Celem współpracy jest edukowanie konsumentów na temat znaczenia upcyclingu jako elementu pozytywnego wpływu na środowisko. @Mustela_Polska i @Tkanki, poprzez swoje działania, pragną ukazać, jak zrównoważone podejście do wykorzystania surowców może współgrać z najwyższą jakością i estetyką produktów.
Czym jest upcycling?
Upcycling to proces przekształcania niepotrzebnych lub zużytych materiałów w nowe produkty o wyższej wartości użytkowej lub estetycznej. W odróżnieniu od recyklingu, który zazwyczaj wiąże się z przetwarzaniem materiałów na surowce do ponownego wykorzystania, celem upcyclingu jest przedłużenie żywotności produktów, zmniejszenie ilości odpadów i ograniczenie zużycia surowców naturalnych. Upcycling przynosi wiele korzyści zarówno dla środowiska, jak i dla społeczeństwa.
Awokado z upcyclingu
@Mustela_Polska tworzy wyjątkowe dermo kosmetyki dla całej rodziny oparte na unikalnym naturalnym składniku aktywnym: awokado. Awokado uprawiane w samym sercu Kordylierów Andów pochodzi z gospodarki obiegowej. Oznacza to, że odzyskuje się te owoce, które nie nadają się do użytku w przemyśle spożywczym i przekształca je w aktywne składniki dla skóry. W myśl filozofii ZERO WASTE, Mustela wykorzystuje 100% owocu awokado. Przykładowo sztandarowy produkt firmy, Multifunkcyjny balsam z 3 ekstraktami z awokado jest bogaty w ekstrakty z miąższu, skórki oraz pestki. Zapewnia ona regenerację i intensywne odżywienie skóry twarzy i ciała.
Potrzebne rzeczy z niepotrzebnych materiałów
@Tkanki to polska marka upcyklingowa, zajmująca się szyciem akcesoriów damskich z wykorzystaniem materiałów z drugiego obiegu. Pozyskując ścinki materiałów z przemysłu meblarskiego, firma tworzy ręcznie szyte, unikalne torebki, nerki i portfele. Każdy produkt jest niepowtarzalny i uszyty w jednym egzemplarzu, z dbałością o najmniejszy detal.
„Nasze wartości i misje doskonale się uzupełniają, dlatego postanowiliśmy pokazać, że wysokiej jakości produkty mogą być nie tylko praktyczne, ale też mieć pozytywny wpływ na planetę. ???????? Wierzymy, że każde niedoskonałe awokado czy niechciany kawałek materiału, może stać się czymś pięknym i wartościowym. Z odrzuconych awokado, które nigdy nie trafiłyby na półki sklepowe, czerpiemy to, co najlepsze. Z resztek materiałów TKANKI tworzą akcesoria, które łączą funkcjonalność z wyjątkowym designem. To właśnie dzięki upcyklingowi każdy skrawek niepotrzebnej tkaniny i każdy niedoskonały owoc awokado, może opowiedzieć nową historię.” - mówi Weronika Księżak, Product Manager marki Mustela.
W ramach wspólnej inicjatywy obie firmy ujawniają kulisy procesu produkcyjnego, ukazując praktyczne zastosowanie upcyclingu w tworzeniu swoich produktów. Efekty tej inspirującej współpracy można śledzić na profilach Facebook i Instagram: Mustela_Polska oraz Tkanki. Zachęcamy do obserwowania, aby być na bieżąco z najnowszymi informacjami dotyczącymi zrównoważonego rozwoju i praktyk zero waste.