– Konsumenci odchodzą od małych pojemności. Szczególnie widać to w żelach do mycia ciała. Małe opakowania to niewielki odsetek sprzedaży – mówi Krzysztof Duda, dyrektor handlowy hurtowni Błysk z Jastrzębia-Zdroju.
Jego zdaniem klienci nie przenoszą swojego zainteresowania na tańsze produkty.
– Nie widzę, aby w tej kategorii klient uciekał do marek ekonomicznych. Cena ma znaczenie, ale nie widzimy przechylenia szali w stronę najtańszych produktów. Konsumenci chętnie sięgają po znane marki, jak i nowości z szeroko rozumianej grupy produktów naturalnych. Ciekawym zjawiskiem jest jednak to, że gdy spojrzymy na topowych graczy, np. w kategorii produktów do mycia ciała – ceny są niższe niż w ubiegłym roku. Być może wiąże się to z tym, że firmy próbują odbić, nadrobić straty z ubiegłego roku i obierają taką a nie inną politykę cenową – komentuje.
Jak podkreśla, analizując rynek kosmetyków, należy cofnąć się do roku 2019, ponieważ 2020 był zupełnie inny – obraz rynku jest w tym okresie zniekształcony i dane są niemiarodajne. Jedynie porównując obecny rok z 2019 możemy zorientować się w jakiej sytuacji jesteśmy.
– Trzeba pamiętać, że w ubiegłym roku niektóre kategorie zupełnie zamarły, ale były też takie, które szaleńczo poszły w górę, jak np. mydła – u nas wzrost sprzedaży sięgnął kilkuset procent w 2020 r. w porównaniu do 2019. Zarówno dotyczy to mydeł w płynie, jak i tradycyjnych kostek, choć kostki powoli tracą w rynku – stwierdza Krzysztof Duda.
Jak kategoria pielęgnacji ciała wygląda na podstawie danych hurtowni Błysk – więcej w majowym wydaniu „Wiadomości Kosmetycznych”.