Nie na wszystkie produkty jest jednakowy popyt. Nie we wszystkich miastach jest też jednakowe szaleństwo. Nie we wszystkich sklepach. Najgorzej jest w największych aglomeracjach, np. w Warszawie i okolicznych miejscowościach lub tam, gdzie koronawirus już dotarł, np. na Lubelszczyźnie. Wydaje się też, że najszybciej pustoszeją półki w sieciach dyskontowych.
Przede wszystkim jest zapotrzebowanie na makarony, kasze, paczkowane wędliny i mięso, żółty ser, puszki mięsne i gotowe dania w słoikach, czyli wszystko, co da się długo przechować.
Po makaronach i kaszach ani śladu
W drogeriach i na stoiskach z kosmetykami w sklepach spożywczych świecą pustkami miejsca po mydłach. O antybakteryjnych produktach można tylko pomarzyć. Nie ma antybakteryjnych mydeł, żeli, chusteczek. Na pniu sprzedają się także inne jednorazowe chusteczki, niekoniecznie o działaniu antybakteryjnym. Klienci niesieni paniką wykupują także papier toaletowy, ręczniki papierowe i… prezerwatywy.
Regał z mydłami w Rossmannie
Antybakteryjne środki można nadal kupić na platformach internetowych za gigantyczne kwoty, mimo iż premier RP Mateusz Morawiecki na mocy specustawy w sprawie koronawirusa nałożył na OLX i Allegro trzy postanowienia, dotyczące: zablokowania aktualnych ofert sprzedaży maseczek i środków dezynfekcyjnych, zakazu umieszczania nowych ofert sprzedaży tych towarów, a także wpisania do regulaminu serwisów punktu, z którego wynika, że wymienione towary są przedmiotami zabronionymi do wystawiania na platformach.
Producenci kosmetyków, którzy nie mieli do tej pory produktów antybakteryjnych w ofercie chcieliby je produkować, ale nie mogą z przyczyn obiektywnych. – Sytuacja w tym momencie jest bardzo utrudniona, ponieważ większość tzw. pompek, sprayów, które są stosowane w produktach kosmetycznych pochodzi z Chin, a obecnie dostawy z Chin są wstrzymane. Czas oczekiwania na inny rodzaj opakowania – zwykłą tubę – to jest od trzech do siedmiu tygodni – mówi Urszula Pierzchała, prezes firmy Allvernum.
– Produkcja trwa u nas cały czas, ale zapotrzebowanie z rynku jest ogromne. Niestety pojawiają się problemy z komponentami, na rynku zaczyna brakować spirytusu, potrzebujemy też opakowań – informował nas Waldemar Siwak, prezes zarządu firmy Świt Pharma, produkującej antybakteryjne żele Clean Heands.
Być może sytuację, przynajmniej w zakresie antybakteryjnych preparatów, uspokoi nieco produkcja, z którą ruszył PKN Orlen. W czwartek spółka poinformowała o rozpoczęciu produkcji płynu do dezynfekcji rąk w Zakładzie Produkcyjnym Orlen Oil w Jedliczu. Pierwsza partia produktu, w związku z dużym popytem na rynku, zostanie wysłana do Agencji Rezerw Materiałowych - podała spółka. Na rynek ma trafić 2,5 mln litrów produktu.