Kosmetyki należą do grupy niezbędnych produktów. Ich kupowanie deklaruje 95 proc. Polaków. Wyższy wynik mają tylko żywność (100 proc.) oraz odzież i obuwie (97 proc.). W związku z rosnącą inflacją oraz niepewną sytuacją gospodarczą konsumenci planują ograniczanie zakupów, kosmetyki nie są jednak zagrożone tą tendencją tak bardzo, jak inne kategorie produktów.
Artykuły spożywcze, leki i suplementy diety to grupy produktów, z których kupowania Polacy najrzadziej rezygnują – wynika z badania Open Research. Natomiast najczęściej deklarują, że ograniczają kupowanie elektroniki, AGD, alkoholu oraz odzieży i obuwia.
Zarazem widać tendencję do tego, że szukając oszczędności konsumenci sięgają po tańsze zamienniki dotychczas używanych kosmetyków. Tak deklaruje 29 proc. respondentów badania Open Research. Podobnie dzieje się w przypadku żywności (30 proc.) oraz odzieży i obuwia (27 proc.).
Ponad połowa badanych deklaruje, że nie zmieni swoich zwyczajów zakupowych pomimo trudnej sytuacji. Artykuły spożywcze, leki, suplementy diety i kosmetyki będą kupować z taką samą częstotliwością. Natomiast bardziej wyraźnych zmian zachowań konsumenckich można się spodziewać w przypadku kupowania elektroniki, AGD, odzieży i obuwia oraz alkoholu.
Generalnie Polacy nie są w dobrych nastrojach. 3/4 uważa, że sytuacja kraju pogorszy się w ciągu najbliższego roku, połowa badanych spodziewa się, że pogorszy się także poziom finansowy ich gospodarstw domowych. Blisko co trzeci Polak nie ma i nie planuje oszczędności. Przeciętne oszczędności to 550 zł miesięcznie.
Badanie Omnibus CAWI zostało przeprowadzone w marcu 2022 r. wśród 1044 i 1060 osób (dwie fale badania), reprezentatywnych pod względem płci, wieku, wykształcenia, miejsca zamieszkania.
Czytaj także: Nie wszyscy chcą oszczędzać, ale ceny i promocje są najważniejsze