Badanie Deloitte odnotowało sporą zmianę dotyczącą zainteresowania Polaków dużymi markami. O ile w poprzedniej fali ankiet eksperci firmy wskazywali na spadek zainteresowania, tzw. store brands na korzyść znanych i dużych marek, to w tym miesiącu można zaobserwować całkowite odwrócenie tego trendu.
– Name brands, czyli produkty ze znaną i rozpoznawalną metką, wciąż co prawda cieszą się większym zainteresowaniem niż tzw. private labels, a więc marki własne sieci handlowych, ale od ostatniego badania zauważalnie ono stopniało. O 5 p.p. ubyło konsumentów, którzy decydują się na ich zakup, wybierając rzeczy do domu – to dziś 70 proc. konsumentów – mówi Natalia Załęcka, CMO advisory leader w Deloitte.
Odpowiednio zwiększyło się tym samym zainteresowanie tzw. store brands. Jedna trzecia z nas sięga po nie podczas zakupów żywności, a od ostatniego badania takich odpowiedzi przybyło o 2 p.p. O 3 p.p. więcej niż miesiąc temu jest natomiast tych, którzy wybierają marki własne sklepów, kupując środki higieny osobistej (29 proc.), a aż o 4 p.p. przybyło konsumentów, którzy decydują się na to podczas zakupów rzeczy do domu.
Konsumenci najczęściej wybierają duże marki, bo bardziej im ufają (35 proc.) oraz uważają, że są to produkty lepszej jakości (34 proc.). O kupnie private labels w przypadku jednej trzeciej polskich konsumentów decyduje przekonanie, że ich jakość jest taka sama lub zbliżona do produktów znanych marek. Prawie jedna czwarta badanych odpowiedziała natomiast, że nie stać ich na zakup marek znanych, a więc często droższych. To więcej o 5 p.p. niż miesiąc temu.