Wyniki pokazują, że aż 92 proc. farmaceutów udziela porad pacjentom, którzy nie mogą umówić wizyty u lekarza. Jednocześnie aż 41 proc. respondentów uważa, że ich obecne obciążenie pracą jest nie do utrzymania. Farmaceuci spędzają najwięcej czasu na rozmowach o przeziębieniach, bólu, zdrowiu układu pokarmowego i alergiach, jednak zdrowie skóry również znajduje się wysoko na liście priorytetów – aż 23 proc. farmaceutów deklaruje brak pewności w doradzaniu w tym obszarze. Robert Friedline, szef EMEA Self-Care R&D w Kenvue, podkreśla: „Farmaceuci coraz częściej pełnią rolę doradców w kwestiach takich jak problemy skórne czy wypadanie włosów, a ich znaczenie jako zaufanych ekspertów wzrośnie w nadchodzących latach”.
Mimo że 77 proc. farmaceutów czuje się docenianych przez pacjentów, jedynie 24 proc. uważa, że ich wkład w system opieki zdrowotnej jest odpowiednio doceniany przez władze. To duży kontrast, zważywszy na to, że niemal połowa (49 proc.) konsumentów odwiedziła farmaceutę w ciągu ostatniego roku zamiast lekarza, głównie z powodu wygody i dostępności. Farmaceuci alarmują, że oczekiwania decydentów są często nierealistyczne, a ich rosnąca rola nie idzie w parze z adekwatnym wsparciem.
Aż 80 proc. farmaceutów zauważyło wzrost obciążenia pracą w ciągu ostatniego roku, co wpływa negatywnie na ich dobrostan (49 proc.), stabilność finansową (47 proc.) oraz zdolność do rekrutacji i utrzymania personelu (44 proc.). Friedline zaznacza, że rosnące zapotrzebowanie na samoleczenie i leki bez recepty prowadzi do zwiększenia presji na farmaceutów. „Musimy wspierać farmaceutów, dostarczając im odpowiednie narzędzia i uznanie, aby mogli efektywnie pełnić swoją rolę w systemie opieki zdrowotnej” – podkreśla.
Czytaj także: IQVIA: Wartość rynku aptek stacjonarnych w Polsce we wrześniu 2024 roku wyniosła 4,6 miliarda złotych