StoryEditor
Rynek i trendy
22.04.2021 00:00

MINTEL: Trendy na globalnym rynku kosmetyków i produktów do pielęgnacji w 2021 roku

W jaki sposób trendy na globalnym rynku kosmetyków i produktów do pielęgnacji w roku 2021 będą się zmieniać, ewoluować, przyspieszać i spowalniać przez najbliższe 12 miesięcy? Co muszą wiedzieć marki, aby zaplanować przyszłość w branży beauty i odnieść trwały sukces w 2021 roku i kolejnych latach? Mintel przygotował raport trendów.

Raport firmy Mintel na temat trendów na globalnym rynku kosmetyków i produktów do pielęgnacji w roku 2021 analizuje metody skutecznego dotarcia do głównych grup konsumentów i zawiera przydatne spostrzeżenia oraz zalecenia.

Jak komentuje Jane Henderson, Global President w Mintel Beauty & Personal Care, Mintel od ponad 10 lat prognozuje przyszłość.

-  W tym raporcie analizujemy cztery czynniki, które będą miały największe znaczenie na globalnym rynku kosmetyków i produktów do pielęgnacji w tym roku, czyli dobrostan, wartość, technologia i otoczenie. Nasza analiza zawiera również zalecenia dotyczące działań, które możesz wdrożyć w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Ale to dopiero punkt wyjścia, fundament i wskazówka do rozwoju innowacji produktowych, pozycjonowania produktów, zdobywania klientów, budowania lojalności kupujących i tworzenia strategii marki - tłumaczy ekspertka.

Siedem czynników rozwoju trendów i ich fundamenty

Czynniki rozwoju trendów opracowane przez firmę Mintel stanowią strukturę pozwalającą zrozumieć podstawowe motywy wyborów i zmian postaw konsumentów, a także wyjaśnić i przewidzieć kluczowe zmiany w zachowaniach, które mogą wpłynąć na konsumentów w najbliższych latach.

Dobrostan

Poszukiwanie fizycznego i psychicznego dobrostanu.

• Dobrostan fizyczny

• Sprawność

• Odżywanie się

• Dobrostan psychiczny

Otoczenie

Poczucie więzi ze środowiskiem zewnętrznym.

• Etyka

• Równość

• Zrównoważony rozwój

• Lokalność

Technologia

Znajdowanie rozwiązań dzięki technologii w świecie fizycznym i cyfrowym.

• Komunikacja

• Cyfrowa rozrywka

• Pierwsi użytkownicy

• Media

Prawa

Pragnienie zyskania szacunku, ochrony i wsparcia.

• Podmiotowość

• Szacunek

• Ochrona

• Wyrażanie siebie

Tożsamość

Zrozumienie i wyrażenie siebie i swojego miejsca w społeczeństwie.

• Indywidualność

• Dziedzictwo

• Wspólnota

• Zasady

Wartość

Uzyskiwanie namacalnych i realnych korzyści z inwestycji.

• Jakość

• Budżet

• Wygoda

• Premium

Doświadczenia

Poszukiwanie i odkrywanie stymulacji.

• Przygoda

• Zabawa

• Przyjemność

• Nostalgia

Cztery trendy na rynku kosmetyków i produktów do pielęgnacji w roku 2021

1. Dobrostan - Piękny umysł

Idea totalnego dobrostanu stała się integralnym elementem zabiegów pielęgnacyjnych. Ponieważ kwestie takie jak stres i konieczność zadbania o swoje zdrowie psychiczne zdominowały codzienność konsumentów, marki mogą zaoferować poczucie normalności w formie codziennych rytuałów pielęgnacyjnych na bazie świadomie zaprojektowanych produktów, które zapewnią konsumentom ochronę, wniosą wartość do decyzji zakupowych i pozwolą odbudować relacje oparte na zaufaniu.

2. Wartość - (Bez)cenna uroda

Zmiana stylu życia spowodowana przez pandemię COVID-19 przewartościowała priorytety konsumentów. Potrzeba kontrolowania wydatków skłania konsumentów do szukania w produktach funkcjonalności i celu. Konsumenci będą kupować tańsze lub droższe wersje produktów w poszczególnych kategoriach, przy czym wartość jest wyznaczana przez jakość, wygodę i efekt, a nie wysokość wydanej kwoty. Zmienia się definicja luksusu, ponieważ relacja czas / pieniądz nabiera dla konsumentów nowego znaczenia.

3. Technologia - Zmiana kanału

Całkowicie zmienił się sposób, w jaki konsumenci odkrywają i kupują produkty, a kierunek zmian wyznacza zintegrowana technologia. Przemyślane strategie e-commerce pozwolą markom odnieść sukces poprzez zastosowanie podejścia wielokanałowego (omnichannel), które poszerzy granice, zaangażuje wszystkie zmysły i zaoferuje konsumentom inny wymiar zakupów dzięki nowym warstwom cyfrowego doświadczenia.

4. Otoczenie - Urodowa eko-lucja

W miarę powrotu do normalności i znoszenia obostrzeń wymuszonych przez pandemię COVID -19 zmieniają się relacje konsumentów z otoczeniem, zmuszając konsumentów do przewartościowania swoich priorytetów zakupowych, przy czym względy eko-etyczne przełożą się na bardziej świadome zakupy. Bezpieczeństwo musi iść w parze ze skutecznością, ponieważ konsumenci oczekują teraz całkowitej ochrony bez względu na miejscezamieszkania

Trzy kluczowe sposoby na trwały sukces w 2021 roku

Podkreślanie roli, jaką pełnią rutynowe zabiegi pielęgnacyjne w zwalczaniu lęku i stresu oraz przywracaniu poczucia normalności w niepewnych czasach będzie czynnikiem decydującym o wartości dla konsumenta w długofalowej perspektywie. Marki, które pochwalą się ścisłym przestrzeganiem procedur bezpieczeństwa, wzbudzą zaufanie i przyciągną nowych klientów tęskniących za doświadczeniem zakupów w sklepach stacjonarnych.

Opracuj strategię angażowania zewnętrznych ekspertów, aby nadać produktom stempel wiarygodności i zaproponować konsumentowi wizję osiągnięcia holistycznego dobrostanu poprzez zadbanie o zdrowie umysłu, ducha i ciała.

Cztery kluczowe sposoby na trwały sukces w 2021 roku

Podczas gdy wielu konsumentów na nowo ocenia, co jest niezbędne do przetrwania, doświadczenia i przeżycia stają się cenniejsze niż namacalne produkty, a kwestia inwestycji w czasie może być impulsem do nowych zachowań w branży usług beauty. Nowa definicja wartości wykracza poza koszt i uwzględnia efekt zakupu i wygodę – nacisk na jakość skłoni konsumentów do zapłacenia więcej za dany produkt.

Coraz bardziej widoczny będzie „fleksitarianizm” zakupowy, w miarę jak konsumenci będą kupować droższe lub tańsze wersje produktów w różnych kategoriach. Stwórz jasny i jednoznaczny przekaz opierając się na tym, co wywołuje autentyczny oddźwięk u poszczególnych grup konsumentów – dzięki temu zmniejszysz koszty pozyskania klientów i zwiększysz wartość klienta w czasie.

Trzy kluczowe sposoby na trwały sukces w 2021 roku

Lojalność i wartość klienta w czasie będą rosły dzięki wykorzystaniu wielu wyszukanych i spersonalizowanych punktów styczności skoncentrowanych na uchwyceniu indywidualnych potrzeb konsumenta wynikających ze stylu życia. Opracuj strategie, które skierują e-commerce na stronę internetową Twojej marki, stawiając na autentyczność i rzucając wyzwanie dużym graczom, którzy muszą zmierzyć się z problemem transparentności łańcucha dostaw. Wykorzystaj sektor usług profesjonalnych do stworzenia prawdziwie wielokanałowej strategii i wzmacniaj wiarygodność obietnic składanych przez produkt dzięki zaangażowaniu przeszkolonych i godnych zaufania specjalistów, rozszerzając w ten sposób definicję pielęgnacji.

Cztery kluczowe sposoby na trwały sukces w 2021 roku

Marki będą kontynuować wspieranie lokalnych firm i współpracę opartą na autentycznej i długofalowej strategii, ponieważ coraz więcej konsumentów zmienia wzorce zakupowe i kieruje się ku najbliższemu sąsiedztwu, zwracając przy tym mniejszą uwagę na cenę. Przyłącz się do nowej ewolucji pojęcia „czystego” produktu łączącej etykę z bezpieczeństwem, aby dotrzeć do świadomych i uważnych konsumentów z sektora beauty, którzy chcą unikać niepotrzebnego ryzyka związanego z produktem i jego wpływem na otoczenie.

W miarę jak konsumenci przeprowadzają się i wyprowadzają do/z dużych i małych miast, zmieniają się ich priorytety, a wraz z nimi produkty i usługi, do których mają dostęp. Zainwestuj w bardziej zróżnicowane punkty styczności, które umożliwią optymalne odkrywanie produktu przez konsumenta, zwłaszcza w obliczu problemu chwiejnych wskaźników powtórnego zakupu, z którym boryka się wiele marek.

Konsumenci na globalnym rynku kosmetyków i produktów do pielęgnacji w roku 2021

Zidentyfikowanie swoich odbiorców i skuteczne zarządzanie nimi jest obecnie dużo istotniejszym warunkiem sukcesu w biznesie, niż kiedyś – dlatego Mintel opracował 10 modelowych konsumentów (person) pozwalających markom z sektora beauty poznać głębiej mikropotrzeby, zachowania i emocje skłaniające klientów do zakupu.

Firma przeanalizowała szerokie spektrum potrzeb konsumentów, wyciągając z nich praktyczne spostrzeżenia i wskazówki, które ułatwią markom konstruowanie mocnych i przekonujących historii, aby mogły z powodzeniem konkurować w dzisiejszym złożonym otoczeniu rynkowym. Zdobycie szczegółowej wiedzy na temat konsumentów w branży kosmetycznej pomoże zwiększyć liczbę klientów i poprawić wskaźnik powtórnego zakupu.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
21.01.2025 08:30
Ipsos Poland: Marki beauty wciąż podchodzą z rezerwą do tematu różnorodności [ANALIZA]
Różnorodność to nie tylko pochodzenie bohaterów, ale też ich wiek. W Polsce tylko 10 proc. reklam pokazuje osoby po 50. roku życia.IPSOS Poland

Komunikacja to jeden z najbardziej dynamicznie zmieniających się obszarów działalności marek, ale jednocześnie pewne (r)ewolucje przychodzą marketerom z trudem. Mówiąc zatem szeroko o komunikacji, w tym także o branży beauty, marki wciąż podchodzą z pewną rezerwą do tematu różnorodności.

W Ipsosie uważamy jednak, że jak to często bywa, strach ma tylko wielkie oczy. Podpowiadają nam to nasze badania, które wskazują, że gdy już się przełamiemy i postawimy pierwszy krok w stronę różnorodności, możemy się miło zaskoczyć tym, co czeka nas po drugiej stronie kurtyny – podkreślają ekspertki Ipsos Poland: Marta Krasowska i Katarzyna Piórecka. – Dlatego też uważamy, że jednym z kluczowych trendów, które będą wyznaczały kierunek zmian w sposobie mówienia do konsumentów i o konsumentach, będzie odchodzenie od jednego wzorca piękna na rzecz wielu jego definicji – dodają.

Akceptacja dla różnych karnacji

Wydawałoby się, że branża beauty to obszar, gdzie wygląd osoby w reklamie może mieć duże znaczenie, choćby ze względu na chęć porównywania się do niej („Czy ta szminka będzie mi pasować?”, „Czy ten cień będzie dla mnie odpowiedni?”). 

W badaniu Ipsos 64 proc. badanych potwierdziło, że mają pozytywną opinię na temat reklam przedstawiających osoby o różnym pochodzeniu etnicznym i kulturowym.

Nie oznacza to jednak, że w Polsce osoby podejmujące decyzje zakupowe chcą w reklamach widzieć jedynie Europejki o jasnej karnacji i niebieskich oczach. Wręcz przeciwnie – w jednej z naszych ostatnich publikacji z cyklu „Komunikacja bez granic” pokazujemy, że niemal 2/3 badanych pozytywnie odnosi się do pokazywania w reklamach osób o różnym pochodzeniu etnicznym i kulturowym.

Różnorodność powoli staje się zatem naszą codziennością, gdzie szczególnie wśród kobiet rośnie akceptacja do pokazywania osób o różnym wyglądzie i pochodzeniu, także w branży beauty. 

Dojrzale o dojrzałych 

Różnorodność to nie tylko pochodzenie bohaterów, ale też ich wiek. W Polsce tylko co dziesiąta reklama pokazuje osoby po 50. roku życia, podczas gdy w społeczeństwie jest ich blisko 40 proc. Mamy więc do czynienia z niską obecnością tych osób w komunikacji, co tworzy atrakcyjną przestrzeń dla marek do pokazania swoich działań na rzecz różnorodności. 

image
Dojrzałe kobiety chcą widzieć swoje reprezentantki, reklamujące przeznaczone im kosmetyki do pielęgnacji czy makijażu – podkreśla Marta Krasowska, creative excellence leader, Ipsos Poland
IPSOS Poland

To szczególnie duża, potencjalna grupa do prawidłowego zaadresowania w branży beauty – dojrzałe kobiety chcą widzieć swoje reprezentantki, reklamujące przeznaczone im kosmetyki do pielęgnacji czy makijażu. 

Jak wskazują nasze badania, pokazywanie osób dojrzałych powinno iść w parze z ich godnym przedstawieniem – konsumenci, szczególnie ci w podobnym do bohaterów wieku, muszą czuć, że są pokazani wiarygodnie, sprawczo i realistycznie. 

Czytaj też: 56-letnia Kelly Rutherford zachwyca naturalną urodą w kampanii Caudalie

Każde ciało zasługuje na reprezentację w komunikacji?

Każdy aspekt pokazywania różnorodności może być wyzwaniem dla marketera. Jednak uwzględnianie osób plus size w komunikacji marek wydaje się być szczególnie trudne. Dzieje się tak z dwóch powodów. 

Pierwszy to kwestie zdrowotne, które budzą wiele emocji wśród odbiorców – mają poczucie, że pokazywanie osób z wysokim BMI to promowanie otyłości, ergo nie dbania o swoje zdrowie. 

image
Każdy aspekt pokazywania różnorodności może być wyzwaniem dla marketera, ale uwzględnianie osób plus size w komunikacji marek wydaje się być szczególnie trudne – uważa Katarzyna Piórecka, creative excellence project manager, Ipsos Poland
IPSOS Poland

Drugi, równie trudny czynnik, to postrzeganie samych siebie poprzez kobiety plus size, które nadal walczą o samoakceptację i lubienie swojego wyglądu. 35 proc. kobiet w naszym badaniu wypowiada się o sobie bardzo negatywnie, uwzględniając nawet takie słowa jak “obrzydliwa”, “ohydna”. Zatem w przypadku tego obszaru różnorodności kluczowe jest postępowanie krok po kroku, z jasno wytyczonym celem i rolą takich bohaterów.

Inkluzywność w komunikacji? Tak, ale nie na oślep

To czego możemy być pewni, to zmiana. Marketerzy powinni być na nią przygotowani, aby nie pozostać w tyle. A prawda jest taka, że realistyczne, inkluzywne przedstawienie różnorodności ma zarówno ogromny potencjał budowania pozytywnego wizerunku marki, jak i tak ważnej zmiany zachowania – w tym przypadku chęci zakupu danej marki.

Czytaj też: Priders.pl: Inkluzywność się opłaca. Jak marki zyskują na wspieraniu społeczności LGBTQ+?

Oczywiście inkluzywna komunikacja to nie lada wyzwanie – istnieje cienka granica pomiędzy tym, co jest pożądane i pozytywnie odbierane, a tym co dystansuje, a nawet odrzuca. Dlatego tak ważne przy tworzeniu komunikacji jest rozmawianie z drugim człowiekiem – by mieć pewność, że marce udało się znaleźć złoty środek.

autorki:

Marta Krasowska, creative excellence leader, Ipsos Poland

Katarzyna Piórecka, creative excellence project manager, Ipsos Poland

Powyższy materiał jest fragmentem szerszej analizy IPSOS Poland “Czas polikryzysów. O wpływie kryzysów na branżę kosmetyczną oraz wpływie branży kosmetycznej na kryzysy”, który ukazał się w drukowanym roczniku Wiadomości Kosmetycznych "Przyszłość rynku beauty 2025".  

Egzemplarze rocznika można zamawiać tutaj 

 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Sieci i centra handlowe
20.01.2025 11:36
Dystrybutorzy rynku mody i beauty łączą siły w działaniach na rzecz klimatu
Marki partnerskie mogą skorzystać z dostępu do ekspertów ds. zrównoważonego rozwoju oraz narzędzi wspierających współpracę z branżą.Africa Studio - stock.adobe.com

About You Group, Yoox Net-A-Porter i Zalando łączą siły z Asos, Boozt i Selfridges w ramach inicjatywy edukacyjnej Fashion Leap For Climate. Do programu będzie miało dostęp blisko sto marek partnerskich.

Dystrybutorzy rynku mody i beauty Asos, Boozt oraz Selfridges Group zostali nowymi członkami programu edukacji klimatycznej Fashion Leap For Climate. W ramach tej inicjatywy zaprosili setki marek ze swojego portfolio do aktywnego udziału w działaniach na rzecz klimatu. Do projektu dołączył również globalne stowarzyszenie non-profit Cascale, który jako partner strategiczny udostępni program wybranym członkom swojej międzynarodowej sieci z sektora odzieżowego i dóbr konsumpcyjnych.

Inicjatywa Fashion Leap For Climate, utworzona w 2022 roku przez About You Group, YYoox Net-A-Porter i Zalando, powstała, aby wzmocnić odpowiedź branży modowej na wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi. Wspiera ona marki modowe w nauce mierzenia ich śladu węglowego i wyznaczaniu celów klimatycznych opartych o wiedzę naukową. Rozszerzenie inicjatywy o nowych członków stanowi ważny krok w tworzeniu wspierającego otoczenia, które pomoże sprostać pilnej potrzebie działań branży na rzecz klimatu.

Dzięki dołączeniu Asos, Boozt oraz Selfridges Group, ich około stu marek partnerskich uzyska dostęp do pełnego programu edukacyjnego Fashion Leap For Climate, ekspertyz branżowych oraz możliwości współpracy z innymi wiodącymi graczami w sektorze. Jako partner strategiczny, Cascale wprowadza do programu 25 nowych uczestników ze swojej sieci. Jednocześnie wzmacnia jego wartość dzięki zaangażowaniu społeczności liczącej ponad 300 marek, detalistów i producentów. Celem jest zwiększenie świadomości i wspieranie wspólnych działań na rzecz ograniczenia wpływu branży na środowisko.

Będąc nordyckim sklepem online, opieramy sukces naszego biznesu na współpracy z markami partnerskimi, a wspólne zaangażowanie jest kluczowym elementem strategii Boozt Care-For. Z radością dołączamy do Fashion Leap For Climate, aby jeszcze lepiej wspierać naszych partnerów w podejmowaniu konkretnych działań na rzecz dekarbonizacji, zgodnych z najnowszą nauką o klimacie

 – mówi Gloria Tramontana, head of sustainability and ESG, Boozt Group.

Współzałożyciele Fashion Leap For Climate wierzą, że dystrybutorzy w branży mody odgrywają zasadniczą rolę w jej transformacji, poprzez wyznaczanie bardziej zrównoważonych standardów i wspieranie marek partnerskich oraz dostawców w przyspieszeniu działań na rzecz klimatu. Od 2022 roku ponad 85 proc. partnerów, którzy ukończyli program edukacyjny, potwierdziło wzrost zrozumienia kwestii klimatycznych i opartych o wiedzę naukową celów, zmierzających do redukcji emisji z zakresu 3 (Scope 3 emissions).

Program Fashion Leap For Climate, opracowany przez firmę doradczą ds. zrównoważonego rozwoju Quantis, pomaga uczestnikom zrozumieć rolę branży mody w rozwiązywaniu globalnych problemów klimatycznych, oferując bezpłatny, angażujący 8-tygodniowy kurs edukacyjny. Fashion Leap For Climate zapewnia także szczegółowe instrukcje mierzenia śladu węglowego i zgłaszania celów do inicjatywy Science Based Targets (SBTi). 

Naszą misją jest redefinicja handlu detalicznego i budowanie zrównoważonej przyszłości dla planety i ludzi. Dołączając do programu Fashion Leap For Climate, możemy w praktyczny i znaczący sposób wspierać naszych cenionych partnerów w procesie dekarbonizacji mody. Przed nami wiele pracy i nie możemy się doczekać, by zacząć działać 

 – komentuje Christian Toennesen, group sustainability director, Selfridges Group.

Oprócz głównego programu, marki partnerskie mogą skorzystać z dostępu do ekspertów ds. zrównoważonego rozwoju oraz narzędzi wspierających współpracę z branżą. Szersza grupa dostawców ma możliwość rozwoju swoich umiejętności w zakresie łańcucha wartości handlu detalicznego w obszarze mody, a detaliści otrzymują wsparcie w realizacji celów związanych z zaangażowaniem partnerów.

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
22. styczeń 2025 14:57