Według badań La Roche-Posay, przeprowadzonych na grupie 2000 brytyjskich konsumentów, aż 22 proc. respondentów wierzy, że krem przeciwsłoneczny jest szkodliwy dla skóry. Badania te odsłoniły również inne powszechne mity związane z ochroną przeciwsłoneczną. Przykładowo, 19 proc. osób uważa, że nie można doznać poparzenia słonecznego w ciągu pierwszych 30 minut przebywania na słońcu, a ten odsetek wzrasta do 29 proc. w grupie wiekowej 25-34 lata. Ponadto, 21 proc. respondentów sądzi, że promienie UV nie przenikają przez szyby, co jest szczególnie rozpowszechnione wśród młodszych konsumentów (34 proc. w grupie wiekowej 25-34 lata).
W badaniu wykazano również, że 22 proc. ankietowanych uważa, że krem przeciwsłoneczny jest potrzebny tylko latem, mimo że promienie UV są obecne przez cały rok. Dodatkowo, 26 proc. badanych sądzi, że stosując krem przeciwsłoneczny nie można się w ogóle poparzyć, a 25 proc. uważa, że krem powoduje powstawanie wyprysków i niedoskonałości skóry. Wśród mężczyzn 26 proc. wierzy, że ochrona przeciwsłoneczna jest sezonowa i potrzebna tylko latem, w porównaniu do 17 proc. kobiet.
Z pozytywnych wyników badania - 38 proc. respondentów stwierdziło, że ich podejście do ochrony przeciwsłonecznej zmieniło się w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, co wskazuje na rosnącą świadomość w zakresie ochrony skóry przed słońcem. W kontekście obchodów 30. rocznicy przyjęcia przez Światową Organizację Zdrowia znormalizowanej skali UV, La Roche-Posay podkreśla potrzebę ciągłej edukacji konsumentów na temat dwóch rodzajów promieni UV – UVA odpowiedzialnych za starzenie się skóry i UVB powodujących poparzenia.
Czytaj także: Dwutlenek tytanu pod lupą Scientific Committee on Consumer Safety