Dla jednej czwartej e-konsumentek kupowanie w sieci to czysta przyjemność i możliwość próbowania nowych produktów. Polki kupują w internecie bardzo świadomie, niemal zawsze sięgając po określone towary (28 proc.). Aż 42 proc. z nich, nie czując potrzeby zmiany, wybiera ofertę tych samych, wcześniej sprawdzonych sprzedawców.
Natomiast niemal co trzeci mężczyzna zakupy w sieci traktuje jako niemiły obowiązek (30 proc.) lub przypadek (29 proc.), wypełniając swój koszyk artykułami aktualnie dostępnymi w sklepie lub w promocji.
Jednak zarówno kobiety, jak i mężczyźni, (odpowiednio 42 proc. i 45 proc.) określają siebie jako racjonalnych klientów, który kupują sprawdzone produkty, zwykle w tych samych, zaufanych miejscach.
Kosmetyki i perfumy to produkty, które Polacy kupują w internecie najczęściej 22 proc., a kobiety częściej (27 proc.) niż mężczyźni (16 proc.). Panie kupują też online najchętniej produkty z kategorii moda (22 proc.) oraz artykuły dziecięce (21 proc.).
Czytaj: Kosmetyki i perfumy wyprzedziły w e-zakupach wszystkie kategorie
Bez względu na płeć, do robienia zakupów online skłaniają darmowe i szybkie dostawy oraz atrakcyjne promocje.
Część kobiet nie czuje potrzeby kupowania online (20 proc.) oraz wolą zakupy tradycyjne, ponieważ wolą od razu mieć dany produkt (18 proc.).
Czytaj: Co zniechęca konsumentów do zakupów w sklepach internetowych?
Zarówno kobiety jak i mężczyźni najchętniej płacą za zakupy w Internecie szybkim przelewem przez serwis płatności, typu Przelewy24 czy Dotpay.
Przed dokonaniem zakupów w Internecie Polki kierują się głównie informacjami pozyskanymi od znajomych lub rodziny (16 proc.). Często też zaglądają na blogi i vlogi, by poznać bliżej dany produkt czy usługę – to wskazała co szósta ankietowana. Z kolei dla mężczyzn głównym źródłem wiedzy są porównywarki cenowe i fora internetowe (14 proc.)
Z raportu “Mr. & Mrs. E-commerce” wynika, że niezależnie od płci Polacy lubią zakupy w Internecie i płeć ma tutaj zdecydowanie drugorzędne znaczenie. Warto jednak pamiętać, że kobiety i mężczyźni różnią się nieznacznie w kwestii podejścia do zakupów czy poszukiwania informacji i wziąć to pod uwagę przy budowaniu oferty sklepu internetowego – podpowiadają autorzy raportu.