StoryEditor
Rynek i trendy
07.08.2020 00:00

Łowcy okazji w odwrocie

Ponad 60 proc. Polaków kupuje świadomie i racjonalnie. Co czwarty kupujący to konsument rozważny i pragmatyczny. Interesuje się promocjami, ale nie patrzy wyłącznie na cenę, szuka za to konkretnych marek. Tylko 8 proc. stanowią wytrawni łowcy przemierzający sklepy w poszukiwaniu okazji. 

Na podium w ogólnopolskim badaniu przeprowadzonym przez agencję Kantar na zlecenie Grupy Blix znaleźli się cenoholicy (19 proc. respondentów). Kierują się oni właściwie wyłącznie ceną i promocjami. Wszystkie wymienione grupy, a więc łącznie ponad 60 proc. ankietowanych kupuje świadomie i racjonalnie – w oparciu o wiedzę o artykułach i markach oraz uwzględniając zasobność swojego portfela.

Rozważny i pragmatyczny konsument stawia przede wszystkim na znane brandy, które nie należą przecież do najtańszych. Dzięki rabatom gotowy jest kupić więcej markowych produktów. Chcąc pozyskać takiego klienta, warto podkreślać promocje wolumenowe, a nie wyłącznie cenowe. Z kolei na cenoholików może podziałać czytelne oznaczenie obniżek cen. Od lat ta grupa najbardziej interesuje się głębokimi promocjami komunikowanymi na okładkach gazetek wydawanych przez sieci handlowe – mówi Marcin Lenkiewicz z Grupy Blix.

Świadomość ekologiczna

Na czwartym miejscu w zestawieniu znalazły się osoby ekoświadome (17 proc.). Nie marnują one jedzenia i rzadko kierują się na zakupach ceną, bo najważniejsze jest dla nich środowisko naturalne. Urszula Dziekańska z firmy Kantar zauważa, że za trendem eko i bio idzie już ugruntowana postawa zakupowa oraz styl życia.  

Nowa kategoria świadomych ekologicznie konsumentów dynamicznie rośnie. Coraz popularniejsze stają się też aplikacje, które po zeskanowaniu kodu kreskowego produktu pomagają w podejmowaniu decyzji zakupowych – dodaje Marcin Lenkiewicz.

Kupujący z przymusu

Na przedostatniej pozycji znaleźli się tzw. kupujący z przymusu (11 proc. ankietowanych). Idąc na zakupy, czują się oni zakładnikami sytuacji. Nie porównują żmudnie cen czy promocji. Chociaż nie są zbyt liczni, nie można lekceważyć tej grupy klientów. Warto ułatwiać im życie, komunikując ofertę w uproszczony sposób.

Shopperzy z przymusu źle znoszą zakupy. Często jest to wynikiem nadmiaru bodźców w sklepach i poczucia bezsilności w obliczu niekończących rzędów regałów. Dla wielu z tych osób alternatywą stał się kanał e-commerce – zwraca uwagę Urszula Dziekańska.

Planowanie zakupów

Na ostatnim miejscu znaleźli się tzw. wytrawni łowcy (8 proc.). Polują oni na okazje i starannie je porównują. Kiedyś głównie osoby starsze i mniej zasobne, za to mające dużo wolnego czasu, pokonywały trasy między sklepami, osiągając coraz lepsze wyniki w oszczędzaniu. Potem dołączyli do nich studenci. Jednak coraz popularniejsze karty lojalnościowe sprawiają, że wytrawni łowcy nie chcą już wyszukiwać najtańszych produktów w kilku sieciach. – Dobrze odczytał ich potrzeby m.in. Rossmann. Aplikacja lidera rynku drogeryjnego mocno angażuje klientów w planowanie zakupów. W konsekwencji nie zmieniają oni swoich decyzji na poziomie sklepu, bo wykonali już całą pracę w domu – podsumowuje ekspertka z firmy Kantar.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
10.04.2025 10:28
Marcowy skok w polskim e-commerce: BaseLinker Index na rekordowym poziomie
Canva

W marcu 2025 roku wartość BaseLinker Index, wskaźnika mierzącego kondycję polskiego e-commerce, osiągnęła rekordowe 153 punkty. Dla porównania, w lutym wynosiła ona 120 punktów, a w marcu 2024 roku – 136 punktów. Oznacza to nie tylko znaczący wzrost w skali miesiąca (o 27,7 proc.), ale także solidną poprawę rok do roku. Warto przypomnieć, że wartość wyjściowa indeksu, ustalona w styczniu 2022 roku, wynosiła 100 punktów.

image
BaseLinker
Wzrost sprzedaży w marcu w ujęciu miesięcznym to przede wszystkim efekt większej liczby zamówień – o 22,3 proc. więcej niż w lutym – oraz wzrostu średniej wartości zamówienia, która osiągnęła poziom 204,3 zł, co oznacza wzrost o 4,4 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca. Również dane roczne są pozytywne: liczba zamówień zwiększyła się o 8,5 proc., a średnia wartość zamówienia wzrosła o 3,2 proc.

Analiza danych z 3 tysięcy największych polskich sklepów internetowych pokazuje, że całkowita sprzedaż online w marcu 2025 roku była wyższa niż rok wcześniej o 12 proc. Co ciekawe, zarówno sprzedaż krajowa, jak i zagraniczna zanotowały wzrosty: odpowiednio o 11,3 proc. i 15,9 proc. Sprzedaż cross-border stanowiła 17,13 proc. całkowitej sprzedaży polskich e-commerce’ów.

Wśród najlepiej rozwijających się kategorii znalazły się te, które już wcześniej wykazywały wysoką dynamikę wzrostu: „supermarket”, „zdrowie i uroda” oraz „dom i ogród”. Dane za marzec potwierdzają utrzymujący się trend rosnącego zainteresowania konsumentów zakupami online w tych segmentach, co może być sygnałem do dalszego rozwoju oferty i logistyki w tych obszarach.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
09.04.2025 12:31
Francuski biznes alarmuje: amerykańskie cła mogą doprowadzić do recesji
(fot. Shutterstock)Shutterstock

Patrick Martin, przewodniczący francuskiego stowarzyszenia pracodawców Medef, ostrzegł w środę, że nowe amerykańskie cła mogą zahamować wzrost gospodarczy Francji i wprowadzić kraj w recesję. W rozmowie z radiem RTL podkreślił, że „istnieje ryzyko zatrzymania wzrostu i wejścia w recesję”, odnosząc się do wpływu ceł USA na francuskie przedsiębiorstwa. Nowe środki ogłoszone przez prezydenta USA Donalda Trumpa weszły w życie tego samego dnia – obejmują one m.in. 104-procentowe cła na towary z Chin, pogłębiając globalny konflikt handlowy.

Martin zaapelował o pilne działania mające na celu poprawę konkurencyjności francuskich firm. Według niego konieczna jest ochrona konsumpcji, co oznacza m.in. unikanie nadmiernego obciążania podatkami gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. W jego opinii, bez takich kroków francuska gospodarka może nie wytrzymać presji wynikającej z polityki handlowej USA.

Na słowa Martina odpowiedział minister przemysłu Marc Ferracci, który w rozmowie z Franceinfo przyznał, że temat jest aktualnie dyskutowany w parlamencie. Jak zaznaczył, chodzi m.in. o możliwość obniżenia podatków produkcyjnych, które od dawna uznawane są za jedną z barier dla konkurencyjności francuskiego przemysłu. Ferracci wezwał również francuskie firmy do wstrzymania inwestycji w Stanach Zjednoczonych ze względu na napięcia handlowe między USA a Europą.

Minister spotkał się we wtorek wieczorem z przedstawicielami francuskiego przemysłu, by omówić potencjalne skutki ceł w kluczowych sektorach – od lotnictwa, przez kosmetyki, po dobra luksusowe. Podkreślił, że odpowiedź Unii Europejskiej musi być „stanowcza i proporcjonalna”, by uniknąć dalszej eskalacji, która mogłaby zagrozić miejscom pracy.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
21. kwiecień 2025 23:42