Badanie wykazało, że 70 proc. osób z tego pokolenia śledzi co najmniej jednego influencera na platformach takich jak YouTube czy Instagram. Pokolenie Z jest otwarte i korzysta z szerokiej gamy aplikacji społecznościowych, przy czym 39 proc. ma cztery lub więcej kont w mediach społecznościowych, w porównaniu z 15 proc. ogólnej populacji, która korzysta z tylu platform społecznościowych.
Według Kantara, najpopularniejsze aplikacje społecznościowe w tej grupie wiekowej to Facebook (62 proc.), Instagram (55 proc.), YouTube (54 proc.) i Snapchat (52 proc.) Popularność mediów społecznościowych wśród konsumentów Generacji Z i ich chęć wysłuchania opinii influencerów wskazują, że marketerzy mobilni powinni opracować strategię marketingową opartą na influencerach, aby dotrzeć do tej grupy demograficznej.
Influencer marketing jest szczególnie ważny w kontaktach z osobami młodymi, do których trudniej jest dotrzeć za pośrednictwem tradycyjnych kanałów medialnych, takich jak telewizja i prasa. Zdolność komunikowania się z młodszymi konsumentami powoduje większe wydatki na marketing influencerski, który według prognoz Mediakix wzrośnie do 15 miliardów dolarów do 2022 r. z 8 miliardów w zeszłym roku.
Badania Kantara wskazują, że Facebook jest najpopularniejszą aplikacją społecznościową wśród generacji Z. Jednak inne badania pokazują, że to Instagram, należący do Facebooka, jest najpopularniejszą aplikacją w kampaniach influencerskich. Prawie 80 proc. marek najczęściej korzysta z aplikacji do udostępniania zdjęć w takich kampaniach, dzięki czemu jest bardziej popularna niż Facebook (46 proc.), YouTube (36 proc.), Twitter (24 proc.) i LinkedIn (12 proc.), według Influencer Marketing Hub. Rola Instagrama wzrosła wraz z liczbą użytkowników, która według prognoz eMarketer wzrośnie w tym roku o 5,4 proc. do 112,5 miliona użytkowników tylko w USA.
Chociaż influencer marketing to skuteczny sposób na dotarcie do młodszych grup demograficznych, marki mogą być ostrożne wobec swoich partnerów. Firma analityczna InfluencerDB poinformowała w ubiegłym roku, że wskaźniki zaangażowania w przypadku influencerów na Instagramie oscylowały wokół najniższych w całej historii tej platformy z powodu zalewu sponsorowanych treści. Marketerzy muszą też dopilnować, aby influencerzy ujawniali informacje o sponsorowaniu swoich postów, aby uniknąć potencjalnych pułapek prawnych.