Chociaż kupujący zaciskają pasa w kwestii wizyt w salonach fryzjerskich, to kupowanie drogich urządzeń do pielęgnacji włosów lub produktów jakości salonowej okazuje się popularnym wyborem, podobnym do „efektu szminki” – istniejącej od dziesięcioleci teorii, zgodnie z którą sektor kosmetyczny jest odporny na spowolnienia gospodarcze, ponieważ ludzie decydują się na małe luksusy, aby zmniejszyć skalę dotkliwości kryzysu finansowego, prywatnego czy regionalnego.
Ostatnio jednak to powszechnie akceptowany fakt biznesowy odbiega od rzeczywistości rynkowej. Duże firmy kosmetyczne, takie jak L’Oreal, Beiersdorf i Estee Lauder, odnotowały słabszą sprzedaż niż oczekiwano. Pielęgnacja włosów wydaje się być wyjątkiem, jeśli chodzi o wydatki na urodę. W czasie pandemii, gdy salony były zamknięte, wiele osób nauczyło się, jak samodzielnie dbać o włosy, a nawet jak je modelować czy strzyc. Obecnie wiele osób nadal ma elastyczną, hybrydową sytuację zawodową, więc mogą ją do pewnego stopnia kontynuować, a kupowanie drogich produktów na poziomie salonowym pozwala odtworzyć doświadczenie wizyty u fryzjera, przy czym jest o wiele tańsze.
Klienci i klientki mogą nadal potrzebować niektórych usług, takich jak balejaż lub opieka nad lokami czy afro, ale mogą zmniejszyć liczbę wizyt u profesjonalistów. „Od początku pandemii konsumenci wykonywali więcej zabiegów pielęgnacyjnych w domu, szukali sposobów na pielęgnację włosów poza salonem i są bardziej świadomi co do oceny kondycji włosów i składników produktów” – powiedziała Larissa Jensen, doradczyni branży kosmetycznej w firmie badawczej NPD Group.
Czytaj także: Olaplex ma kłopoty finansowe; sprzedaż w kanałach profesjonalnych firmy spadła