
Na szczególną uwagę zasługuje wskaźnik handlu detalicznego, który jest zbliżony do notowanego w ubiegłym miesiącu. W stosunku do października 2018 r. wartości składowej dla handlu są niższe.
Jak podał GUS, przewidywania dotyczące sprzedaży są pesymistyczne, wobec pozytywnych prognoz formułowanych miesiąc wcześniej. Bieżący stan zapasów towarów jest uznawany za zbliżony do odpowiedniego w stosunku do zapotrzebowania.
Wskaźnik ufności i jego składowe – handel detaliczny
Wskaźnik ufności w handlu detalicznym, który oparty jest na wynikach badań koniunktury przeprowadzonych wśród przedsiębiorstw, kształtuje się na poziomie nieco niższym w stosunku do sygnalizowanego we wrześniu 2019 r.
Wskaźnik ten dotyczy opinii na temat bieżącej sytuacji gospodarczej oraz oczekiwań przedsiębiorców co do przyszłego rozwoju. Oddzielne dane wyliczane są dla przetwórstwa przemysłowego, budownictwa, usług i handlu detalicznego. Każdy z nich liczony jest jako prosta średnia arytmetyczna wyrównanych sezonowo sald pozytywnych i negatywnych odpowiedzi na wybrane pytania.