Warszawa coraz bardziej przyciąga luksusowe marki, co potwierdzają najnowsze dane GFK. Od 2019 do 2023 roku, siła nabywcza warszawiaków zwiększyła się o 37 proc., co czyni stolicę atrakcyjnym miejscem dla inwestycji. Wzrost ten przekłada się na rozwój ulic handlowych, które stają się domem dla prestiżowych marek takich jak Omega czy Rolex, a wkrótce również włoska marka Bulgari otworzy tu swój pierwszy butik w Polsce.
W Warszawie ulokowały swoje pierwsze butiki także prestiżowe marki kosmetyczne, takie jak Jo Malone i Guerlain. Pierwszy pop-up store otworzyła także marka Armani (pod linkami zobacz, jak wyglądają).
Podobnie rośnie ogólnonarodowa zamożność. Według danych Credit Suisse, w ciągu ostatniej dekady wartość majątku na osobę dorosłą w Polsce wzrosła z 33 tys. dolarów do prawie 53 tys. dolarów. To zwiększenie majątku o 24,4 proc. w ciągu ostatnich pięciu lat pokazuje, że Polska staje się coraz ważniejszym graczem na rynku luksusowym.
Rozwój ulic handlowych w Warszawie jest stymulowany przez rosnącą liczbę turystów, z których w 2023 roku odnotowano 4,6 mln osób. Miasto, uznane za najlepszą destynację turystyczną w Europie, przyciąga zamożnych odwiedzających, głównie z Ukrainy, USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Litwy. Zainteresowanie to przekłada się na rozwój sieciowych, luksusowych hoteli, takich jak Barcelo Powiśle czy Raffles Europejski, które z kolei przyciągają potencjalnych nabywców dóbr luksusowych i tworzą przestrzeń dla ekskluzywnych marek.
Zwiększające się zainteresowanie Warszawą jako centrum luksusowych zakupów nie tylko umacnia pozycję miasta w Europie, ale również pokazuje, jak zmieniają się wzorce konsumenckie na lokalnym rynku. To wszystko sprawia, że stolica Polski staje się coraz ważniejszym punktem na mapie globalnych inwestycji w luksus.
Czytaj także: Polska przodowała w sprzedaży dóbr luksusowych w Europie Środkowo-Wschodniej w 2023 r. — powodem bogatsi Ukraińcy