StoryEditor
Rynek i trendy
19.06.2024 13:18

Mintel: Rośnie zainteresowanie botoksem wśród młodych kobiet

Botoks to neurotoksyna, która działa rozluźniająco na mięśnie. Blokując impulsy nerwowe, przeciwdziała pojawianiu się nowych zmarszczek mimicznych i ułatwia niwelowanie już istniejących / fot. Shutterstock
​Madia społecznościowe, celebryci, a także wiele popularnych programów telewizyjnych są powodem pogłębiającego się braku pewności młodych ludzi w odniesieniu do własnego wyglądu. W efekcie rośnie zainteresowanie botoksem i innymi zabiegami poprawiającymi urodę wśród kobiet w wieku 18–34 lat – wynika z danych zaprezentowanych przez firmę badawcza Mintel.

Badania firmy Mintel, przeprowadzone niedawno w Wielkiej Brytanii, pokazują, że botoks szybko staje się coraz bardziej akceptowalny dla młodych kobiet. Jedna czwarta (23 proc.) respondentek w wieku 18–34 lat jest zainteresowana stosowaniem botoksu w porównaniu do zaledwie jednej u dziesięciu (10 proc.) Brytyjczyków ogółem.

I choć nadal jest to nisza, stosowanie botoksu jest znacznie wyższe wśród młodych ludzi w porównaniu z całą populacją – ponieważ jeden na siedmiu (13 proc.) Brytyjczyków w wieku 25–34 lat stosował botoks, w porównaniu ze średnią krajową wynoszącą zaledwie 7 proc.

Jednak młodzi ludzie decydują się nie tylko na drobne „poprawki”, takie jak botoks. Wielu rozważa znacznie bardziej inwazyjne podejście do poprawiania urody. Co piąty (19 proc.) Brytyjczyk w wieku 25–34 lat jest zainteresowany plastyką brzucha, a co szósty respondent przyznał, że rozważa lifting twarzy (16 proc.) lub liposukcję (17 proc.).

Dane zebrane przez Mintel pokazały też, że 28 proc. młodszych millenialsów (osoby w wieku 27–33 lat) przeszło dwa lub więcej zabiegów chirurgicznych – od przeszczepu włosów po lifting twarzy.

Maddie Malone, analityk ds. urody i higieny osobistej w Mintelu, mówi:

Naciski społeczne w połączeniu z wpływem mediów społecznościowych, celebrytów i programów takich jak Love Island przyczyniają się do popularności zabiegów kosmetycznych wśród młodych osób.

Według niej młodsi milenialsi to pokolenie, które w dużej mierze dorastało w epoce mediów społecznościowych, o których mówi się, że sprzyjają niepewności. Potwierdzają to badania, w których że trzy czwarte Brytyjczyków (73 proc.) twierdzi, że media społecznościowe mają poważny negatywny wpływ na ich samopoczucie.

Wszystko wskazuje na to, że z czasem zabiegi chirurgiczne mogą stać się coraz bardziej powszechne. Pokolenie Z (osoby w wieku 13–26 lat) bardziej niż inne dorastało w epoce, w której media społecznościowe kładą duży nacisk na wygląd fizyczny. W rezultacie ich użytkownicy mogą być bardziej skłonni do poddania się tego typu procedurom

– dodaje Maddie Malone.Wskazuje też na trend „Baby Botox”, czyli stosowanie mniejszych jednostek botoks jako zabieg prewencyjny stosowany przez młode osoby.

Ponieważ ludzie decydują się na te procedury w młodym wieku, ważne jest, aby upewnić się, że rozumieją potencjalne skutki uboczne

– zwraca uwagę ekspertka Mintela.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
28.03.2025 12:28
Circana: Wielka Brytania z najlepszą sprzedażą kosmetyków premium na tle krajów UE 5
Dane z Circana wskazują, że w 2024 roku sprzedaż perfum znacznie wzrosłaMarzena Szulc

Wielka Brytania zajmuje pierwsze miejsce pod względem sprzedaży kosmetyków premium w porównaniu z pozostałymi krajami UE 5, czyli Francją, Niemcami, Włochami i Hiszpanią – informuje British Beauty Council, powołując się na dane raportu Circana. Dane pokazują, że duży wpływ na te wyniki miała sprzedaż internetowa.

Brytyjski przemysł kosmetyczny jest mocnym, rosnącym sektorem, gdzie klienci wciąż wydają pieniądze na swoje ulubione kosmetyki nawet w czasach trudniejszych ekonomicznie. Według raportu Value of Beauty, cały sektor kosmetyczny zwiększa brytyjskie PKB kwotą 27,2 mld funtów, co jest wynikiem lepszym, niż w przypadku branży rozrywkowej, artystycznej czy chemicznej.

Rosnącą siłę brytyjskiego sektora kosmetycznego potwierdzają najnowsze dane Circana – agencji badawczo-analitycznej, obserwującej zachowania konsumentów i sprzedaż kosmetyków premium. Wg Circana, Wielka Brytania odnotowała najsilniejszy wzrost sprzedaży w całej UE 5, co czyni ją tym samym liderem w dziedzinie prestiżowych kosmetyków.

Podczas gdy inne kraje odnotowały roczny wzrost na poziomie 7,6 proc., w przypadku Wielkiej Brytanii było to blisko 11 proc. Co więcej, odnotowała ona prawie dwukrotny wzrost w porównaniu z Niemcami i trzykrotny w porównaniu z Francją (zarówno pod względem sprzedaży ilościowej, jak i wartościowej).

Rok 2024 był kolejnym świetnym rokiem dla prestiżowych kosmetyków, w Wielkiej Brytanii po raz pierwszy odnotowaliśmy jako branża sprzedaż wartościową, przekraczającą 4,1 miliarda funtów – komentuje w wypowiedzi dla British Beauty Council Emma Fishwick z Circana. – Porównując to z innymi krajami w UE, takimi jak Francja, Niemcy, Włochy i Hiszpania, to Wielka Brytania odnotowuje jeden z najsilniejszych wyników w wielu kategoriach, w tym perfum, makijażu i pielęgnacji skóry – wskazuje Fishwick.

Perfumy od dawna są na czele rosnących kategorii prestiżowych kosmetyków. Dane z Circana wskazują, że w 2024 roku sprzedaż perfum znacznie wzrosła (odnotowano 8-procentowy wzrost sprzedaży w domach towarowych i 12-procentowy w innych kanałach sprzedaży detalicznej).

Ekspertka z Circana wskazuje też na “wyjątkowy wzrost” w kategorii pielęgnacji skóry w Wielkiej Brytanii, gdzie dla konsumentów nadal ważne są rutyny pielęgnacyjne. Jej zdaniem wzrostowi temu sprzyja rosnąca świadomość konsumentów, dotycząca wellbeing, pielęgnacji, a także rosnąca wrażliwość w kwestii zdrowia skóry. Wskazuje też na znaczący wpływ mediów społecznościowych i trendów w dziedzinie urody, które pomagają brytyjskiej branży skin care nadal osiągać ponadprzeciętne wyniki – tym bardziej, że  inne kraje w UE odnotowują skromny wzrost lub są w recesji.

Najwyższe wyniki Wielkiej Brytanii są również efektem handlu online: dane potwierdzają, że Wielka Brytania miała największy udział sprzedaży internetowej spośród krajów UE 5. W Wielkiej Brytanii w 2024 roku prawie połowa sprzedaży kosmetyków premium była zasługą kanału online. Dla porównania, we Włoszech czy Hiszpanii udział ten wyniósł 15 proc. 

Czytaj też: Lattafa otwiera swój oficjalny sklep na Allegro

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
27.03.2025 13:26
Face the Future: Tylko ok. połowa Brytyjczyków stosuje SPF codziennie
Go to BATCH by Wisconsin Hemp Scientific

Według najnowszego raportu przygotowanego w ramach kampanii „365 Days of SPF” prowadzonej przez internetowy sklep Face the Future, aż 45 proc. mieszkańców Wielkiej Brytanii nie stosuje codziennie kosmetyków z filtrem SPF. Choć świadomość dotycząca ochrony przeciwsłonecznej rośnie – 55 proc. badanych zadeklarowało codzienne użycie SPF w 2025 roku, w porównaniu do zaledwie 22 proc. w 2024 roku – to nadal wielu Brytyjczyków nie uznaje tego elementu pielęgnacji za priorytetowy.

Z raportu wynika, że tylko 23 proc. respondentów wskazuje krem z filtrem jako najważniejszy krok w codziennej rutynie pielęgnacyjnej, podczas gdy 32 proc. priorytetowo traktuje krem nawilżający. Co więcej, jedynie 55 proc. ankietowanych jest świadomych, że to promieniowanie UVA jest głównym czynnikiem powodującym przedwczesne starzenie się skóry. Zmienia się jednak podejście do ochrony przed słońcem – aż 69 proc. respondentów twierdzi, że dziś przykłada do niej większą wagę niż w młodości.

Większość Brytyjczyków zdobywa wiedzę o ochronie przeciwsłonecznej nie od lekarzy, lecz od rodziny (25 proc.) i przyjaciół (20 proc.). Dla porównania, tylko 14 proc. deklaruje, że czerpie informacje na ten temat od lekarzy rodzinnych. Istotną rolę odgrywają również marki kosmetyczne (17 proc.) i sprzedawcy detaliczni (13 proc.), które wyprzedzają nawet popularne platformy społecznościowe – TikTok wskazało zaledwie 8 proc. badanych. Eksperci sugerują, że najlepszym sposobem na popularyzację SPF jest jego obecność w codziennych kosmetykach, takich jak makijaż czy kremy do pielęgnacji.

W odpowiedzi na wyniki raportu, Face the Future zdecydowało się usunąć VAT z całej oferty produktów z SPF, obejmującej m.in. marki Hello Sunday, La Roche-Posay, Heliocare i Ultrasun. Dyrektorka firmy, Julia Barcoe Thompson, podkreśla, że ochrona przeciwsłoneczna powinna być dostępna dla każdego. W kampanię włączyła się także Jessica Zbinden-Webster, która przeszła czerniaka. Wskazuje ona, że likwidacja 20 proc. podatku VAT to nie tylko kwestia zdrowia jednostek, ale także odciążenia systemu opieki zdrowotnej – leczenie raka skóry kosztuje NHS (brytyjski odpowiednik NFZ) setki tysięcy funtów rocznie, a liczba przypadków wciąż rośnie.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
29. marzec 2025 10:56