Ogólnie około 42 proc. osób w Wielkiej Brytanii kupuje naturalne i ekologiczne produkty do higieny osobistej, ponieważ wierzą w ich skuteczność i mało inwazyjny wpływ na środowisko. Z kolei w USA 57 proc. badanych kupuje je, ponieważ nie zawierają zbędnych składników lub chemikaliów. Co więcej, prawie połowa (48 proc.) Włochów i Hiszpanów kupuje produkty naturalne i ekologiczne, ponieważ wierzą, że są one lepsze dla ich zdrowia.
Zmiana postawy spowodowała również, że ludzie postanowili sami sięgnąć po „kuchenne piękno” – tam bowiem można znaleźć szereg składników, które mogą mieć zbawienny wpływ na naszą skórę. Kanał na YouTube vlogerki Michelle Phan, która pokazuje jak można zrobić domowe maski na twarz, osiągnął prawie 3 miliony odsłon w 2014 roku. Obecnie ma ona 8,84 mln subskrybentów.
Widać, że naturalna pielęgnacja trafiła już do głównego nurtu. Warto, żeby marki kosmetyczne zwróciły na to uwagę w komunikacji ze swoimi klientami, którzy pragnął wykonywać produkty kosmetyczne w domu. Podobnie jak w sklepach spożywczych żywności, w drogeriach jest coraz więcej sekcji z kosmetykami naturalnymi, bio, eco i wege, ale warto też pozwolić konsumentom na stworzenie własnych kosmetyków. Dać im narzędzia do „zabawy” różnymi teksturami i zapachami.
Przeczytaj również: Naturalne składniki głównym trendem w pielęgnacji włosów
Marki już to zauważają i firmy takie jak np. Body Deli i Skin&Tonic minimalizują swoje procesy produkcji tak, żeby ich kosmetyki zachowały maksymalną świeżość. Z perspektywa producenta świeże preparaty, które zwierają witaminy i składniki odżywcze muszą być wytwarzane w specjalny sposób. Trzeba unikać konserwantów, więc należy postawić się na produkcję małych partii. Takie kosmetyki muszą być przechowywane w lodówce w celu utrzymania ich mocy i świeżości.
Bez wątpienia znajdziemy kilka marek, które czerpią inspiracje z jedzenia. Pozwalają klientom tworzyć upiększające pudełka jak posiłki. Konsumenci otrzymują kompletne zestawy, składniki lub produkty, które można łączyć w celu stworzenia gotowego kosmetyku (np. polska firma Delia Cosmetics ze swoją serią My Cream, która pozwala na skomponowanie spersonalizowanego kremu - klient kupuje bazę i ampułki z substancjami aktywnymi, seria jest dostępna w Hebe).
W przyszłości możemy może się zdarzyć tak, że będziemy mówić o partnerstwie marek kosmetycznych i producentów sprzętu AGD np. pojawią się urządzenia i produkty do przechowywania, które będą miały rekomendację marki kosmetycznej. Sklepy i drogerie będą natomiast organizować prezentacje i szkolenia, jak tworzyć kosmetyki z produktów, które znajdują się w kuchni.
Wciąż rosnące dążenie klientów do bardziej naturalnego stylu życia sprawia, że będą się jeszcze bardziej angażować w samodzielne tworzenie produktów kosmetycznych. To trend na, który warto zwrócić uwagę.