Ronny Gottschlich, członek rady nadzorczej Studenac Retail, ex CEO Lidl UK, CEO i twórca firmy doradczej Heunadel Retail Advisory Ronny Gottschlich & Associates podczas KRFMCG wypowiedział się na temat wyzwań i szans w obszarze future retail disruption.
Wejście firm detalicznych i hurtowych w świat cyfrowy to proces, od którego nie ma już odwrotu. Sieci sklepów dyskontowych tworzą swoiste ekosystemy. Ich strategie opierają się o model niskokosztowy, ukierunkowany na cele. Widać to dobrze na przykładzie sieci Lidl, która w ciągu ostatnich dwóch lat wzmoniła swoją obecność w przestrzeni cyfrowe – sprzedaje wycieczki, prowadzi e-sklep, udostępnia aplikacje mobilne. Jakie są dalsze plany rozwoju i czy transformacja cyfrowa nie jest zbyt droga dla dyskontów?
– Sposób w jaki działa Lidl jest bardzo efektywny kosztowo. Na wielu ustabilizowanych rynkach sieć poszukują możliwość poszerzenia oferty, włącza nowe pozycje asortymentowe. Złożoność oferty rośnie, i to procentuje – powiedział Ronny Gottschlich.
Przypomniał też, że kiedy Lidl wchodził na rynek brytyjski, na którym już działał Aldi miał silny wpływ na jego kształt.
– Wpływ dyskontów na rynek brytyjski był oczywisty. Widzimy to również w Polsce. Lekcję, którą wszyscy detaliści musieli odrobić rozwijając sieci sklepów w poszczególnych krajach to zmierzenie się z lokalnym rynkiem. Potrzebne jest dostosowanie oferty do rynku danego kraju, aby stać się regionalnym, lokalnym detalistą – zauważył Ronny Gottschlich.
Dodał też, że ze względu na rozwój globalnej transformacji cyfrowej polskie sieci powinny mieć oczy szeroko otwarte.
– Przewagą polskich detalistów może być szybka reakcja, aby w porę odpowiedzieć na potrzebę klientów w kontekście elektronicznego handlu żywnością. Wyzwania, jakie stoją przed detalistami w tym obszarze to wyposażenie swojej sieci w odpowiedni sprzęt i narzędzia. Trzeba też w porę nadążać za wszelkimi zmianami – dodał panelista.