– Kiedy po raz pierwszy weszłam w świat makijażu jako konsumentka, nie było mediów społecznościowych, w których mogłabym poznać trendy i techniki aplikacji. Zamiast tego obserwowałam, co robią moja mama i przyjaciółki. Zbierałam też informacje z czasopism i telewizji. Potem pojawił się YouTube ze swoimi wskazówkami, sztuczkami i prezentacjami produktów, które podniosły moje umiejętności – i prawdopodobnie innych – na wyższy poziom – mówi Natallia Bambiza z NPD.
Podobne doświadczenia jak ekspertka ma z pewnością wiele konsumentek. Bambiza dodaje, że wkrótce pojawił się również Instagram, który stał się najlepszą platformą dla branży makijażu do łączenia się z konsumentami. To miejsce narodzin nowych trendów napędzanych zarówno przez marki, jak i blogerów. Ostatecznie jednak obfitość dopracowanych do perfekcji treści związanych z makijażem doprowadziła do „zmęczenia” kategorii, a makijaż znalazł się w okresie stagnacji.
Ożywienie zainteresowania konsumentów makijażem nastąpiło jako nieoczekiwany rezultat COVID-19. Choć pandemia negatywnie wpłynęła na częstotliwość i liczbę używanych produktów do makijażu, przyczyniła się jednak do pojawienia się nowych (lub starych, ale zapomnianych) trików i hacków, które rozbudziły trendy w makijażu. Jednym z czynników był dodatkowy czas spędzany w w mediach społecznościowych: konsumowanie, udostępnianie i tworzenie treści. Tym razem TikTok stał się platformą z wyboru.
Przeczytaj również: Nowe trendy kosmetyczne wśród amerykańskich konsumentów
– W przeciwieństwie do dopracowanych zdjęć Instagrama z nienagannymi technikami makijażu, TikTok zapewnia użytkownikom surową, a czasem wręcz dziwaczną treść. Wygląd pomarszczonej tkanki? Przerysowane usta? Kropki wokół oczu? Proszę bardzo! Ten ostatni zyskał ostatnio popularność na TikToku jako niekonwencjonalny sposób na zwrócenie uwagi na oczy – wyjaśnia Natallia Bambiza.
Mniej osobliwa, ale nie mniej intrygująca technika to tzw. podmakijaż, który zyskuje na popularności w mediach społecznościowych. Jak sama nazwa wskazuje, „underpainting” to technika nakładania makijażu, która polega na nakładaniu koloru pod bazę; a dokładniej nakładania różu (i to w dużej ilości) przed podkładem i korektorem. Dane NPD zebrane w punktach sprzedaży pokazują, że sprzedaż różów w USA przeżywa ożywienie – wzrosła o 39 proc. od początku roku. Sprzedaż różów w kremie i w sztyfcie (konsystencja, która najlepiej sprawdza się w przypadku tej techniki) wzrosła ponad dwukrotnie i zwiększyła wolumen sprzedaży w zeszłym roku.