Lista głównych czynników decydujących o zakupie kosmetyków nie jest zaskoczeniem. Na pierwszym miejscu znalazły się cena (68 proc. wskazań) i skład produktów (60 proc.). Polki kupują kosmetyki kierując się własnymi preferencjami (43 proc.), liczy się również dla nich marka (35 proc.). Co ciekawe rekomendacje influencerów nie są tak istotne (22 proc.), podobnie jak opinie znajomych. Jeszcze mniejszą wagę przywiązują do wskazówek specjalistów (19 proc.).
O znaczeniu korzystnej ceny w kosmetycznych wyborach świadczy także pytanie o kupowanie produktów premium. Aż 70 proc. respondentek badania przeprowadzonego przez picodi.com twierdzi, że kupuje je rzadko, a 17 proc. nigdy nie kupuje. Tylko 13 proc. twierdzi, że zawsze wybiera tego typu kosmetyki.
Podobne tendencje widać w zakupach kosmetyków ekologicznych. Chociaż natura i eko to najsilniejsze trendy na rynku kosmetycznym, które objawiają się wzrostem zainteresowania kosmetykami z roślinnymi składnikami, wegańskimi, certyfikowanymi, z krótkim składem, to jednak znów najważniejsza okazuje się cena. 81 proc. respondentek deklaruje, że kupuje kosmetyki eko, ale jedynie w przystępnych cenach. 11 proc. zapewnia, że ekologiczny aspekt jest najważniejszy, więc cena nie ma znaczenia. A 8 proc. przyznaje, że nie przejmuje się tym, czy kosmetyk jest eko.
Aż 57 proc. Polek kupuje kosmetyki, gdy są one w promocji, czyli prawdopodobnie również na zapas. 19 proc. dopiero wtedy, kiedy się kończą, a 24 proc. wtedy, kiedy ma ochotę.
Przeciętna Polka rocznie wydaje na kosmetyki 1414 zł, średnio ma 28 kosmetyków, ale regularnie używa tylko 10.