyków, ale też zdrowy styl życia – zbilansowana dieta, sport i odpoczynek. Tak wynika z raportu „Jak dbają o siebie Polacy”, w którym respondentów zapytano o to, jak wyglądają ich pielęgnacyjne rytuały, z ilu kosmetyków korzystają na co dzień, na jakiej podstawie podejmują decyzję o ich zakupie oraz czy wiedzą, jak dobrać odpowiednie produkty i jak je stosować? Te i inne pytania zadano 1472 osobom. W tej grupie znalazło się 1049 kobiet i 417 mężczyzn. Badanie zostało przeprowadzone w lipcu 2020 r. przez drogerię Nutridome.
65 proc. uczestników badania uważa, że dba o siebie. Jednak podejście do codziennej pielęgnacji zmienia się wraz z wiekiem. Młodsi skupiają się przede wszystkim na pielęgnacji twarzy, ciała i włosów, podczas gdy starsi częściej skłaniają się ku zbilansowanej diecie oraz zażywaniu suplementów i witamin.
Do dbania o siebie najbardziej motywują Polaków osobiste pobudki. W ten sposób chcą zadbać o swoje samopoczucie i zdrowie oraz podobać się innym osobom.
Pielęgnacja twarzy i ciała to rytuał codzienny, a pielęgnacja włosów odbywa się kilka razy w tygodniu. Z reguły niezbędne zabiegi przeprowadzane są wieczorem, gdy można przeznaczyć na nie więcej czasu.
Kupując kosmetyki pielęgnacyjne, konsumenci zwracają przede wszystkim uwagę na ich cenę, a dopiero potem na skład. Przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego produktu, szukają w internecie dokładniejszych informacji i recenzji.
Zapas kosmetyków do twarzy i ciała uzupełniany jest z różną częstotliwością – co miesiąc lub kilka razy w roku. Średnie drogeryjne wydatki to 200 zł miesięcznie. Największa część tej kwoty wydawana jest na kosmetyki do pielęgnacji twarzy.
Polacy nie boją się nowości. Blisko 45 proc. konsumentów często testuje nowe kosmetyki, z których wcześniej nie korzystała.
Choć 67,5 proc. ankietowanych potrafi rozpoznać tylko część składników obecnych w kosmetykach, to są w stanie zidentyfikować te, które mogą być potencjalnie szkodliwe dla zdrowia. Świadome wybory częściej podejmują jednak kobiety niż mężczyźni.