Według NPD produkty kosmetyczne sprzedawane w Kanadzie dzięki prestiżowym kanałom sprzedaży detalicznej wzrosły o 32 proc. czyli 351 mln USD do poziomu 1,4 mld USD w okresie styczeń – czerwiec 2022 r. Sprzedaż jednostkowa wzrosła o 29 proc., a średnia cena sprzedaży wzrosła o 2 proc. w stosunku do roku ubiegłego.
– Zmiana stylu życia konsumentów kanadyjskich nadal wpływa na zachowania związane z wydatkami na kosmetyki. W pierwszej połowie 2022 r. perfumy i podkłady do makijażu były jednymi z najbardziej zyskownych kategorii, ponieważ konsumenci zaczęli wznawiać aktywność takie jak podróże i wyjścia z domu, a zakupy przeniosły się z internetu z powrotem do sklepów stacjonarnych – wyjaśniła Alecsandra Hancas, kanadyjski analityk branży kosmetycznej w The NPD Group.
Sprzedaż produktów kosmetycznych wzrosła w Kanadzie o 52 proc. w okresie od stycznia do czerwca 2022 r. Wzrost był napędzany przez makijaż, który był najszybciej rozwijającą się kategorią, która odpowiadała za prawie połowę całkowitych zysków w pierwszym półroczu w porównaniu do tego samego okres roku poprzedniego.
Makijaż premium był najbardziej wymagającą kategorią w pierwszej połowie 2022 roku i jeszcze nie osiągnął poprawy w porównaniu z rokiem 2019. Jednak wraz ze zmieniającymi się potrzebami konsumentów, zmieniają się również ich typowe zachowania w zakresie makijażu.
Przeczytaj również: Rynek kosmetyków w Kanadzie od przyszłego roku przyspieszy
– Widzimy pozytywny trend wzrostowy w segmentach takich jak tusze do rzęs, róże, kremy nawilżające i korektor. Każdy z tych segmentów w pełni odzyskał siły w porównaniu z 2019 r. i napędza wzrost całej kanadyjskiej branży kosmetycznej od początku roku – dodaje Alecsandra Hancas z NPD Group.
Pomimo przejścia do sklepów stacjonarnych, sprzedaż internetowa w Kanadzie pozostaje na wysokim poziomie w porównaniu do poziomów sprzed pandemii. W miarę zbliżania się do kluczowego świątecznego sezonu zakupowego kanadyjski przemysł kosmetyczny bez wątpienia odczuwa pozytywny wpływ bardziej rozwiniętego kanału e-commerce. Oczekuje się, że kategorie, które tradycyjnie dobrze radziły sobie w internecie, będą nadal napędzać rozwój całej branży.
Takim przykładem może być sprzedaż produktów do włosów. Ta kategoria wzrosła o 36 proc. rok do roku, co sprawia, że jest ona trzykrotnie ważniejsza niż przed pandemią. Sama kategoria włosów przyniosła 25 mln USD wzrostu sprzedaży online od początku roku. Media cyfrowe i społecznościowe będą nadal napędzać ten trend, ponieważ konsumenci są zachęcani do odkrywania nowych marek i testowania nowych produktów.
Przeczytaj również: Amerykanie wydają coraz więcej na kosmetyki