Na to, dlaczego sklepy spożywcze chcą, aby klienci kupowali produkty do makijażu wraz z codziennymi artykułami spożywczymi, składa się splot kilku czynników, w tym ograniczenie wydatków, zamknięcie sklepów, czynnik wygody i odporność kategorii. Kategoria Beauty jest jedną z niewielu kategorii generujących zyski w dolarach i jednostkach. Klienci nie chcą rezygnować z piękna, ale w obliczu trudności gospodarczych niektórzy szukają sposobów, aby wydać mniej.
Według Euromonitora w 2022 r. prawie 25 proc. sprzedaży kosmetyków i środków higieny osobistej w Wielkiej Brytanii wygenerowano w sklepach spożywczych. Choć liczba ta jest nieco niższa w porównaniu z rokiem poprzednim, eksperci uważają, że w ciągu najbliższych kilku lat odsetek ten wzrośnie.
Sprzedawcy artykułów spożywczych również widzą szansę na wypełnienie luki powstałej po zamknięciu kilku sklepów. Boots jest w trakcie przygotowywania do zamknięcia około 300 lokalizacji. To dodatek do zamknięcia w 2020 r. 124 sklepów sieci Debenhams, które miały dość bogatą ofertę niedrogich kosmetyków. Debenhams powraca jednak do branży pod szyldem Boohoo, który właśnie wprowadził na swoją stronę internetową 200 kosmetyków.
Czytaj także: NielsenIQ: Dyskonty nadal zyskują udziały w sprzedaży artykułów z koszyka chemiczno-kosmetycznego
Marks & Spencer jest wymieniany jako jeden z najlepszych przykładów sieci spożywczej, która ma w ofercie również kategorię beauty. Przewagą konkurencyjną jest to, że Marks & Spencer sprzedaje ekskluzywną żywność, odzież i bieliznę. Sprzedawca jest znany ze swoich własnych marek, w tym z niedawno wprowadzonej linii produktów do pielęgnacji skóry o nazwie Fresh Elements. Inne marki należące do firmy to Apothecary, Formula i Discover Fragrances. Według Marks & Spencer w ciągu dwóch lat marka Apothecary rozrosła się do wartości 20 milionów funtów. Według Marks & Spencer sprzedaż odzieży i artykułów gospodarstwa domowego, w których monitoruje się urodę, w pierwszej połowie 2023 r. wzrosła o prawie 6 proc.
Te trendy odzwierciedlają aktualną sytuację na polskim rynku — wszystkie obecne na rynku sieci dyskontów mają swoją ofertę kosmetyczną, od bardzo skromnej do rozwijającej się i zróżnicowanej, elastycznie odpowiadającej na sygnały z rynku.
Czytaj także: Biedronka z coraz większym potencjałem dla dostawców kosmetyków