W Polsce kosmetyki dla mężczyzn to produkty kojarzone głównie z produktami do golenia lub higieny, aczkolwiek popularności nabierają również kremy do twarzy i produkty do stylizacji włosów oraz barberskie. Doświadczenie Krakowskiego mówi, że możemy spodziewać się nadchodzącej ze wschodu fali zainteresowania kosmetykami kolorowymi, które pomogą skorygować niedoskonałości czy wyrzeźbić rysy twarzy. Chińscy konsumenci korzystają z kremów BB, a nawet eyelinerów. Wpływ kultury k-pop, która pokazuje bardziej wyluzowany kanon męskości bez obligatoryjnej twardości i maczyzmu, pomaga zaakceptować nowości w ofertach skierowanych do męskiej części populacji.
Męskie kosmetyki to nie tylko pianka do golenia
Właściciele marki Kovalite, która powstała z osobistej potrzeby Chrisa Krakowskiego, udzielili wywiadu trojmiasto.pl, w którym ujawnili szczegóły powstania firmy. Krakowski, który 12 lat spędził w Szanghaju, przygotowując analizy, strategie i prezentacje dla firm międzynarodowych, postanowił założyć własny brand kosmetyków dla mężczyzn. Doświadczenie w pracy z takimi markami jak Elizabeth Arden, Estee Lauder, Bobbi Brown, Lancome, Shiseido, SKII czy Clinique pozwoliło uniknąć części błędów i wykorzystać najlepsze praktyki biznesowe. Ostatecznym argumentem stała się praca nad raportem dotyczącym sprzedaży kosmetyków dedykowanych mężczyznom, podczas której Krakowski zetknął się z reklamą informującą o 401 proc. wzroście sprzedaży męskich kosmetyków na platformie Tmall.
Prognozy dla Polski
Krakowski przekonuje, że konsument, który decyduje się rozpocząć korzystanie z kosmetyków pielęgnacyjnych, nie goni za trendami i nie zmienia za często swojej rutyny — w odróżnieniu od konsumentek. Ze względu na zaniedbania branży, która z mężczyzn przez dekady robiła ludzi „obkupowanych” przez partnerki, konsumenci są dalece mniej podatni na przekazy reklamowe i preferują rozwiązania skrojone pod własne, indywidualne potrzeby. Nauka systematycznego korzystania z kosmetyków i edukacja produktowa wydaje się być kluczowa dla uzyskania sukcesu. Jak mówi założyciel Kovalite, “mężczyzna zadbany nie przestaje być męski, przeciwnie”, co dla wielu konsumentów jest dalej nieoczywiste. Funkcjonalność i łatwość użycia produktów jest jednak nadal kluczowa w kontakcie z klientem. Ponadczasowość i stabilność oferty ma również niebagatelne znaczenie ze względu na tendencje mężczyzn do ufania jednej marce i lojalności wobec niej.