Choć e-commerce stanowi nadal tylko ok. 10-15 proc. sprzedaży produktów kosmetycznych, to kategoria zdrowie i uroda jest w czołówce na listach najpopularniejszych w internetowych zakupach. Nie inaczej okazało się w raporcie przygotowanym przez agencję Samoseo opartym na badaniu przeprowadzonym na próbie 1010 respondentów w pierwszym kwartale br.
Pierwsze miejsce wśród produktów kupowanych online należy tu do elektroniki i sprzętu AGD (18,8 proc.), drugie do urody i zdrowia (12,1 proc.), trzecie do książek (10,8 proc.).
Cena jest jednym z jeden z głównych czynników wpływających na decyzje zakupowe klientów sklepów internetowych. Co drugi Polak zwraca uwagę na koszt produktu (53 proc.), robiąc zakupy online.Drugim istotnym warunkiem jest szybkość dostawy zakupów (15 proc.), na kolejnym miejscu znajdują się opinie innych użytkowników (13 proc.), a dopiero na czwartym marka produktu (12 proc.).
Ponad 70 proc. kupujących online przyznaje, że zwraca uwagę na opinie w internecie i mają one bardzo duży wpływ na to, czy zrealizują transakcję w sklepie internetowym.Największą wagę do opinii i rekomendacji przykładają młodzi konsumenci. W grupie Zetek (18-29 lat) jest to aż 95,9 proc. osób. Nieco mniej (90,2 proc.) respondentów w wieku 30-39 lat oraz 90,1 proc. w wieku 40-49 lat przyznaje, że korzysta z opinii zamieszczonych przez innych internautów, ale ciągle jest to bardzo duży odsetek. Spada on do 84,8 proc. w przypadku osób w wieku 50-59 lat. Najmniejszą wagę do opinii zamieszczanych w internecie przykładają osoby w wieku 60+ (80 proc, z czego 35,8 proc. czasami) kupujące w sieci. Zarazem te osoby najczęściej stają się ofiarami internetowych oszustów (37 proc.).
Łącznie 29 proc. respondentów biorących udział w badaniu przyznało, że zostali oszukani podczas zakupów w internecie.
Według raportu Samoseo "Nawyki e-zakupowe Polaków – ile wydajemy w internecie i co najchętniej kupujemy?" 75,8 proc. Polaków kupuje w Internecie co najmniej kilka razy w miesiącu.
41,7 proc. Polaków wydaje na zakupy w internecie w skali miesiąca 1000 zł lub więcej. Nieco ponad 3/4 Polaków wydało jednorazowo na jeden produkt 1500 zł lub więcej (76,3 proc.).Grupą, która najczęściej kupuje w Internecie (co najmniej kilka razy w tygodniu), są osoby w wieku od 30 do 39 lat (40,3 proc.).
Czytaj także: Polacy zaczęli ciąć wydatki na zakupy w internecie. To wina galopujących cen