Pierwszym mocnym trendem rynkowym jest dojrzałość konsumentów. Coraz więcej z nich pragnie zachować „wieczną młodość” — nie tylko pod względem wyglądu, lecz także kondycji fizycznej. Chce też aktywnie uczestniczyć w życiu codziennym. W połączeniu z sukcesem finansowym tacy konsumenci stanowią atrakcyjną grupę dla producentów rozmaitych dóbr, m.in. suplementów diety, zabiegów upiększających, a także produktów codziennego użytku, które wspierają ich w pewnych ograniczeniach wynikających z wieku – podaje Puls Biznesu za analitykami Euromonitora.
Kolejny trend to prostota, jako oznaka statusu. Modne stają się produkty lokalne, ekologiczne, produkowane metodami rzemieślniczymi. Tego poszukują konsumenci i są gotowi płacić więcej za mniej masowe produkty. To takie dobra w tej chwili budują status konsumentów.
Coraz mocniejszym trendem staje się weganizm i walka o poprawienie dobrostanu zwierząt. Oprócz branży rolno-spożywczej coraz częściej jest on brany pod uwagę także przez inne branże, w tym kosmetyczną i chemii gospodarczej, które rezygnują ze składników pochodzenia zwierzęcego.
Okazuje się też, że zmiany demograficzne mają też wpływ na lojalność i przywiązanie do najwyższej jakości. Ludzie powyżej 50. roku życia, którzy są po rozwodach, rozstaniach lub owdowiali, nierzadko nie decydują się na ponowne związki, lecz chcą doświadczać życia solo. Są mniej skłonni płacić za produkty trwałe, modne czy wysokiej jakości. Najważniejsze są dla nich wygoda i dostępność cenowa tego, co nabywają. Nie są też szczególnie lojalni wobec marek. Wybierają głównie te, które wspomogą ich w cieszeniu się niezależnym życiem – czytamy w Pulsie Biznesu.