Dopiero wraz z ostatecznym zniesieniem obowiązku noszenia maseczek w Niemczech, segment kosmetyków makijażowych zaczął odradzać się w tym kraju. Producenci wielkie nadziej wiążą z rozpoczętym właśnie sezonem wiosennym. Jednak analityce Mintela zwracają uwagę, że konsumenci poszukiwać będą innych produktów niż dotychczas.
Makijaż z funkcją pielęgnacji
Kosmetyki makijażowe stają się wielofunkcyjne. Znane formaty zostają uzupełnione o dodatkowe korzyści, które uzyskują dzięki dodaniu składników pielęgnacyjnych. Jak wynika z badań firmy Mintel, większość konsumentów jest zainteresowana kolorówką, która zgodnie z deklaracjami ma korzystny wpływ na skórę. Poszukują w nich formuł przeciwstarzeniowych i ochronnych, a także nakierowanych na walkę z trądzikiem.
Mniej niż kiedyś poszukiwane są natomiast kosmetyki makijażowe o właściwościach rozjaśniających. Tylko 6 proc. konsumentów w Niemczech jest wyraża zainteresowanie rozjaśnianiem, które było promowane w 71 proc. produktów wprowadzanych na rynek w 2021 roku. Już teraz liczba innowacji zawierających ten przekaz zmniejszyła się o 4 proc.
Makijaż ma chronić przed UV
Zgodnie ze wspomnianym trendem na wielofunkcyjne produkty makijażowe, popularność zyskują kosmetyki z filtrami SPF, dające im właściwości ochronne. Tylko jedna trzecia podkładów wprowadzonych na rynek od stycznia do września 2022 r. oferowała ochronę przed promieniowaniem UV. Z najnowszego raportu Mintel wynika jednak, że ponad 40 proc. kobiet kupujących kosmetyki szuka tej właściwości w podkładach.
– Ponieważ wiele produktów ma już filtry UV, firmy mogą zwiększyć stężenie SPF i powoływać się na właściwości ochronne w bardziej widoczny sposób. Innowacje, takie jak mikrobiotyki skórne, które nie tylko działają jako tarcza ochronna przed szkodliwym działaniem promieni UV, ale także mogą odwracać ich negatywne skutki, również mają ogromny potencjał – podpowiadają analitycy firmy.
Komunikacja z dojrzałymi konsumentami
Skóra zmienia się wraz z upływem lat życia. Marki, które doradzają swoim konsumentom, jak odkrywać nowe procedury i stylizacje makijażu, mogą skorzystać na gotowości dojrzałych konsumentów do eksperymentowania. Z danych firmy Mintel wynika, że ponad jedna trzecia kupujących kosmetyki w Niemczech w wieku od 55 do 64 lat lubi eksperymentować z kosmetykami kolorowymi.
– Marki mogą dotrzeć do tej grupy docelowej na wiele sposobów, w tym poprzez oświadczenia dotyczące składników przeciwstarzeniowych, tworzenie oddzielnych sekcji w sklepach internetowych, a nawet oferując specjalnie aplikacje. Komunikacja powinna być przejrzysta i tak informować o korzyściach, aby przeciwstawić się zwiększonemu sceptycyzmowi konsumentów i pogrążonym w kryzysie portfelom – czytamy w raporcie Mintela.
Czytaj też: YSL Beauty: Makijaż to nie zasady. To odwaga wyrażania siebie