W ciągu ostatnich kilku lat branża kosmetyczna stanęła przed ogromnymi wyzwaniami związanymi z nowymi regulacjami. W latach 2019–2024 w Unii Europejskiej wprowadzono liczne rozwiązania legislacyjne, które mają istotny wpływ na sektor kosmetyczny. Przystosowanie się do tych zmian jest kosztowne i czasochłonne, zwłaszcza gdy dotyczą one składu produktów. Każda zmiana wymaga dużych nakładów finansowych na modyfikację portfolio, zmiany formulacji oraz spełnienie nowych wymogów administracyjnych. Nowe regulacje utrudniają także wprowadzanie innowacji, co jest kluczowym elementem dla utrzymania konkurencyjności na globalnym rynku.
powiedział agencji Newseria Biznes John Chave, dyrektor generalny stowarzyszenia Cosmetics Europe.W ciągu ostatnich kilku lat branża kosmetyczna stanęła przed ogromnymi wyzwaniami związanymi z nowymi regulacjami. W latach 2019–2024 w Unii Europejskiej wprowadzono liczne rozwiązania legislacyjne, które mają istotny wpływ na sektor kosmetyczny. Przystosowanie się do tych zmian jest kosztowne i czasochłonne, zwłaszcza gdy dotyczą one składu produktów. Każda zmiana wymaga dużych nakładów finansowych na modyfikację portfolio, zmiany formulacji oraz spełnienie nowych wymogów administracyjnych. Nowe regulacje utrudniają także wprowadzanie innowacji, co jest kluczowym elementem dla utrzymania konkurencyjności na globalnym rynku.
Stowarzyszenie Cosmetics Europe, w swoim manifeście opublikowanym pod koniec 2023 roku, wzywa do większego wsparcia dla innowacyjności i konkurencyjności branży kosmetycznej. Zrównoważony rozwój jest kluczowy, ale stowarzyszenie podkreśla, że cele te powinny być realizowane w sposób proporcjonalny, nie ograniczający konkurencyjności sektora. Jak wynika z czerwcowego raportu Cosmetics Europe, mimo wyzwań regulacyjnych, europejski przemysł kosmetyczny rozwija się, osiągając wzrost o 9,1 proc. w latach 2022–2023. Jednak konkurencja międzynarodowa rośnie, a rynki pozaeuropejskie rozwijają się szybciej. Stąd potrzeba wsparcia dla branży, aby mogła zachować swoją silną pozycję na rynkach światowych i nadal przyczyniać się do rozwoju gospodarczego Europy.