Początkowo strategią Rossmann było otwieranie sklepów w miejscowościach powyżej 10 tys. mieszkańców. Obecnie drogerie zlokalizowane są także w miastach o liczbie 5-7 tys. mieszkańców, a najmniejsze miasto, w którym otwarto drogerię Rossmann ma 3,5 tys. mieszkańców. – Nie boimy się eksperymentować, mimo, że nie zawsze inwestycje są trafione. W miastach, gdzie nie mamy pewności, wprowadzamy sklepy testowe na okres 3-6 miesięcy – zdradza Marek Maruszak, prezes Rossmann Supermarkety Drogeryjne Polska w rozmowie z retailnet.pl.
Według wcześniejszych zapowiedzi do końca 2018 roku Rossmann miał mieć w Polsce 1,6 tys. sklepów. Już teraz widać jednak, że nie uzyska tego pułapu. Ubiegłoroczne i tegoroczne otwarcia pozwolą sieci osiągnąć poziom 1320 placówek. – Z jednej strony rośnie konsumpcja i siła nabywcza w Polsce. Natomiast branża drogeryjna nie odnotowuje aż takich wzrostów sprzedaży, jak cały handel detaliczny. Wyniki naszej branży kształtowały się na poziomie 3-4 proc. wzrostu – tłumaczy Marek Maruszak.
W jego opinii problemem są też wciąż zmieniające się przepisy prawne, które powodują, że przedsiębiorcy zaczynają się wahać przed podjęciem decyzji o inwestowaniu na rynku. Jednak Rossmann wciąż jeszcze inwestuje . W ubiegłym roku za kilkadziesiąt milionów złotych zbudował magazyn automatycznego składowania. W latach 2018 i 2019 planowane są kolejne inwestycje w kwocie 100 mln euro w magazyny i sklepy. – Na razie udało się przekonać właścicieli Rossmanna, że jeszcze warto. Co będzie dalej? Trudno powiedzieć. Na dzisiaj optymistą nie jestem – zdradza rozmówca portalu.
Jego obawy związane są m.in. z ograniczeniem handlu w niedziele. Dla Rossmanna oznacza to niewątpliwie spadek obrotów. Prezes sieci zapewnia jednak, że obecnie nie rozważa redukcji zatrudnienia. Może się to zmienić wtedy, gdy ograniczenie w handlu obejmie wszystkie niedziele w roku. – Na razie nie wyobrażam sobie zwolnień pracowników, nawet jeśli będzie wskazywał na to rachunek ekonomiczny – mówi Marek Maruszak.
Więcej na: retail.net