StoryEditor
Rynek i trendy
22.04.2021 00:00

MINTEL: Trendy na globalnym rynku kosmetyków i produktów do pielęgnacji w 2021 roku

W jaki sposób trendy na globalnym rynku kosmetyków i produktów do pielęgnacji w roku 2021 będą się zmieniać, ewoluować, przyspieszać i spowalniać przez najbliższe 12 miesięcy? Co muszą wiedzieć marki, aby zaplanować przyszłość w branży beauty i odnieść trwały sukces w 2021 roku i kolejnych latach? Mintel przygotował raport trendów.

Raport firmy Mintel na temat trendów na globalnym rynku kosmetyków i produktów do pielęgnacji w roku 2021 analizuje metody skutecznego dotarcia do głównych grup konsumentów i zawiera przydatne spostrzeżenia oraz zalecenia.

Jak komentuje Jane Henderson, Global President w Mintel Beauty & Personal Care, Mintel od ponad 10 lat prognozuje przyszłość.

-  W tym raporcie analizujemy cztery czynniki, które będą miały największe znaczenie na globalnym rynku kosmetyków i produktów do pielęgnacji w tym roku, czyli dobrostan, wartość, technologia i otoczenie. Nasza analiza zawiera również zalecenia dotyczące działań, które możesz wdrożyć w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Ale to dopiero punkt wyjścia, fundament i wskazówka do rozwoju innowacji produktowych, pozycjonowania produktów, zdobywania klientów, budowania lojalności kupujących i tworzenia strategii marki - tłumaczy ekspertka.

Siedem czynników rozwoju trendów i ich fundamenty

Czynniki rozwoju trendów opracowane przez firmę Mintel stanowią strukturę pozwalającą zrozumieć podstawowe motywy wyborów i zmian postaw konsumentów, a także wyjaśnić i przewidzieć kluczowe zmiany w zachowaniach, które mogą wpłynąć na konsumentów w najbliższych latach.

Dobrostan

Poszukiwanie fizycznego i psychicznego dobrostanu.

• Dobrostan fizyczny

• Sprawność

• Odżywanie się

• Dobrostan psychiczny

Otoczenie

Poczucie więzi ze środowiskiem zewnętrznym.

• Etyka

• Równość

• Zrównoważony rozwój

• Lokalność

Technologia

Znajdowanie rozwiązań dzięki technologii w świecie fizycznym i cyfrowym.

• Komunikacja

• Cyfrowa rozrywka

• Pierwsi użytkownicy

• Media

Prawa

Pragnienie zyskania szacunku, ochrony i wsparcia.

• Podmiotowość

• Szacunek

• Ochrona

• Wyrażanie siebie

Tożsamość

Zrozumienie i wyrażenie siebie i swojego miejsca w społeczeństwie.

• Indywidualność

• Dziedzictwo

• Wspólnota

• Zasady

Wartość

Uzyskiwanie namacalnych i realnych korzyści z inwestycji.

• Jakość

• Budżet

• Wygoda

• Premium

Doświadczenia

Poszukiwanie i odkrywanie stymulacji.

• Przygoda

• Zabawa

• Przyjemność

• Nostalgia

Cztery trendy na rynku kosmetyków i produktów do pielęgnacji w roku 2021

1. Dobrostan - Piękny umysł

Idea totalnego dobrostanu stała się integralnym elementem zabiegów pielęgnacyjnych. Ponieważ kwestie takie jak stres i konieczność zadbania o swoje zdrowie psychiczne zdominowały codzienność konsumentów, marki mogą zaoferować poczucie normalności w formie codziennych rytuałów pielęgnacyjnych na bazie świadomie zaprojektowanych produktów, które zapewnią konsumentom ochronę, wniosą wartość do decyzji zakupowych i pozwolą odbudować relacje oparte na zaufaniu.

2. Wartość - (Bez)cenna uroda

Zmiana stylu życia spowodowana przez pandemię COVID-19 przewartościowała priorytety konsumentów. Potrzeba kontrolowania wydatków skłania konsumentów do szukania w produktach funkcjonalności i celu. Konsumenci będą kupować tańsze lub droższe wersje produktów w poszczególnych kategoriach, przy czym wartość jest wyznaczana przez jakość, wygodę i efekt, a nie wysokość wydanej kwoty. Zmienia się definicja luksusu, ponieważ relacja czas / pieniądz nabiera dla konsumentów nowego znaczenia.

3. Technologia - Zmiana kanału

Całkowicie zmienił się sposób, w jaki konsumenci odkrywają i kupują produkty, a kierunek zmian wyznacza zintegrowana technologia. Przemyślane strategie e-commerce pozwolą markom odnieść sukces poprzez zastosowanie podejścia wielokanałowego (omnichannel), które poszerzy granice, zaangażuje wszystkie zmysły i zaoferuje konsumentom inny wymiar zakupów dzięki nowym warstwom cyfrowego doświadczenia.

4. Otoczenie - Urodowa eko-lucja

W miarę powrotu do normalności i znoszenia obostrzeń wymuszonych przez pandemię COVID -19 zmieniają się relacje konsumentów z otoczeniem, zmuszając konsumentów do przewartościowania swoich priorytetów zakupowych, przy czym względy eko-etyczne przełożą się na bardziej świadome zakupy. Bezpieczeństwo musi iść w parze ze skutecznością, ponieważ konsumenci oczekują teraz całkowitej ochrony bez względu na miejscezamieszkania

Trzy kluczowe sposoby na trwały sukces w 2021 roku

Podkreślanie roli, jaką pełnią rutynowe zabiegi pielęgnacyjne w zwalczaniu lęku i stresu oraz przywracaniu poczucia normalności w niepewnych czasach będzie czynnikiem decydującym o wartości dla konsumenta w długofalowej perspektywie. Marki, które pochwalą się ścisłym przestrzeganiem procedur bezpieczeństwa, wzbudzą zaufanie i przyciągną nowych klientów tęskniących za doświadczeniem zakupów w sklepach stacjonarnych.

Opracuj strategię angażowania zewnętrznych ekspertów, aby nadać produktom stempel wiarygodności i zaproponować konsumentowi wizję osiągnięcia holistycznego dobrostanu poprzez zadbanie o zdrowie umysłu, ducha i ciała.

Cztery kluczowe sposoby na trwały sukces w 2021 roku

Podczas gdy wielu konsumentów na nowo ocenia, co jest niezbędne do przetrwania, doświadczenia i przeżycia stają się cenniejsze niż namacalne produkty, a kwestia inwestycji w czasie może być impulsem do nowych zachowań w branży usług beauty. Nowa definicja wartości wykracza poza koszt i uwzględnia efekt zakupu i wygodę – nacisk na jakość skłoni konsumentów do zapłacenia więcej za dany produkt.

Coraz bardziej widoczny będzie „fleksitarianizm” zakupowy, w miarę jak konsumenci będą kupować droższe lub tańsze wersje produktów w różnych kategoriach. Stwórz jasny i jednoznaczny przekaz opierając się na tym, co wywołuje autentyczny oddźwięk u poszczególnych grup konsumentów – dzięki temu zmniejszysz koszty pozyskania klientów i zwiększysz wartość klienta w czasie.

Trzy kluczowe sposoby na trwały sukces w 2021 roku

Lojalność i wartość klienta w czasie będą rosły dzięki wykorzystaniu wielu wyszukanych i spersonalizowanych punktów styczności skoncentrowanych na uchwyceniu indywidualnych potrzeb konsumenta wynikających ze stylu życia. Opracuj strategie, które skierują e-commerce na stronę internetową Twojej marki, stawiając na autentyczność i rzucając wyzwanie dużym graczom, którzy muszą zmierzyć się z problemem transparentności łańcucha dostaw. Wykorzystaj sektor usług profesjonalnych do stworzenia prawdziwie wielokanałowej strategii i wzmacniaj wiarygodność obietnic składanych przez produkt dzięki zaangażowaniu przeszkolonych i godnych zaufania specjalistów, rozszerzając w ten sposób definicję pielęgnacji.

Cztery kluczowe sposoby na trwały sukces w 2021 roku

Marki będą kontynuować wspieranie lokalnych firm i współpracę opartą na autentycznej i długofalowej strategii, ponieważ coraz więcej konsumentów zmienia wzorce zakupowe i kieruje się ku najbliższemu sąsiedztwu, zwracając przy tym mniejszą uwagę na cenę. Przyłącz się do nowej ewolucji pojęcia „czystego” produktu łączącej etykę z bezpieczeństwem, aby dotrzeć do świadomych i uważnych konsumentów z sektora beauty, którzy chcą unikać niepotrzebnego ryzyka związanego z produktem i jego wpływem na otoczenie.

W miarę jak konsumenci przeprowadzają się i wyprowadzają do/z dużych i małych miast, zmieniają się ich priorytety, a wraz z nimi produkty i usługi, do których mają dostęp. Zainwestuj w bardziej zróżnicowane punkty styczności, które umożliwią optymalne odkrywanie produktu przez konsumenta, zwłaszcza w obliczu problemu chwiejnych wskaźników powtórnego zakupu, z którym boryka się wiele marek.

Konsumenci na globalnym rynku kosmetyków i produktów do pielęgnacji w roku 2021

Zidentyfikowanie swoich odbiorców i skuteczne zarządzanie nimi jest obecnie dużo istotniejszym warunkiem sukcesu w biznesie, niż kiedyś – dlatego Mintel opracował 10 modelowych konsumentów (person) pozwalających markom z sektora beauty poznać głębiej mikropotrzeby, zachowania i emocje skłaniające klientów do zakupu.

Firma przeanalizowała szerokie spektrum potrzeb konsumentów, wyciągając z nich praktyczne spostrzeżenia i wskazówki, które ułatwią markom konstruowanie mocnych i przekonujących historii, aby mogły z powodzeniem konkurować w dzisiejszym złożonym otoczeniu rynkowym. Zdobycie szczegółowej wiedzy na temat konsumentów w branży kosmetycznej pomoże zwiększyć liczbę klientów i poprawić wskaźnik powtórnego zakupu.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
20.12.2024 09:38
Blix: Blisko 46 proc. Polaków kupi prezenty pod choinkę hybrydowo — aż 61 proc. kupi pod choinkę kosmetyki.
Shutterstock

W tym roku Polacy zmieniają swoje zwyczaje zakupowe na święta. Chociaż wciąż dominują zakupy hybrydowe, ich popularność maleje. Rośnie natomiast znaczenie tradycyjnych zakupów stacjonarnych, a jednocześnie Polacy coraz częściej wybierają praktyczne i wartościowe prezenty.

Według badania Grupy BLIX, najwięcej Polaków (45,8 proc.) planuje zakupy świąteczne zarówno online, jak i w sklepach stacjonarnych. Jednak metoda ta straciła 12 punktów procentowych w stosunku do ubiegłego roku, podczas gdy zakupy w fizycznych placówkach zyskały na popularności, osiągając poziom 31,3 proc. (wzrost o 13,9 p.p. rdr.). Zakupy wyłącznie przez internet wybiera 17,8 proc. Polaków, co oznacza spadek o 3,2 p.p. w relacji rocznej. Eksperci zauważają, że wzrost znaczenia tradycyjnych zakupów może wynikać z potrzeby obejrzenia produktów przed zakupem oraz ograniczonego zaufania do terminowości dostaw w okresie świątecznym.

Kto, ile i za ile?

Najczęściej Polacy kupują prezenty dla 4–5 osób – tak deklaruje 28,2 proc. respondentów, co niemal dokładnie odpowiada wynikom z zeszłego roku (28,4 proc.). Największy odsetek ankietowanych planuje wydać na pojedynczy upominek 51–100 zł (40,5 proc.), co również jest zbliżone do wyników sprzed roku (42,9 proc.). Zmiana zauważalna jest w przedziale 201–300 zł, który zyskał 2,9 p.p. i wynosi obecnie 10,2 proc. Wysokość wydatków odzwierciedla chęć łączenia jakości z rozsądnymi cenami.

Wśród najczęściej wybieranych prezentów dominują kosmetyki (61,6 proc.), choć ich popularność spadła o 7,9 p.p. rdr. Na kolejnych miejscach znajdują się zabawki (56,1 proc.) i słodycze (44,7 proc.). Zyskały natomiast kategorie takie jak odzież (wzrost o 2,9 p.p.) oraz elektronika (wzrost o 3,9 p.p.). Eksperci wskazują, że zmiany w preferencjach zakupowych wynikają z rosnących cen książek i większej dostępności treści cyfrowych, podczas gdy elektronika staje się coraz bardziej przystępna cenowo. Decyzje konsumentów odzwierciedlają rosnącą świadomość w planowaniu budżetu oraz dążenie do zrównoważonych i praktycznych wyborów.

Czytaj także: Ekspert podatkowy radzi: ostrożnie ze świątecznymi prezentami!

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Apteki
19.12.2024 11:44
Drogerie DM chcą sprzedawać OTC online, ale najpierw... w Czechach
Szefowie DM wyjaśniają, że apteka internetowa jest odpowiedzią na spodziewane zmiany na niemieckim rynku opieki zdrowotnej.    fot. DM mat. prasowe

Niemiecka sieć drogerii, która w Polsce rozwija się dopiero drugi rok, przygotowuje się do uruchomienia apteki internetowej z lekami bez recepty. Na początek OTC będą dostarczane klientom z Niemiec za pośrednictwem apteki internetowej DM w Czechach.

Sprzedaż wysyłkową leków bez recepty DM chce rozpocząć już w przyszłym roku za pośrednictwem własnej apteki internetowej. Zdaniem sieci sprzedaż wysyłkowa OTC to najszybciej rosnący sektor rynku. 

Kiedy start apteki z OTC?

Dokładna data startu projektu nie została przez DM potwierdzona. Szefowie DM wyjaśniają, że apteka internetowa jest odpowiedzią na spodziewane zmiany na niemieckim rynku opieki zdrowotnej. Czekając na nowe regulacje prawne tego sektora w Niemczech (spodziewane w nadchodzącym roku), firma spełniła tymczasem wymogi prawne, pozwalające na uruchomienie internetowej apteki w Czechach, gdzie DM również prowadzi swoje drogerie.

DM prowadzi obecnie rozmowy z producentami i dostawcami OTC, a także z firmami start-up’owymi, które pomogą “wnieść nowe pomysły i bodźce na rynek ochrony zdrowia.

Niemcy opóźnione cyfrowo, nadganiają inne kraje

Warto przypomnieć, że Niemcy pozostają na tle krajów europejskich w tyle, jeśli chodzi o cyfryzację w ochronie zdrowia. Przedsięwzięcie podobne do polskiego Internetowego Konta Pacjenta (działającego u nas od 2018 roku) Niemcy zaczęli wdrażać dopiero w połowie Niemcy bieżącego roku, a start systemu przewidziany jest na styczeń 2025.

Jak przyznał federalny minister zdrowia Karl Lauterbach, Niemcy czekały za długo z tymi zmianami. Dlatego przyszły rok będzie czasem rewolucyjnych zmian w niemieckim systemie opieki zdrowotnej, gdy zostaną uruchomione takie usługi jak wystawianie e-recept czy cyfrowa dokumentacja pacjenta. 

Jedna apteka mniej każdego dnia

Z danych statystycznych wynika, że każdego dnia w Niemczech zamykana jest co najmniej jedna apteka. W ciągu ostatniej dekady liczba aptek stacjonarnych spadła z ponad 20 tys. do niecałych 17,3 tys. Spada też gwałtownie liczba lekarzy pierwszego kontaktu. Szacuje się, że w ciągu najbliższej dekady ponad połowa (60 proc.) wszystkich lekarzy pierwszego kontaktu przejdzie na emeryturę – wskazują managerowie drogerii DM, tłumacząc wprowadzanie OTC do oferty sieci.

image
Zdaniem DM kwestie zdrowia to “megatrend”, który wywrze duże zmiany w strukturze rynku
fot. DM mat. prasowe

Rynek OTC i suplementów przechodzi do internetu - to megatrend

Jak podaje federalne Stowarzyszenie Przemysłu Farmaceutycznego, łączna sprzedaż leków dostępnych bez recepty i suplementów diety w 2023 roku wyniosła 11,2 mld. Z tego prawie jedna czwarta (2,54 mld euro) zostało sprzedane przez internet, a apteki stacjonarne coraz bardziej tracą udziały rynkowe w OTC na rzecz aptek internetowych.

Apteki wysyłkowe, mające najwyższą sprzedaż w Niemczech, to Doc Morris i Shop Apotheke (firmy z siedzibami w Holandii).

Już pod koniec 2023 roku szefowie DM podkreślali, że kwestie zdrowia to “megatrend”, który prędzej czy później wywrze duże zmiany w strukturze rynku.

Czytaj też: Sieć DM otworzy tuż przed Świętami 50. drogerię w Polsce

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
23. grudzień 2024 05:43