Z badania „Świat Młodych” zrealizowanego przez IQS wynika, że po uregulowaniu stałych zobowiązań finansowych osoby w wieku 16-29 lat chętnie wydają pieniądze na kosmetyki.
Młodzi dysponują w miesiącu budżetem między 1658 a 2300 zł. Ich podstawowe wydatki (mieszkanie, rachunki, dojazdy, ubrania) stanowią niemal 50 proc. planowanych miesięcznych kosztów.
Co ciekawe, na drugim miejscu, przed kosztami imprezowania oraz jedzenia na mieście, są oszczędności, które pochłaniają około 10 proc. miesięcznych wydatków.
Pozostałe pieniądze, którymi dysponują młode osoby, przeznaczane są na regulację zobowiązań bankowych, naukę oraz te, związane ze zdrowiem i urodą – kosmetyki, leki, wizyty u lekarza, kosmetyczki czy fryzjera. Na końcu jest szeroko pojęta rozrywka, czyli: elektronika, gry, muzyka, czasopisma, czy karnety na siłownię.
Jak zaznaczają autorzy badania, większości młodych Polaków chociaż raz przydarzyła się sytuacja braku kasy pod koniec miesiąca. Najpopularniejszym sposobem radzenia sobie z tym problemem jest ograniczenie wydatków.
Robi tak 63 proc. badanych osób. Im są starsi, tym odsetek osób próbujących ograniczyć swoje potrzeby, jest większy. Drugim w kolejności sposobem radzenia sobie z chwilowym brakiem pieniędzy jest pożyczka od rodziców, a kolejnym prośba do rodziców o dodatkowe pieniądze. Karta kredytowa jest ostatnią deską ratunku, jednak jej znaczenie wzrasta wraz z wiekiem.
Młodzi są świadomi, że za wszystko na tym świecie trzeba płacić, choć aż 54 proc. z nich jest zdania, że pieniądze to nie wszystko. Podobny odsetek uważa, że pieniądze są po to, żeby korzystać z życia i je wydawać, a tylko 28 proc. twierdzi, że należy oszczędzać.
„Pieniądze są dla młodych narzędziem wymiany. Obejmuje to wiedzę, doświadczenie, czas, relacje, znajomości i działa zgodnie z zasadami gospodarki daru – jeśli dasz coś komuś, to spodziewaj się, że prędzej czy później ten dar do ciebie wróci” – zauważa Katarzyna Krzywicka-Zdunek, business unit manager w IQS, liderka projektu badawczego „Świat Młodych”.
Chęć „przyoszczędzenia” napędza popularność wszelkiego rodzaju promocji. 72 proc. badanych szuka okazji, aby kupić coś taniej, a 62 proc. czeka z zakupem na obniżkę ceny.
„Młodzi zostali rozpieszczeni przez rynek. Żyją w przekonaniu, że zawsze znajdą dany produkt taniej. Każdorazowo chcą wyjść ze sklepu z przeświadczeniem, że są smart i przechytrzyli system” – komentuje Krzywicka-Zdunek.
Dla wielu marek premium niedobra wiadomość jest taka, że młodym nie przeszkadzają podróbki. Uważają, że jak coś jest porządnie zrobione i ma właściwe logo to nie dość, że oszczędzają, ale budują też poczucie własnej wartości.