Cytowana w komunikacie Agnieszka Rzeszutek z Noclegi.pl.informuje, że 80 proc. ankietowanych właścicieli i menedżerów obiektów współpracujących z tą platformą przyznaje, że miało w ostatnim sezonie do czynienia z drobnymi lub większymi kradzieżami.
Najczęściej chodzi o kosmetyki i środki czystości i nie są to hotelowe mydełka czy szampony, bo takie miniaturowe opakowania są wliczone w cenę pokoju. Podobnie jest z jednorazowymi hotelowymi kapciami, nawet, jeśli wyglądają na wielokrotnego użycia. Goście jednak odlewają sobie z dozowników szampony i mydło pod prysznic, a nawet płyn do mycia naczyń.
W pierwszej trójce najczęściej znikających przedmiotów tuż za kosmetykami są ręczniki, na kolejnym są sztućce, następnie pościel i koce. Zapytani o najdroższe przedmioty, jakie zginęły właściciele obiektów wskazują telewizory LCD, komputery z recepcji, dekodery czy małe, ale markowe sprzęty AGD – czajniki, tostery. Rekordzista zabrał wartą ponad 3 tysiące złotych i ważącą 200 kg odśnieżarkę z podwórka górskiego pensjonatu.
Notorycznie giną też żarówki, baterie z pilotów, garnki, talerze, miotły, mopy, deski do prasowania, a nawet duże rozkładane suszarki do prania, elementy armatury łazienkowej: krany, słuchawki prysznicowe, ale też np. szpikulce do grilla czy siekiery z drewutni.
Reakcja hotelarzy, gdy zauważą brak przedmiotów, zależy od wartości skradzionych rzeczy. W wypadku drobnych szkód często rezygnują ze ścigania złodziei. Ponad jedna trzecia ankietowanych (36,6 proc.) uważa, że to specyfika tego biznesu, w który wkalkulowane są straty. Prawie tak samo liczna (31 proc.) grupa walczy jednak o swoje, najczęściej kontaktując się z gośćmi z prośbą o oddanie zabranych przedmiotów. Tylko najpoważniejsze zdarzenia zgłaszane są na policję.
Taki bilans sezonu to nie tylko polska specjalność. Podobne badanie przeprowadzono w ramach naszej grupy na Węgrzech i wyniki ankiety były bardzo zbliżone do polskich. Nie tylko w Polsce, ale i na Węgrzech zdarzają się nieuczciwi goście - zaznacza gazeta.