Opinie na temat obowiązującego zakazu handlu w niedziele są zróżnicowane - 38 proc. społeczeństwa w Polsce wyraża przychylność wobec tego zakazu, podczas gdy niemal tyle samo osób ma negatywną opinię na ten temat. To wskazuje na to, że w pewnym stopniu dostosowaliśmy się do ograniczenia handlu w niedziele. W porównaniu do roku 2020, kiedy 57 proc. osób miało negatywne zdanie na ten temat, a tylko 27 proc. było za, obecnie mamy niższy odsetek negatywnych opinii.
Warto również zauważyć, że poparcie dla zakazu handlu jest wyraźnie wyższe wśród osób związanych zawodowo z handlem. Najczęściej wskazywanym powodem, dla którego ludzie popierają zakaz handlu w niedziele, jest poprawa sytuacji sprzedawców, którzy dzięki temu mają więcej czasu dla siebie. Z drugiej strony, negatywne stanowisko jest zwykle uzasadniane tym, że ludzie nie lubią, gdy ktoś im narzuca ograniczenia. Motywacje te silnie zależą od wieku i w zasadzie nie zmieniły się od roku 2020.
Po wprowadzeniu zakazu handlu w niedziele pewna część Polaków przeniosła swoje zakupy na inne dni tygodnia lub online. Jednak tylko niewielki odsetek osób stwierdza, że w wyniku zakazu handlu po prostu wydaje mniej. Zgodnie z wynikami badania, obecny zakaz handlu w niedziele nie jest teraz tak istotnym problemem dla społeczeństwa polskiego. Większość respondentów uważa go za nieuciążliwy lub mało uciążliwy (44 proc. odpowiedzi), a tylko 31 proc. uważa go za raczej lub zdecydowanie uciążliwy.
Prawie 75 proc. ankietowanych przewiduje, że przepisy dotyczące zakazu handlu ulegną zmianie (7 na 10 respondentów). Niemniej jednak, opinie na temat tej ewentualnej zmiany są równo podzielone — połowa badanych wyrażałaby zadowolenie z nowych przepisów, a druga połowa nie.
Czytaj także: Kto jest za pozostawieniem zakazu handlu w niedzielę? Nie konsumenci ani galerie, to rzecz pewna.