Płyny do mycia naczyń, prania i czyszczenia. Na etykiecie należy szukać informacji o zawartości związków anionowo-czynnych. Im jest ich więcej, tym wyższa skuteczność płynu – dokładniej myje i usuwa tłuszcz. Niska zawartość tych związków to poniżej 5 proc., wysoka – od 15 do 30 proc. należy pamiętać, że nie zawsze zapewnienia producenta „super koncentrat” czy „skoncentrowany” przekładają się na wyższą skuteczność czyszczenia, jeśli w produkcie jest niezbyt wysokie stężenie związków anionowo-czynnych. Dlatego zawsze warto czytać etykiety – można tam znaleźć skład ilościowy płynu oraz zalecenia dotyczące dozowania. Zwrócić należy też uwagę na substancje pochodzące z kompozycji zapachowych, które mogą powodować alergie.
Proszki do prania. Należy je dobierać w zależności od rodzaju i koloru tkaniny – dzięki temu nie zniszczy się ubrań, pościeli czy firanek. Proszki do odzieży kolorowej zawierają związki, które chronią barwy i zapobiegają farbowaniu. Te do białego – mają w składzie wybielacze i rozjaśniacze optyczne. Warto się stosować do zaleceń producenta w sprawie temperatury prania i dozowania. Część proszków zawiera enzymy działające w niższych temperaturach oraz środki wybielające równocześnie o działaniu bakteriobójczym. Natomiast przy proszkach typu compact (rodzaj koncentratu) wystarczy dawka mniejsza od standardowej. Na opakowaniu znaleźć można skład produktu, oto krótki przewodnik:
• węglany zmniejszają twardość wody, zwiększają efektywność prania
• krzemiany zabezpieczają przed korozją w pralkach,
• zeolity ułatwiają zwilżanie pranych ubrań,
• fosfoniany poprawiają jakość prania,
• tlenowe środki wybielające usuwają plamy z białych tkanin w temperaturze ok. 80 st. C,
• TAED – aktywator wybielaczy, powoduje, że proszek jest aktywny już w temperaturze 40-50 st. C,
• anionowe środki powierzchniowo-czynne wspomagają usuwanie zabrudzeń z tłuszczu,
• niejonowe środki powierzchniowo-czynne usuwają smary,
• enzymy ułatwiają usuwanie plam pochodzenia organicznego, niektóre chronią kolory.
W III kwartale 2017 r. Inspekcja Handlowa skontrolowała 209 partii detergentów, m.in. proszki do prania, płyny do mycia naczyń, mleczka do czyszczenia, wybielacze. Zakwestionowała 33 partie z nich (15,8 proc.). Sprawdzała m.in. oznakowanie, zabezpieczenia przed dziećmi. To ostatnie jest szczególnie ważne przy kapsułkach do pralek i zmywarek, które mają rozpuszczalne opakowania i z tego powodu dochodziło do wypadków zatruć czy uszkodzeń oczu. Inspektorzy znaleźli nieprawidłowości w 8 z 20 sprawdzonych partii kapsułek, polegały m.in. na braku ostrzeżeń i informacji w języku polskim.